Zásah bleskem

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak to je smůla nad smůly: http://zpravy.idnes.cz/fotbalista-zemre ... _krimi_ban

Každá (i slabá) bouřka je nebezpečná !!! :!: :(
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

storm_ice píše:tak berte ot jako zprávu z druhé ruky .. ale co mi psal kámoš tak ví od dědy, že prý v kostomlatech uhodilo do jednoho kluka ... no raději aby se to nepotvrdilo ... nicméně u nás to pálilo do země slušně .. Milešovka prý nejde .. což může být také po zásahu bleskem :roll:
hmm tak bohoužel .... byla to pravda, ale co myslíte, veme si z toho někdo ponaučení? kolikrát u nás vidím, jak při bouřce se hraje fotbal nebo trénuje ... a kdybych tam přišel a něco řekl, tak se mi max vysmějí ... mělo by se to prostě zakázat :roll: tohle rozhodně nebyla slabá bouřka, aby se takhle podceňovala ;)
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Na EURU také hráli fotbalisti při bouřkách. Naštěstí se ale nic nestalo (kdyby tam do někoho uhodil blesk, vidělo by to miliony lidí).

Možná to je mimo téma, ale již delší dobu se chci zeptat, jestli je pravda že blesk nikdy neuhodí do ořechu (nemyslím plod, myslím strom). Setkal jsem se s velkým počtem starších obyvatel ve svém okolí, kteří toto tvrdí.

Kulový blesk - byl údajně v okolí zpozorován za posledních 50 let již několikrát (většinou vlétl někomu do domu). Podle svědků co měli možnost kulový blesk vidět, tak říkají že jsou 2 druhy kulových blesků - horký a studený. Horký způsobý velké škody - vše spálí a studený je naopak zcela neškodný.

No, snad se nestanu terčem posměchu, ale s tím kulovým bleskem - to už jsem dříve určitě někde slyšel ( v TV).
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

EURO: pokud si vzpomínám, tak při hymnách, myslím, že to byl zápas Turecko - Švýcarsko, ukázali záběr nad stadion a v ten okamžik se tam objevil nádherný CC :)

U zásahu do stromu, velmi závisí na vodivosti podloží. Někde dokonce byla uvedena statistika, jaký strom má největší pravděpodobnost zásahu bleskem, je docela možné, že tato statistika bude tady na fóru. Můžu tě, ale ubezpečit, že už jsem viděl několik ořechů po zásahu bleskem, takže je to jen fáma, že blesk do ořechu neuhodí.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jinak toto je vážná výstraha pro nás, co chceme ulovit ty nejlepší záběry bouřek za každou cenu. K čemu je super fotka a ocenění druhých, když nás pak budou postrádat příbuzní a známí po celý život... :( :!:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Jinak toto je vážná výstraha pro nás, co chceme ulovit ty nejlepší záběry bouřek za každou cenu. K čemu je super fotka a ocenění druhých, když nás pak budou postrádat příbuzní a známí po celý život... :( :!:
nj a nejde jen o nás .. tak my tak nějak víme co nám hrozí .. ale spousta lidí nemá tušení ... :?
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

