Panasonic Lumix DCM-FZ38

Víte jak na to ? A na co si dát pozor ?
Uživatelský avatar
Petr Vrba AASCR
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2011 21:11
Bydliště: Kynšperk nad Ohří, Sokolovsko, Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Ahojte,
přemýšlím o koupi nového fotoaparátu, protože ten, který používám součastně je hrozný. Prošel sem fora a koukal především na důležitost CMOS a CCD, protože mi jde především o focení výbojů. Zároveň jsem chtěl nějaké video ve slušné kvalitě, narazil jsem na http://www.megapixel.cz/panasonic-lumix-dmc-fz38 a viděl jsme, že ho zde i někdo zmiňoval...
Neporadíte jestli je to doopravdy ten správný a případně doporučit jiný v této cenové relaci?

Všem díky :-)

PS : Prej jste probírali to co jsem měl na stránkách...měli jste pravdu napsal jsem tam hloupost. Omlouvám se ...
...Stormchasing je zábava a věda, která se bez opatrnosti změní v hazard ve kterém nemáme šanci obstát...
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

No tenhle fotak uz za neco stoji. Ja mam Panasonic DMC LS80. Je to takovy maly kompakt pro zacatky, potreboval bych uz neco lepsiho, ale do zrcadlovky se mi zatim nechce.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Petr Vrba AASCR
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2011 21:11
Bydliště: Kynšperk nad Ohří, Sokolovsko, Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Super to mám radost :-) no zrcadlovky jsouskvělá věc, když vidím ty vlastnosti, tak oproti digitálům paráda... ale ty ceny :?
...Stormchasing je zábava a věda, která se bez opatrnosti změní v hazard ve kterém nemáme šanci obstát...
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Jasně že zrcadlovky jsou bezkonkurenční, ale taky bezkonkurenčně nejdražší. Bohužel.

Jen bych chtěl upozornit, že bychom tu měli diskutovat o fotografování blesků. Abych to naplnil, tak na focení blesků jsou nejlepší zrovna ty zrcadlovky. Co se natáčení videí týče, tak na blesky je asi lepší mít v kameře či foťáku CCD čip, ale ten se dneska už nikam moc nedává. CMOS je výrobně levnější a na fotky mi přijde i lepší. Měl by být energeticky méně náročný a vykazovat nepatrně nižší hladiny šumu.

Edit: Jak vypadá fotografování blesků se zrcadlovkou a zapojeným Lightning Triggerem můžete vidět zde: http://www.youtube.com/watch?v=YiPMtVu9eyM
Uživatelský avatar
Petr Vrba AASCR
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2011 21:11
Bydliště: Kynšperk nad Ohří, Sokolovsko, Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Krásnej záběr z té zrcadlovky, ale udivila mě jiná věc. Oni umí fotoaparáty takto sami detekovat ten okamžik? V životě jsem nevěděl a koukám, že je to super :shock: :D
...Stormchasing je zábava a věda, která se bez opatrnosti změní v hazard ve kterém nemáme šanci obstát...
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Neumějí. Ale kdybys pozorně četl, tak se dozvíš, že je to pomocí Lightning Triggeru ;) .
Uživatelský avatar
Petr Vrba AASCR
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2011 21:11
Bydliště: Kynšperk nad Ohří, Sokolovsko, Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

