Předpověď : Červen 2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Estofex na zitrejsi den (patek) dal jednicku hlavne pro S a SV Moravy, kde to muze byt zajimave. Co na to rikate?
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

No já aspoň doufám že zítřek vynahradí ten zakžený dnešek ;) podle modelů celkem příznivé podmínky pro bouřky
Zdravím z Třince !!!
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Nó zítřek se jeví i u nás dost dobře.měla by se vytvářet bohatá kupovitá oblačnost a s ní spojené četné přeháňky některé mohou být i intenzivnější a ojediněle může být i slabší bouřka.Hlavně ty přeháňky mají být doprovázené zesíleným větrem ale fůkat více může i mimo přeháňky.Ráno a částečně dopoledne může být oblačnost zmenšená. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

16.6. to vypadá na brutální nářez na větší části Moravy. Taková CAPE už se letos nemusí opakovat. Ale ještě je to daleko. Kdyby konstelace vydržela, tak by ty bouřky mohly na Moravě pěkně řádit téměř celý den.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:16.6. to vypadá na brutální nářez na větší části Moravy. Taková CAPE už se letos nemusí opakovat. Ale ještě je to daleko. Kdyby konstelace vydržela, tak by ty bouřky mohly na Moravě pěkně řádit téměř celý den.
Bude záležet na tom, jak budou modely přehazovat CAPE. Teplota bude velmi vysoká (zde možná až 35°C :shock: ), a tedy ideál pro izolované buňky. K tomu v noci SF! :x
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:16.6. to vypadá na brutální nářez na větší části Moravy. Taková CAPE už se letos nemusí opakovat. Ale ještě je to daleko. Kdyby konstelace vydržela, tak by ty bouřky mohly na Moravě pěkně řádit téměř celý den.
Já bych mírnil přílišný optimismus - samozřejmě jednak proto, že zítra bude GFS dávat jiné hodnoty, ale také to vypadá na poměrně silnou CAP (a "pouze" lokální, byť asi silné bouřky) a studená fronta se tak úplně časově nepotká s CAPE. Teď to podle modelu vypadá na výrazný MCS spíše až večer 16.6. Ale i tak jsou večerní parametry VELMI slušné (helicita, parádní střih větru, výrazná přízemní konvergence proudění, teplotní kontrast...) ;-).

Je to jen model - kolikrát už jsme byli na Moravě zklamáni... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:
Štěpán Krejsek píše:16.6. to vypadá na brutální nářez na větší části Moravy. Taková CAPE už se letos nemusí opakovat. Ale ještě je to daleko. Kdyby konstelace vydržela, tak by ty bouřky mohly na Moravě pěkně řádit téměř celý den.
Já bych mírnil přílišný optimismus - samozřejmě jednak proto, že zítra bude GFS dávat jiné hodnoty, ale také to vypadá na poměrně silnou CAP (a "pouze" lokální, byť asi silné bouřky) a studená fronta se tak úplně časově nepotká s CAPE. Teď to podle modelu vypadá na výrazný MCS spíše až večer 16.6. Ale i tak jsou večerní parametry VELMI slušné (helicita, parádní střih větru, výrazná přízemní konvergence proudění, teplotní kontrast...) ;-).

Je to jen model - kolikrát už jsme byli na Moravě zklamáni... :?
Tak u nás něco bude již v neděli, zajímavá byla suma srážek +144h (z 00h), kdy v Čechách mělo být přes 100 mm a za 24h měly být nejspíš slušné příděly, ale jak je psáno, pořád se to mění, z 06h, byť to nemá stejný výpočetní základ, tam již srážky nejsou žádné.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Michal Geryk píše:
Štěpán Krejsek píše:16.6. to vypadá na brutální nářez na větší části Moravy. Taková CAPE už se letos nemusí opakovat. Ale ještě je to daleko. Kdyby konstelace vydržela, tak by ty bouřky mohly na Moravě pěkně řádit téměř celý den.
Já bych mírnil přílišný optimismus - samozřejmě jednak proto, že zítra bude GFS dávat jiné hodnoty, ale také to vypadá na poměrně silnou CAP (a "pouze" lokální, byť asi silné bouřky) a studená fronta se tak úplně časově nepotká s CAPE. Teď to podle modelu vypadá na výrazný MCS spíše až večer 16.6. Ale i tak jsou večerní parametry VELMI slušné (helicita, parádní střih větru, výrazná přízemní konvergence proudění, teplotní kontrast...) ;-).