storm_ice píše:
gerykm píše:Jinak toto je vážná výstraha pro nás, co chceme ulovit ty nejlepší záběry bouřek za každou cenu. K čemu je super fotka a ocenění druhých, když nás pak budou postrádat příbuzní a známí po celý život... :( :!:
nj a nejde jen o nás .. tak my tak nějak víme co nám hrozí .. ale spousta lidí nemá tušení ... :?
Ano, víme, co nám hrozí a abych pravdu řekl, čím víc toho o bouřkách, blescích atd. vím, tím víc se bojím. Dřív jsem si rizika tolik neuvědomoval, protože jsem prostě spoustu věcí nevěděl, ale dneska je to horší. Vlastně nás to dnes při focení docela omezuje. Zaplať pánbůh! Fakt tu přiznávám, že mám ohromný respekt před silami přírody :!: ... a to nejen co se počasí týče.
Kéž by ho měli všichni. :?
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše:Ano, víme, co nám hrozí a abych pravdu řekl, čím víc toho o bouřkách, blescích atd. vím, tím víc se bojím. Dřív jsem si rizika tolik neuvědomoval, protože jsem prostě spoustu věcí nevěděl, ale dneska je to horší. Vlastně nás to dnes při focení docela omezuje. Zaplať pánbůh! Fakt tu přiznávám, že mám ohromný respekt před silami přírody :!: ... a to nejen co se počasí týče.
Kéž by ho měli všichni. :?
no to máme podobné ... člověk aby se teď bál koukat při bouřce z okna :lol: nemluvě o tom, když mě chytla bouřka na kole, kam zajet - pod strom ne na zastávku ne, domu by bylo do bouřky .. tak sem to vzal pryč od ní :lol: :lol: no ale celou cestu mi v hlavě strašil ten článek :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Já jsem teda s bezpečností při bouřce zatím moc nepřeháněl, ale musím to napravit. V poslední době ještě trochu riskuju při pozorování před příchodem bouřky, ale byly časy, kdy jsem klidně při bouřce stál na kopci (u nás na letišti) a když začlo pršet, tak jsem se ještě schovával pod kovovou konstrukcí. :x Nebo když jsem byl v Řecku, tak jsem byl ochoten jít pozorovat na moře z lehátka... To už je fakt zbytečné riskování.
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Jo je pravda že čím víc o tom vím, tím větší respekt z toho mám... Kdysi by mě nenapadlo, že pozoruji-li tornádo, můžu dostat letícím plechem přes držku... Ve 12 letech, jsem šel po ulici, nepršelo, zato blízkých blesků bylo habaděj. Když to prásklo nad hlavou a mě statickou elektřinou vstaly vlasy na hlavě, byl jsem nadšený. Teď vím, že to mohlo být moje poslední nadšení... Naštěstí (nebo naneštěstí) má manželka panickou hrůzu z bouřek a tak mě nepustí z domu když je bouřka blízko... ;)
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Pro všechny, kteří chtějí vědět více o zásahu do stromu.

http://www.arboristika.cz/clanky/clanky/blesky1.pdf
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Pro všechny, kteří chtějí vědět více o zásahu do stromu.

http://www.arboristika.cz/clanky/clanky/blesky1.pdf
Díky, je to velice zajímavý článek, doporučuji aby si ho přečetli i ostatní.
KdosiZKarvine
Příspěvky: 24
Registrován: 23 čer 2008 23:21
Bydliště: Karviná - Nové Město
Kontaktovat uživatele:

Měl bych dotaz - jak je to s bezpečností při bouřce na velkých "open-air" akcích (festivaly apod.)? Byl jsem teď ve Vizovicích na Masters of Rock a když dorazila bouřka, moc do smíchu mi na place nebylo... otevřený prostor, kovová konstrukce pódia, kovová konstrukce stanoviště zvukaře, pár stromů na jedné straně plochy, lampy veřejného osvětlení a dráty VN... Snažit se někomu vysvětlit, že moc bezpečné to tam za bouřky asi není je házení hrachu na stěnu. Upřímně řečeno mě celkem děsí, k čemu teoreticky mohlo dojít. Minimálně jeden úder blesku byl v blízkosti do 300m. Navíc to s těmi fotbalisty pár dní zpět...

Existuje nějaký předpis, který ukládá pořadateli akci na určitou dobu přerušit, zajistit relativně bezpečný prostor pro návštěvníky apod.? Nebo to je nějakým způsobem (jakým?) vychytané a v podstatě o nic nejde a lidé jsou v bezpečí i na place?
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

KdosiZKarvine píše:Měl bych dotaz - jak je to s bezpečností při bouřce na velkých "open-air" akcích (festivaly apod.)? Byl jsem teď ve Vizovicích na Masters of Rock a když dorazila bouřka, moc do smíchu mi na place nebylo... otevřený prostor, kovová konstrukce pódia, kovová konstrukce stanoviště zvukaře, pár stromů na jedné straně plochy, lampy veřejného osvětlení a dráty VN... Snažit se někomu vysvětlit, že moc bezpečné to tam za bouřky asi není je házení hrachu na stěnu. Upřímně řečeno mě celkem děsí, k čemu teoreticky mohlo dojít. Minimálně jeden úder blesku byl v blízkosti do 300m. Navíc to s těmi fotbalisty pár dní zpět...