Pááni super! Díky za rady ;)
...Stormchasing je zábava a věda, která se bez opatrnosti změní v hazard ve kterém nemáme šanci obstát...
Uživatelský avatar
Marek Malcovský AASCR
Příspěvky: 6
Registrován: 06 led 2011 21:12
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Já se také sem připojím a já uvažuji o koupi videokamery CANON Legria FS307 (http://www.megapixel.cz/canon-legria-fs307), podle mě má fajn parametry, ale raději bych to nechal zkušenějším. Nevím jestli je vhodná na zachycování blesků a na natáčení např. bouřek na pod večer, pač většina videokamer tam háže šum...Takže jestli se v tom vyznáte, prosil bych o radu, předem děkuji.
Uživatelský avatar
Tomáš Zvěřina AASCR
Příspěvky: 1
Registrován: 07 led 2011 21:16
Bydliště: Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Tento PANASONIC jsem si nedávno koupil a i přímo na megapixel.cz (nebyly žádné problémy). Testuju ho 3. den, je tam hodně hodně nových funkcí (manuálního nastavení), než u mého staršího fotoaparátu SONY. Co se týče fotografií, do 400 ISO je to ok, avšak ještě si musím pohrát s nastavením atd., protože u ukázkových fotografií šum při ISO 100 není a u mě ho lze při ISO 80 trochu spatřit. Chce to trpělivost. Jinak ZOOM je něco úžasného, a dokonce v rozlišení 3Mpix ho jde zvýšit na 35x (extra optical zoom). Jinak ten zoom může být u někoho zneužit třeba narušováním soukromí, ... :-D. No pak co mě ještě ohromilo, byl noční režim "hvězdy", položíte foťák např. před celé sídliště i se "záběrem polojasné" noční oblohy, dáte 60 sekund expozici a pak se můžete kochat jak "osvíceným" celým sídlištěm, tak útvary mraky (v noci by šel určitě vidět shelf cloud) a i právě ty zmíňované hvězdy. Co se pak týče videa, zaznamenává v JPEG a AVCHD ( z AVCHD jsem měl z prvu obavy, protože hodně lidí mělo s přehráváním problémy, ale VLC Player si s tím hravě poradí). Kvalita je nejlepší v AVCHD. Je skvělá a i lepší, než třeba u některých FULL HD kamer s CMOS snímačem. Ukázková videa jsou i na YouTube. PANASONIC nechal zabudovat stereo mikrofon, který slušně zaznamenává zvuk. Takže u mě je velká spokojenost a doufám, že i tahle spokojenost i na dále potrvá a i zůstane :). Zatím foťák nemůžu doporučit, pač ho mám krátkou dobu, ale sklamán rozhodně NEJSEM. Toť zatím k PANASONICu FZ38 vše. Pak tu možná pošlu odkaz s mými testy na FZ38.
Ladyodthethunder
Příspěvky: 4
Registrován: 01 bře 2011 09:08

Tak já bych byla určitě pro. Mám tohodle Lumixe taky, a jako spokojenost největší ;)
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Já bych se vrátil ještě k tomu Lightning Triggeru, uvyžuju o něm už od minulé sezóny. Zdá se mi příšerně drahý na to že to je prakticky jen spínací fotobuňka :?
Tys za to, Honzo, opravdu dal těch 329 dolarů? Plus asi ještě kabel za víc jak 50 dolarů...
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

Tomáš Římský píše:Já bych se vrátil ještě k tomu Lightning Triggeru, uvyžuju o něm už od minulé sezóny. Zdá se mi příšerně drahý na to že to je prakticky jen spínací fotobuňka :?
Tys za to, Honzo, opravdu dal těch 329 dolarů? Plus asi ještě kabel za víc jak 50 dolarů...
Ja osobne by som Lightning Trigger nepoužíval. Prestavuje predsa len nejaké oneskorenie, ktoré zapríčiní, že nezachytíme dostatočne vetvy bohato rozvetveného blesku. V tomto prípade uprestnostňujem full HD video kamery. Problémom tu môže byť už tu toľko spomínaný snímací čip CMOS.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Když jsem triggera tenkrát kupoval, tak jiná možnost nebyla. Byl to tenkrát jediný produkt.

Dnes už je z čeho vybírat. Celkem známý je například tento trigger: http://www.aeophoto.com/ a našel jsem i tyhle stránky, které jsou evidentně nové: http://www.lightning-trigger.com/index.html . U obou už je cena docela přijatelná, ale podle mě to má určitá ALE...

Např.trigger od AEO Photo reaguje na zesílení světla, takže ho může spustit i projíždějící auto, což se občas nehodí :-).
Můj model takové problémy nemá. Opravdu reaguje jen na blesky. U toho nového modelu ale chybí jakékoliv informace ohledně specifikací.

