Rozvětvený blesk

Vše ohledně blesků a jevů souvisejících.
Odpovědět
Uživatelský avatar
T.O.M.M.
Příspěvky: 38
Registrován: 26 kvě 2010 05:58
Bydliště: mělník
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den, včera jsem natáčel bouřku a pak jsem si na videu všimnul něčeho zvláštního. Je tam blesk, který i přes to, že udeřil celkem daleko od nás, tak jsou na něm i nějaké "šlahouny", které zasahují i k nám. Já bych se chtěl zeptat, co to je a jestli je to normální.

Přikládám fotografie. (všimněte si, že na tí bruhé blesk uhodil i do velmi vysoké antény)
uvs110520-001.jpg
uvs110520-002.jpg
martin popek
Příspěvky: 414
Registrován: 29 led 2008 15:19
Bydliště: Nýdek

s největší pravděpodobnosti půjde o odlesk jineho blesku.
jaro
Příspěvky: 50
Registrován: 23 říj 2008 17:44
Bydliště: Žilina

T.O.M.M. píše:Dobrý den, včera jsem natáčel bouřku a pak jsem si na videu všimnul něčeho zvláštního. Je tam blesk, který i přes to, že udeřil celkem daleko od nás, tak jsou na něm i nějaké "šlahouny", které zasahují i k nám. Já bych se chtěl zeptat, co to je a jestli je to normální.

Přikládám fotografie. (všimněte si, že na tí bruhé blesk uhodil i do velmi vysoké antény)
uvs110520-001.jpg
uvs110520-002.jpg
V tomto prípade sa treba pozrieť na "miesto činu". Može to byť odlesk ale aj úder slabej vetvy blesku by som nevylučoval.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Je na tom divné, že se slabší větev blesku vyskytuje v obou případech ve stejné pozici napravo od hlavního kanálu. Osamocená větev blesku by mohla vyletět takhle daleko před hlavní blesk, ale tady by musela vodorovná délka blesku bejt mnohonásobně větší než svislice. Nejbližší část blesku by pak na fotce byla daleko víc přepálená. Takže asi odlesk.
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Jde o odlesk hlavního výboje v objektivu fotoaparátu.

Anglicky se tento jev popisuje jako tzv. "ghost lightning" a velice často je na sítích(např. YouTube)zaměňován s "velmi blízkým až smrtelným bleskem" přičemž hlavní výboj může být až kilometry daleko.
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

A není také možné, že to je CMOS snímačem? Jelikož CMOS snímač správně blesky zobrazit neumí (alespoň téměř vždy) to udělá ty pruhy a blesk se vytvoří jakoby blíže? Nebo alespoň tak jsem to viděl hlavně u CMOS snímačů na youtube :-)...
Ale to, co říká Matěj Grék je na 100% pravda :-)
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Divný je akorát to, že to na druhé fotce končí přímo u té antény.
Odpovědět

Zpět na „Blesky“