Existuje nějaký předpis, který ukládá pořadateli akci na určitou dobu přerušit, zajistit relativně bezpečný prostor pro návštěvníky apod.? Nebo to je nějakým způsobem (jakým?) vychytané a v podstatě o nic nejde a lidé jsou v bezpečí i na place?
o tom jsem také přemýšlel ... ale jak dostat ty lidi odtamtud .. uhodit do nikoho nemusí a pak bude jen, že je to zbytečné, že stejně uhodí jen do stromu .. v tomhle je malá informovanost prostě
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Problém asi bude někde jinde. Ono se to začne řešit až tato situace nastane a asi bohužel budou i nějaké oběti. Vemte si kolik takových festivalů je přes léto. Je to jen otázka času, kdy se něco takového přivodí.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:Problém asi bude někde jinde. Ono se to začne řešit až tato situace nastane a asi bohužel budou i nějaké oběti. Vemte si kolik takových festivalů je přes léto. Je to jen otázka času, kdy se něco takového přivodí.
no právě, ale je to asi i tím, že lidé věří, že to uhodí do stromu nebo do něčeho vyššího .. představa že to tam praští do nich je nereálná .. myslim, že kdyby tu četli ten článek, tak by se alespoň pár jedinců chovalo jinak ;)
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Asi největší problém je v tom, že si spoustu lidí vůbec neuvědomuje nebezpečí, jaké jim hrozí ať už před, při nebo těsně po bouřce. Prostě lidem chybí respekt a ještě se Vám pomalu vysmějí, když je před bouřkou varujete a myslí si o Vás, že se zbytečně bojíte (osobní zážitek).Na sebe a svou rodinu se snažím dávat pozor, ale co další miliony lidí, kteří si myslí, že do nich se blesk neuhodí? Je to jako se vším - situace kolem nebezpečného přechodu pro chodce se začne řešit až poté, co na něm zemře několik lidí, kolik lidí tedy musí zabít blesk, aby se to začalo řešit? :?
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Fakt je ten, že při bouřce tady za rok umře pořád méně lidí než na přechodech nebo silnicích. Riziko tu sice je, ale není asi tak vysoké, aby to lidi přimělo se chovat jinak. Moje babička o mě nikdy strach neměla, nicméně nedávno to nějakého hocha nedaleko naší chaty taky usmažilo na kole a od té doby mě nechce pustit ven, ani kdyby ta bouřka ještě nebyla vidět.
Já ovšem stejně neodolám a na stormchasing se vždy dostane.
Uživatelský avatar
honza.cb
Příspěvky: 237
Registrován: 29 kvě 2007 22:21
Bydliště: České Budějovice - Čtyři dvory
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše: Já ovšem stejně neodolám a na stormchasing se vždy dostane.
To ale dobře víš do čeho jdeš a máš před bouřkou dostatečný respekt, nebo ne? :!:
Murphyho optimistický zákon: Usmívej se ! Zítra bude hůř ... a pozítří.... možná už ani nebude.
Z Českých Budějovic zdraví Jan Michalica
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

honza.cb píše:
Štěpán Krejsek píše: Já ovšem stejně neodolám a na stormchasing se vždy dostane.
To ale dobře víš do čeho jdeš a máš před bouřkou dostatečný respekt, nebo ne? :!:
Že bych měl až takový respekt, to asi ne. Ale je pravda, že už jsem strávil několik bouřek v lese v bezpečnostní poloze. Nohy dřevěněly a bouřka ne a ne odejít.
marian007
Příspěvky: 94
Registrován: 08 srp 2008 18:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jako kluci jsme jezdívali na chalupu. Jednoho dne jsme vyrazili k rybníku. Na obloze ani mráček, takže jsme byli tak zabraní do koupání, že si nikdo nevšiml přicházející bouřky. No a když jsme nakonec zjistili že "něco" přichází, bylo již pozdě. Sice jsme stačili utéct do nejbližší stodoly, Ale moc dlouho jsme tam nezůstali. Asi po pěti minutách šílená rána a zároveň sní záblesk, stačili jsme utéct, nikomu se naštěstí nic nestalo. A stodola? Ta do základů zhořela.
Z Brna, poslední dědiny před Vídní, zdraví Marian
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