Pro Jaro: Nevidím důvod triggera nepoužívat. Jeho funkce neomezuje fotoaparát k zachycení rozvětveného blesku. záleží jen na nastavení expozičního času. Pokud nastavíme čas kolem 2 vteřin, za předpokladu, že nám to množství světla dovoluje, aby nebyl snímek přeexponovaný, hravě zachytíme i rozvětvený blesk. Trigger spustí foťák v prvním okamžiku počátku výboje a pokud bude závěrka otevřená po celou dobu výboje, chytneme tak celý blesk.
Samozřejmě praxe je taková, že použití triggera se vyplatí jen za světla či šera, kdy nemůžeme používat dlouhé časy v režimu Bulb. V noci už je lepší fotit klasicky postaru na Bulb, ale i v noci se trigger použít dá. Vše záleží jen na expozici.

Z full HD videokamery nikdy žádná pěkná statická fotka nevyleze.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ja jsem si koupil Panasonic FZ45, coz je model novejsi. Ma vyssi rozliseni, vetsi zoom, jinak jse prakticky stejny. Jen ale nevim, jakou clonu a ISO mam nastavit na foceni blesku. Kdyby mi nekdo ze zkusenejsich poradil (nejlepe ten, kdo vlastni zrcadlovku), byl bych moc rad. Jeste se mi na nem libi, ze to foti do RAWu.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

JURAJk6 píše:Tak ja jsem si koupil Panasonic FZ45, coz je model novejsi. Ma vyssi rozliseni, vetsi zoom, jinak jse prakticky stejny. Jen ale nevim, jakou clonu a ISO mam nastavit na foceni blesku. Kdyby mi nekdo ze zkusenejsich poradil (nejlepe ten, kdo vlastni zrcadlovku), byl bych moc rad. Jeste se mi na nem libi, ze to foti do RAWu.
Ahoj.
Fz45 má šílených 14Mpx na malém čipu o rozměrech 1/2.3", takže u něj bych se bál jít výše než ISO 100. :D Naštěstí neplodí hrůzy jako sesterský model Fz100 s CMOSem, protože ten extrémně šumí snad i na základním ISO 100.
Co do clony a času, tady záleží na tom, v jakých světelných podmínkách fotíš, samozřejmě při plným denním světle bez lightning triggeru bych na blesky s tímto foťákem spíše zapomenul (stejně by snad LT nebyl kompatibilní) a chytal bych je na video (tenhle má HD rozlušení 1280x720px) a na focení z ruky nejsou klasické kompakty a ultrazoomy příliš dobré, je zde delší doba odezvy, než u zrcadlovek. Ale při šeru snad by už něco vyfotit šlo, za prvý, samozřejmostí je stativ, za druhý doporučuju vypnout odšumování, (pokud to jde) jelikož ono to zabere stejný čas navíc jako samotné exponování snímku, navíc právě během odšumování uhodí ty nejlepší blesky, schválnost :D . Clonu do šera větší, cca f8 a délku expozice podle množství světla. (např. 4 sekundy) Na displeji pak je zobrazeno jakési měřítko, kde ryska může ukazovat buď do plusových hodnot, potom po vyfocení bude snímek přeexponovaný a příliš světlý, nebo do mínusu a bude tmavý (to ale v případě blesků snad nebude tolik vadit), nejlepší je to dát na nulu, nebo jen malinko do mínusu, některé foťáky totiž mívají problém s přepaly. V noci ve tmě to je jednodušší, to bych dal clonu na základní f2.8 a vzhledem k "šumivosti" přístroje bych nechal délku expozice na 15 sekundách. Samozřejmě ty časy a clony, co jsem zmínil, jsou spíše orientační, chce si to nejlépe nanečisto pohrát třeba v nočních hodinách, funkce přístoje si ozkoušet, a do té bouřky mít už nějakou základní zkušenost. ;) Já sám tento přístroj nemám, ale četl jsem nějaké ty recenze a podle parametrů čipu se dají odhadnout některé vlastnosti, jako šum. Hezká vlastnost fz45 je pak široké počáteční ohnisko, po přepočtu 25 mm, takže dokáže zabrat podstatnou část oblohy.
Jinak tady je recenze zabývající se fotoaparáty fz45 a fz100, kde je jasně vidět, že malé CCD čipy do kompaktů jsou na focení stále na tom lépe než CMOS (u zrcadlovek to ale je spíš obráceně), jsou tam ukázky snímků při různých hodnotách ISO, snímky v nočních hodinách, i při standartních denních podmínkách atd.
http://www.digimanie.cz/art_doc-4FE3077 ... B99A2.html