Je to jen model - kolikrát už jsme byli na Moravě zklamáni... :?
No, optimismus byl, ale jasně jsem psal, že je to ještě daleko. Dneska modely situaci úplně překopaly, ráno to vypadalo blbě a teď zase dobře. Na takhle dopředu jsem se díval jen na hodnoty CAPE a LI na vetešzentrale, ostatní parametry začínám řešit tak jeden, dva dny dopředu, kdy už to modely obvykle moc nepřekopávají. Na několik dní dopředu s tím ale neztrácím čas a vždycky jen proletím hodnoty CAPE, abych se mohl předběžně těšit.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

ECMWF a GFS su v celkom silnej nezhode, hlavne pre strednodobu predpoved - situacia nestabilna, ako v zonalnom prudeni sa tvoria jednotlive vlny...
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Dnešní předpověď přeháněk vyšla u nás na 100% dokonce byly i 2 slabé bouřky poslední před 15 minutami.Víkend by měl být celkem klidný co se týče počasí. Na to úterý 16.6. se těším pokud to vyjde nebylo by to špatné i více četné bouřky tj několik bouřek za den a ne jen jedna jak je obvyklé.Ale je to ještě daleko a ještě se to několikrát změní.
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Sobota i nedela bude zabita, ale pondeli zacina vypada dost dobre. Zvlaste co jsem se tak letmo podival, tak vecer a behem noci jizni Morava. Ale tohle je hodne daleko jeste :?
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Nakonec to vypadá tak, že v pondělí nebude nic a v dalších dnech to bude také na nic. Tohle snad není ani červen.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

U nás nepadl od 26.května letní den, tropickej den jsme tu ještě neměli. Co se týká bouřek, tak jediný, co červen přinesl byl jeden cca 15 km vzdálenej blesk 7.6, kterej jsem z trochou štěstí zahlídl, pak docela slušná blýskavice 9.6. před půlnocí z Německa a naposled 11.6. pětkrát zdálky zahřmělo z takový vysrávky, co byla na severnim konci tý SQL. Takže oproti loňsku je červen pěkně mizernej, ani v nejbližší době to nevypadá na změnu, vypadá to skoro jak v září než v červnu, myslim úroveň bouřek i teplot, aspoň tady u mě. to i letošní duben byl daleko lepší. :( Možná zejtra při troše štěstí něco malýho bude, ale moc velkou šanci tomu nedávám. Snad ten červenec zaboduje, i když tu u nás poslední léta stál často za prd se svejma šedejma "dekama" s pár blesky.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Atmosféra pomalu houstne... :)
V Německu před chvílí byla možná slabší supercela, kerá sice umřela, ale už v noci by mohlo něco málo bejt. Miniaturní bouřka (bez blesků) vznikla taky někde v jižních Čechách - ten pravidelnej tvar mně fascinuje. Jsem na to zvědavej, dneska v noci budu na pozoru.
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Co se tče zítřejších bůřek tak by mohly být více v severní části Česka ale ani v té jižní nejsů vyloučené.Že se nějaká bouřka vyskytne u nás na Hodonínsku tak tomu dávám pravděpodobnost 30% třeba nebude žádná bůřka.O něco vyšší šance je v úterý to by mohly být bouřky místy i tady na JV.No uvidíme. :lol:
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:...Snad ten červenec zaboduje, i když tu u nás poslední léta stál často za prd se svejma šedejma "dekama" s pár blesky.
Já doufám, že zbytek června a červenec letošní bouřkovou mizérii vylepší - letos tady nebyla ani jedna silnější bouřka a nejbližší úder blesku (myslím CG) byl určitě víc než 1 km daleko... :?