tak to my jsme měli štěstí, když jsme sjížděli na člunu vodu (Ohři) Tenkrát nevěřili, že se bouřka tvoří, naštěstí nás ale jen lízla, i když dnes po tom co vím o bouřce dnes, to byl risk slušnej. Ani by se nebylo kam schovat, buď jen malé chatky a nebo stromy v okolí. S tou stodolou to bylo teda štěstí ;) kdyby byla nějaká chatrná, tak mohla spadnout dříve než by celá shořela.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Trochu se ta nebezpečnost blesků při bouřkách přeceňuje. Blesky nejsou v bouřkách tím, čeho by se člověk měl bát nejvíce. Nejhorší jsou škody působené větrem a pak i případné krupobití. Ale vyložené nedodržování základních bezpečnostních pravidel se může krutě vymstít. Zrovna u stormchaserů se stativem v rovinatém terénu je to dost hazard. Stejně tak na golfu nebo jiných sportech provozovaných venku za bouřky.

Mám za sebou blízké setkání třetího druhu s jedním postranním kanálem blesku, který udeřil hodně dlouho poté, co přešla vlastní bouřka. Od té doby mám před bouřkami daleko větší respekt a dávám si bacha na místa s pravděpodobným výskytem blesku (virga, praepicitatio, hrany mezi srážkovými a bezsrážkovými oblastmi apod.). Bezpečnostní polohu jsem ale ještě použít nemusel. V nebezpečných situacích ale dodržuji pravidlo mít nohy u sebe, protože už opravdu vím, co to je krokové napětí :) .
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše: Ano, víme, co nám hrozí a abych pravdu řekl, čím víc toho o bouřkách, blescích atd. vím, tím víc se bojím. Dřív jsem si rizika tolik neuvědomoval, protože jsem prostě spoustu věcí nevěděl, ale dneska je to horší. Vlastně nás to dnes při focení docela omezuje. Zaplať pánbůh! Fakt tu přiznávám, že mám ohromný respekt před silami přírody :!: ... a to nejen co se počasí týče.
Kéž by ho měli všichni. :?
Z vlastní zkušenosti vim, že dokud má člověk před něčim respekt, tak mu hrozí mnohem menší riziko, že se mu něco stane, než člověk, který si rizika tak nějak nepřipouští! Je to stejné se vším, bouřky, auta, motorky, ale i třeba pitomá motorová pila... Člověk, kterej bude mít respekt z bouřky, tak si dá sakra pozor, aby se mu při ní nic nestalo, stejně jako člověk, kterej má respekt z motorky, tak nebude zbytečně riskantně předjíždět a hnát to, aby se nevyboural. Jakmile se vytratí respekt, vytratí se i ostražitost a zvýší se rizika...
No nic, zase jeden z mých nepodstatných příspěvků :)
Uživatelský avatar
kixick
Příspěvky: 44
Registrován: 28 úno 2008 17:53
Bydliště: Praha 2
Kontaktovat uživatele:

Ad článek na iDnes
Docela paradox, že elektrikář dostane šlupku od blesku... Přinejmenším podivný :) Třeba byl takovej chodící vodič díky svému povolání :?:

Re: Zásah bleskem
Kamarádovi zemřela při bouřce sestřenice. Je to docela dost let, ale i teď to ve mně budí docela nepříjemný pociti při bouřce. Koukala se na bouřku z okna ve čtvrtém patře osmipatrového panelového domu, takže zhruba v půlce a uhodil do ní blesk... No nevim nevim jak moc je bezpečný bejt kdekoliv krom sklepa při bouřce :D (ale to bych nic nenatočil, ani nevyfotil).
Zajímalo by mne, jak velká je možnost, že se do mne blesk trefí, když stojim někde mezi polema abych měl super výhled, semtam nějakej strom, foťák na stativu a vedle sebe Faradayovu klec na čtyřech pryžích (:D)... Mám z bouřek taky velkej respekt :sweat: :o :worried:
Odpovědět

Zpět na „Blesky“