Já bych rád na sezónu 2012 koupil Panasonic lx5 s 3,75x zoomem od počátečního ohniska krásných 24 mm, jednak kvůli velkému CCD čipu přibližně 1/1,7" s přiměřenými 10 Mpx, a tudíž hezčím fotkám, za druhé pak HD video s možností manuální kontroly expozice a clony, to video navíc není tak hrozně komprimované, jako bývá u některých kamer, pokud se točí do MOV (jde to i do AVCHD, kde je ale větší komprese a horší editace). Navíc kamery s CCD, co mají ve slušné rychlosti zápisu HD video, navíc s možností manuálního nastavení, se už dneska nevyrábí, všude cpou CMOS, jehož neduhy při natáčení blesků s CMOS se tu řešily, lx5 je příjemná alternativa s CCD (to samé platí o fz45, ten také tyto funkce kontroly expozice u videa má, problém je ale malý čip, naštěstí ale furt CCD). Za třetí, lx5 se vejde do kapsy, takže by neměl být problém si ho vzít do školy, do práce, nebo někam kde bude zrcadlovka překážet. :)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Vycerpavajici prispevek. Ja u tohodle fotaku pouzzivam max 10 Mpx. Tech 14 se mi zda moc.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Když už se tady tak bavíte o focení a natáčení blesků, tak se přidám a mám rovnou dotaz.....
...
Chci si pořídit buď to, druhý foťák (zrcadlovku), která by dobře fotila i natáčela video. Ovšem to není zcela dobré řešení a výběr, tak bych si koupil zrcadlovku pokud možno bez nahrávání videa, nebo s, ale nepoužíval bych to, ... a pak si chci koupit nějakou nejlevnější kameru, která ale dobře natáčí...

Prosím, poradíte mi nějakou konkrétní kameru/kamerku, která dobře natáčí bouřky, blesky, mraky a vše okolo Stormshasingu atd...? Děkuji za odpověď :)

NEBO PORADÍTE MI ÚPLNĚ JINÉ ŘEŠENÍ? prosím a děkuji :)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

DavidDizzer píše:Když už se tady tak bavíte o focení a natáčení blesků, tak se přidám a mám rovnou dotaz.....
...
Chci si pořídit buď to, druhý foťák (zrcadlovku), která by dobře fotila i natáčela video. Ovšem to není zcela dobré řešení a výběr, tak bych si koupil zrcadlovku pokud možno bez nahrávání videa, nebo s, ale nepoužíval bych to, ... a pak si chci koupit nějakou nejlevnější kameru, která ale dobře natáčí...

Prosím, poradíte mi nějakou konkrétní kameru/kamerku, která dobře natáčí bouřky, blesky, mraky a vše okolo Stormshasingu atd...? Děkuji za odpověď :)