Sleduji tyto sezónní předpovědi http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... T2mMon.gif a http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/p ... recMon.gif a na červenec už dost dlouho předpovídají teplo a vlhko - tak snad... ;)

Jinak toto úterý se tedy dost bouřkově i teplotně pokazilo... :(
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Tak jak, už blejskáte optiku? :D
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

bleskosvod píše:Tak jak, už blejskáte optiku? :D
Optika bude asi to jediný, co se bude dneska blejskat :D
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Amerika píše:
bleskosvod píše:Tak jak, už blejskáte optiku? :D
Optika bude asi to jediný, co se bude dneska blejskat :D
Nebuď negatvní, zkazil jsi mi odpoledne.V práci se nedá vydržet :lol:
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Snad si spravy chut Morava v patek, kdy bude prechazet studena fronta od zapadu. Ale je to jeste hrooozne daleko :roll:
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Něco málo ser ukazuje na západ od práglu, kdo to vidí? :angel:
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tož dnes až do noci si užije bouřek hlavně S a SZ republiky, byť labilita není moc extra, ale dynamika pro bouřky nebude až tak špatná - zajímavá je přízemní konvergence blízko SZ hranice. K ránu by si mohl užít zase J-JV, kde to vypadá na frontální vlnu tvořenou jak vrstevnatou, tak konvektivní oblačností a snad i s bouřkami a vydatnějšími srážkami ;-).

A bude dost foukat - ALADIN dává silný vítr k ránu hlavně do SV Čech.

Já bych dal na SZ Čech jedničku a žlutou bouřkovou barvu bych protáhl přes celou republiku... ;)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
bleskosvod
Příspěvky: 356
Registrován: 12 čer 2007 18:28
Bydliště: Praha 6-Ruzyně, Lomnice nad Popelkou

Michal Geryk píše:Tož dnes až do noci si užije bouřek hlavně S a SZ republiky, byť labilita není moc extra, ale dynamika pro bouřky nebude až tak špatná - zajímavá je přízemní konvergence blízko SZ hranice. K ránu by si mohl užít zase J-JV, kde to vypadá na frontální vlnu tvořenou jak vrstevnatou, tak konvektivní oblačností a snad i s bouřkami a vydatnějšími srážkami ;-).

A bude dost foukat - ALADIN dává silný vítr k ránu hlavně do SV Čech.

Já bych dal na SZ Čech jedničku a žlutou bouřkovou barvu bych protáhl přes celou republiku... ;)
Huž se sem něco dere :lol:
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:Tož dnes až do noci si užije bouřek hlavně S a SZ republiky, byť labilita není moc extra, ale dynamika pro bouřky nebude až tak špatná - zajímavá je přízemní konvergence blízko SZ hranice. K ránu by si mohl užít zase J-JV, kde to vypadá na frontální vlnu tvořenou jak vrstevnatou, tak konvektivní oblačností a snad i s bouřkami a vydatnějšími srážkami ;-).

A bude dost foukat - ALADIN dává silný vítr k ránu hlavně do SV Čech.

Já bych dal na SZ Čech jedničku a žlutou bouřkovou barvu bych protáhl přes celou republiku... ;)
Ahoj, na aké javy by si vydal Stupeň 1?

Zatiaľ búrky vyzerajú pomerne nízke a krátkotrvajúce...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomas Pucik píše:Ahoj, na aké javy by si vydal Stupeň 1?

Zatiaľ búrky vyzerajú pomerne nízke a krátkotrvajúce...
Blízkost středu nevýrazné přízemní cyklóny a přízemní konvergence (vlhkosti) může přinést vydatné (ale asi ne přívalové) srážky na SZ Čech, ale možná to bude pouze v Sasku. A trochu jsem se polekal vyšších teplot než se předpokládalo, ale velká vlhkost a nízko položená CCL asi downbursty zrovna nevyprodukují. Takže asi jednička přeci jen ne... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“