Historie a vlastnosti oblaku

Vše co se týká oblaků nejen bouřkových.
Odpovědět
JarekZak
Příspěvky: 1
Registrován: 12 čer 2011 23:29
Bydliště: Rouchovany

Zdravím všechny,
vloni, přesněji 18.6.2010 v 17:49, jsem pozoroval a vyfotil tento oblak: Obrázek, další fotky v plném rozlišení lze vidět na těchto odkazech: http://zakjaromir.sweb.cz/P6182387.JPG, http://zakjaromir.sweb.cz/P6182388.JPG a http://zakjaromir.sweb.cz/P6182397.JPG. Mrak byl na přední straně bouřky, která se pohybovala zprava doleva, střed byl značně chaotický ale jinak za předním "valem" stoupaly mraky hodně do výšky (resp. vzduch bez mraků), což není z fotek dost dobře patrné.
Zajímala by mne nějaká historie tohoto mraku, jak vzniknul, jaké měl vlastnosti a co o bouřce vypovídal. Dokázal by mi někdo říct něco bližšího?
Díky předem.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Jedná se o pěkný shelf cloud:

slovník stormchasera

Shelfcloud
Oblak typu arcus, ktorý je nízko položený, horizontálne orientovaný, v tvare klinu alebo jednotlivých vrstiev položených nad sebou a je vždy spojený s materským búrkovým oblakom. Postupuje na čele gust front-u v búrkach. Na jeho prednej strane môžme pozorovať výstupné prúdy, na zadnej strane vyzerá shelfcloud veľmi turbulentne, nestálo, vykleňuje sa smerom nahor. Tvorí sa vytláčaním ochladeného, stabilnejšieho vzduchu na čele gust-frontu smerom hore.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Oblaka“