NEBO PORADÍTE MI ÚPLNĚ JINÉ ŘEŠENÍ? prosím a děkuji :)
Ahoj. Focení s jakoukoliv, i nejlevnější zrcadlovkou je samozřejmě komfort, o tom není pochyb, s natáčením videí je to ale horší. Jednak je nutný být pohotový v případě manuálního ostření (rozostřením se dá kdeco zkazit) a další problém je CMOS snímač, kterej neumí natáčet pořádně blesky (hlavně kratší denní nebo blikající hlavně typu CG) díky rolující závěrce (vysvětleno v sousedním tématu). Natáčet oblačnost s CMOSem problém neni. Ale co se týká blesků, je CCD snímač skoro nutnost.
Pokud jde o natáčení kamerou (bavim se o cenově dostupných kamerách), tak lepší kamery mají výše zmíněnej CMOS, takže ty moc nedoporučuju, levnější sice maj vhodnej CCD, ale nenatáčej do HD, maximálně do VGA rozlišení. Ovšem mám favorita, kterej si chci koupit já příští rok: Foťák Panasonic lx5. Je to sice foťák, ale natáčí do HD rozlišení a 30 sn/s do formátu MOV a AVCHD, různé fotografické režimy, jako vyvažování bílé barvy, režimy ostření, manuální nastavení závěrky, clony a citlivosti jdou stejně jako u fotek použít i u videa, což z něj vlastně dělá foto-videoaparát. Nevýhodou může být menší zoom od 24 do 90 mm (v přepočtu na 35 mm kinofilm), v mém případě by to ale nevadilo, navíc široké ohnisko 24 mm je na natáčení obrovská výhoda, dá se tak zabrat větší část oblohy, než u standartních 28 mm, levné kamery mají dokonce i kolem 38 mm, což je dost úzkej záběr.
Do do praktičnosti doporučuju mít jeden přístroj na focení a jeden na natáčení.
Ze zrcadlovek se dá doporučit na focení skoro všechno, včetně těch nejlevnějších, například:
Canon 1000D, 550D, Nikon D3100, Pentax K-r.
Co do natáčení, tak skvělej je ten Panasonic lx5, dále ultrazoom Panasonic fz45, tyto dva nabízí i manuální kontrolu nad videem. Klasický HD video režim (automaticky, maximálně s korekcí a vyvážením bílé barvy) pak dnes má naprostá většina fotoaparátů (hezké video má například Canon sx210, doporučuju si pročíst jednotlivé recenze). Co do kamer, tam bych dnes nejspíše bral mezi levnými SD kamerami s CCD, ty samozřejmě nabízí větší možnosti u videa než u většiny fotoaparátů, ale nevýhoda je dlouhý počáteční ohnisko a VGA rozlišení. HD a full HD kamery mají fujtajbl CMOS snímač, tam se vyplatí počkat dokud nevyužilou "global shutter CMOS" co nebude rolovat.
Já sám nyní nemít nic pořádného na focení ani na natáčení, bych aktuálně bral na focení Canon eos 1000d, který je ve výprodeji a na natáčení foťák Panasonic lx5. :)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Díky za výborné vysvětlení a konkrétní udání fotoaparátů a kamer. Já mám fotoaparát Fujifilm finepix S2500 HD a řekl bych, že zas tak extra dobrý není. Fotky sice může vyfotit pěkně, ale jsou buď to zašedlé nebo nemají prostě barvy. Někdy také vůbec neostří, i když je tam manuální ostření, ale s tím si ještě pohraju v nastavení.
Co se týče nahrávání videa, rozostřuje téměř vždy a kazí to video i v HD rozlišení. V HD rozlišení je ale ihned zaplněna paměťová karta, protože po minutě to má třeba ihned 400 MB. I když mám ve foťáku SD kartu 8 GB, tak když se nejedná o nějaký extra důležitý jev, tak kvalitu nahrávání dám na střední - tedy na 640 (tj. střední kvalita)... HD kvalitu mám 1280...
Na nějnižší kvalitu dávám v případě, že se nejedná skoro o nic, takže je zbytečné zaplňovat místo karty, dám tedy na nejnižší kvalitu (320)... Nejsem spokojen s nahráváním z důvodu - že PŘI NATÁČENÍ ROZOSTŘUJE, neostří... Dále jde slyšet písklavý zvuk při nahrávání... ale co se týče blesků, tak ty nahraje dobře... Jakto? Chci se zeptat, jak je na tom můj foťák co se týče natáčení videa a blesků a focení ...

- prosím o vysvětlení, jak to mám můj foťák s tím CMOS a CCD. Moc tomu totiž nerozumím těmto věcem.

Už jsem se rozhodl asi tak, že si koupím zrcadlovku hlavně na focení a na natáčení chci kameru s nějakým HD rozlišením, ale aby to nahrálo vše: i blesky, bouřky, mraky, prostě počasí... a tento foťák co mám, tedy fujifilm finepix 2500HD bych si nechal jako rezervní foťák na focení a natáčení jen v případě nějakého problému, nebo jen na natáčení rodinných věcí - oslavy, posezení a já nevím - třeba zahradu, květiny, zvířata atd... Pokud mě chápete :)

Děkuji předem za odpověď :) :)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj.
Sám mám příbuzný Fujifilm s8000fd, který od roku 2009, kdy jsem si pořídil levnou zrcadlovku Nikon d40, zastává funkci kamery, i když možnosti nastavení u videa jsou nulové, teda krom rozlišení (nahrává do 640x480 a 320x240). Nelze ani vyvažovat bílou barvu, což se občas dost hodí, jelikož foťák podává videa ve studených barvách, což je hnus, kort ve dne. :(
Ale stejně jako Vy, blesky zabírá hezky, hlavně v noci, právě proto, že má stejně jako Fuji s2500 onen CCD snímač. CCD snímač používá globální závěrku, kdy snímá celý obraz vcelku, takže neničí blesky. CMOS snímač snímá odhora po řádcích, takže během onoho řádkování nám blesk mění intenzitu a různě bliká, a CMOS obraz z bleskem podá v horizontálně různě světlých, od sebe ostře oddělených částech a občas části blesku i vynechá (vlastní zkušenost s videem na telefonu)
zde je to související téma o neduhách CMOS:
viewtopic.php?f=14&t=713
Co se týče rozostřování, u videa bych si nastavil manuální ostření a obraz zaostřil ručně (pokud to jde, jelikož ale fujifilmy mají často nedodělaný firmware, tak to i přes správné nastavení nemusí jít). Já jsem této neduhy průběžného zaostřování se svým s8000fd ušetřen, jelikož stroj zaostří jen na začátku a pak je ostření v průběhu nahrávání videa zamčené, což se velmi hodí.
K těm HD kamerám, jak jsem psal v předchozím příspěvku, prakticky všechny HD a full HD kamery mají CMOS snímač, teda krom těch profi nejdražších Canoňáckých za 150000 kč, které používají skvělý 3CCD systém (3 snímače, každý snímá jednu ze základních barev a obraz je pak hezčí s lepšími kontrasty). Cenově dostupné CCD kamery natáčí do VGA rozlišení, to je 640x480 nebo 720x576. HD kamery s CCD ale existovaly, konkrétně Panasonic sd1 až sd8, ale ty se dají dneska sehnat v bazaru, mají dokonce ty 3 CCD snímače. Dnes se nevyrábí, jelikož CMOS je i přes nevýhody levnější a řadový člověk o oněch nevýhodách nic nezjistí a marketing se o nevýhodách nezmiňuje. Pokud chcete nový přístroj s HD rozlišením a zároveň vemete v úvahu doporučení v tom přístroji mít CCD snímač, musíte se poohlédnout po fotoaparátech, konkrétně jsem zmiňoval Panasonic lx5 a Panasonic fz45, případně fz48, které nabízejí manuální kontrolu u videí. Dobré na videa co do kvality jsou pak také i fotoaparáty Canon.
Například zde je hezká ukázka blýskavice z Canonu s95: http://www.youtube.com/watch?v=fpB2BFdxUMg
Nebo tady je nebouřková ukázka z Panasonicu lx5: http://www.youtube.com/watch?v=o1yH6bLv ... re=related
Těšim se až někdo přijde s CMOS snímačem s globální závěrkou, co snímá obraz v kuse jako CCD a navíc umožňuje rychlejší snímání, třeba 120fps, což u CCD myslim ani nejde. To dnes ale používájí jen DALSA kamery do průmyslu. Zatím, trh je přesycen mraky HD a full HD kamer, ovšem do všeho cpou klasickourolující CMOS technologii, jelikož je to levnější na výrobu, ale to že to má rolující závěrku, vytváří to "želé efekt", kácení hran a že mají malé CMOSy v kamerách problémy při nižším osvětlení, to lidi většinou neví a výrobci se o tom nezmiňujou, hold marketing...
Co se týče focení, tak tam je to celkem jedno, jestli CCD nebo CMOS, dokonce u zrcadlovek je CMOS prý i lepší, ale stále jen co se týče focení, u videa to dělá to samé jako u kamer, čili "želé efekt", kácení hran (svislic), horizontální třepení obrazu v případě blesků.
Ukázka "želé efektu" u CMOS: http://www.youtube.com/watch?v=UEaDrS-yzIE
Naposledy upravil(a) Instabiliter dne 12 srp 2011 19:34, celkem upraveno 1 x.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za výborné odkazy a vysvětlení, už tomu rozumím více.
Ovšem já zase nějak extra kupovat a utrácet nemůžu, přeci jen nevydělávám a maximálně chodím na brigády. Proto hledám vše nejlevnější, ale zároveň nejlepší. Nemohu se rozhodnout co koupit, abych byl spokojený :-(
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

DavidDizzer píše:Děkuji za výborné odkazy a vysvětlení, už tomu rozumím více.
Ovšem já zase nějak extra kupovat a utrácet nemůžu, přeci jen nevydělávám a maximálně chodím na brigády. Proto hledám vše nejlevnější, ale zároveň nejlepší. Nemohu se rozhodnout co koupit, abych byl spokojený :-(
Já jsem na tom podobně, studuju na vejšce a vydělávám příležitostně o prázdninách, když zbyde čas, čili se snažim uvažovat podobně, rozhodně si zatim nemůžu dovolit kupovat si zrcadlovky za 30000 Kč. :D
Ale z fotoaparátů dejme tomu do 10000 Kč, co dobře fotí a natáčí, maj manuální nastavení clony a času u fotek a ještě maj CCD snímač kvůli tomu videu, bych například volil:
Zmíněný Panasonic lx5: malý 3,75x zoom, ale pro základní potřebu stačí, široké ohnisko od 24 mm, dobrá kvalita fotek do ISO 800, HD video s možností manuální kontroly, stojí okolo 10000 Kč.
Panasonic fz45 případně nový fz48: Toto jsou univerzálnější přístroje s velkým zoomem, ale mají horší kvalitu fotek při vyšších citlivostech díky menšímu čipu s vyšší pixelovou hustotou (fz45 má 14 Mpx na malém 1/2,3'' čipu, zatímco lx5 má 10 Mpx na 1/1,7'' čipu), zoom má 24x od 25-600 mm, ale ve videorežimu je základní obraz oříznut, takže u videa začínáme na poměrně úzkých 31 mm. Video má stejně dobré možnosti jako u lx5, jelikož fz45 stojí okolo 7500 Kč, tak by možná tento stroj byl pro Vás výhodnější, pokud byste oželel u fotek nastavování na ISO vyšší než 100, neboť tam bude fz45 hodně šumět. Ještě výhoda je délka expozice u fotek až 60 sekund.
Další dobrý přístroj je Canon s95: Hodně se podobá vlastnostmi Panasonicu lx5, ale co jsem četl tak nikde nemá možnost manuální kontroly videí, myslim že vyvažovat bílou barvu a korigovat expozici jde. U fotek je možnost manuálně nastavovat clonu a čas. Stojí myslim okolo 8500 Kč.
Z levnějších pak Samsung wb650, jeden z nejlevnějších strojů s manuálním nastavením clony a času a HD videem, stojí kolem 5000 Kč. Nevýhodou může být maximální délka času u expozice 16 sekund, ale na blesky by to mělo stačit, navíc jako Panasonic lx5 má počáteční ohnisko 24 mm, což se hodí např. pro rozsáhlejší cumulonimby.
Jinak se podívejte na tuhle stránku: http://www.digimanie.cz/
Jsou tam recenze všech mnou zmíněných přístrojů, kromě Panasonix lx5, na kterou netrpělivně čekám, jelikož ten přístroj bych rád pořídil na sezónu 2012. :)
Nebo pak ještě něco ..... pokud se chcete zaměřit spíše na focení než natáčení, tak buď bazar a koupil bych si například Nikon d40 nebo Canon eos350, nebo z nových přístrojů bych si pořídil na focení například Bezzrcadlovku Samsung nx10. (něco jako kompakt s "zrcadlovkářským" nastavením a výměnejma objektivama) Na http://www.megapixel.cz jí mají za 8000 Kč. Má CMOS, na focení je v tomto případě skvělej, horší je to s tim videem zas na ty blesky no, ale kontrasty při natáčení struktury oblačnosti by měl brát dobře. No na ty blesky bych se pak bud smířil s videem na Fuji s2500hd, nebo bych koupil na HD video nějakej hodně levnej kompakt kolem 2000 Kč, nepočítejte potom ale s extra kvalitou ani možností nastavení videa, vše bude automat. Vyzkoušejte ale ještě, co umí za režimy ostření Fuji s2500hd ve videu, hlavně zkuste použít manuální ostření, nějak to tam vykoumat, kdyby manuálně ve videu ostřit šlo, tak potom byste si hodně pomohl. ;)
Jinak upozorňuju, že radim jen z posuzování kvality ukázkových fotek, z recenzí, specifikací, z diskuzních fór a ze zhlédnutí a dojmu z videí, hlavně na youtube. Žádný s těchto přístrojů, co jsem zmínil jsem v ruce nedržel, ba ani neviděl zblízka. :D
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Díky moc. Všechny fotoaparáty si postupně projdu...

A nyní ještě dotaz. Chci si pořizovat web kameru, ať už na skype nebo normálně na to, abych ukázal bouřku živě i ostatním lidem po internetu. Našel jsem výborný prodlužovač USB jeden 4,5 metru za 62,-Kč : http://www.alza.cz/kabel-usb2-0-prodluzovaci-d39978.htm ... Takže není poté problém koupit jej 2x a mít 9 metrů dlouhý kabel, se kterým mohu skoro po celém vrchním patře v domě a dát ho do ostatních oken na všechny strany!...

Ale zpět ke kameře. Všiml jsem si, že u web kamer se CMOS a CCD hodně také řeší. Zeptám se bohužel znovu a stručně: Když chci web kameru, která bude v cenové kategorii okolo 200 - 400 Kč (stačí mi) klidně i s rozlišením 640x480 pixelů, tak jakou mám vzít - CMOS a CCD? Která musí a která nemusí mít to, aby zabrala blesky? Nechci ji samozřejmě pomůžívat jen na blesky, ale i na skype (můj obličej :D, natáčení prostě přes net s přeteli, ale také na ty blesky, když bude příležitost ukázat ostatním)... Jak jsem pochopil, tak nejlepší by byla vzít s CCD?? (bez CMOS)? :)

- Ovšem ono je to těžké si vybrat, když s tím chci zabírat i blesky a i normální obraz, např. v pokoji ... Protože na blesky by byla lepší s CCD a na obyčejné věci s CMOS ...?! Pochopil jsem to správně?

Díky a omlouvám se za opakování, pokud by tomu tak bylo :-)
Uživatelský avatar
Prcek203
Příspěvky: 40
Registrován: 18 črc 2011 15:15
Bydliště: Zahořany, okr. Litoměřice, 174 m n. m.

Myslim si, ze tento posledni dotaz ohledne "webcam a ccd/cmos" je hodne mimo tema...tedy, neberte si to osobne, je to jen muj osobni nazor!

A nyni muj dotaz ohledne Panasonic Lumix DCM-FZ38/FZ45.

Maji tyto modely i manualni zaostrovani a jake?

- prstencem na objektivu a to mechanickou cestou primo ovladane skupiny cocek
- prstencem na objektivu ale elektronickou cestou, podobne jako ovladac jog-shutle
- za pomoci ovladaciho kolecka ci tlacitky na tele aparatu

Dekuji.

Admin: Není potřeba citovat poslední příspěvek, natož celý... ;)

A k Vaší otázce...
FZ38 to má takto: ... K ostření lze použít AF systém, inteligentní AF a také ruční ostření s využitím joysticku na zadní stěně, kterým lze také realizovat posun ostřicí plochy. ...
FZ45: ... Na zadní stěně je tlačítko pro rychlou základní volbu režimu ostření: AF/AF makro/MF + režim Lupa pro přesné ruční zaostření. Při ručním ostření používáme otočné kolečko a kurzorové tlačítko. ...
Google :rock:
Uživatelský avatar
Prcek203
Příspěvky: 40
Registrován: 18 črc 2011 15:15
Bydliště: Zahořany, okr. Litoměřice, 174 m n. m.

Diky za odpoved, pouceni a odkaz Adminovi. :-)

Jiz jsem hledal, napriklad na dpreview, ale vzdy jsem se jen docetl o moznosti manualniho ostreni, jen jakym spusobem ne.
Ohledne ostreni tlacitky u DMC-FZ38...to jsem docela zklaman, do koupe zrcadlovky se mi bohuzel nechce.
Odpovědět

Zpět na „Fotografování blesků“