Squall line 21.3.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Nad severnim nemeckem se bkyska. To je nadhera. Hlavne aby vc patek vyslo to, co predpovidaji modely a to bourky ojedinele i u nas.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Tak tak, mohlo by se aspon neco objevit ;) At je zase co pozorovat a dokumentovat. A hlavne nejaka ta hulava s vetrem, abych mel na cem otestovat, ten Windmaster 2, ktery si dneska chci objednat ;)
seddy
Příspěvky: 94
Registrován: 13 bře 2009 20:28
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Pěkně s nám to u hranic rozjíždí ze všech stran :)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

JURAJk6 píše:Nad severnim nemeckem se bkyska. To je nadhera. Hlavne aby vc patek vyslo to, co predpovidaji modely a to bourky ojedinele i u nas.
ten pátek také sleduju se zájmem..uvidíme :) u nás je hodně dusno taky, ale celkem hodně oblačnosti, na západě to roste hezky..jako houby po dešti :rock: i vhlkost vzduchu je slušná vzhledem k teplotě +15..nicméně pro jv to dneska moc nevypadá, ale takovýto nárust teplot musí způsobit nějaké silnější srážky, čili možná, že v březnu se ještě i tady na moravě dočkáme..

ale zatím není březen nijak vyjímečný, normální průměr, vzhledem k první mrazivé dekádě spíš ještě podprůměrný :!:
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

seddy píše:Pěkně s nám to u hranic rozjíždí ze všech stran :)
Koukám na to, na JZ se utvořila taková minilajnička. Zvažovala jsem, že vystřelím ven, ale Prahu to podjede :| .

EDIT : no, skomírá to, holt jen první ojedinělé vlaštovky :)
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dáša píše:
seddy píše:Pěkně s nám to u hranic rozjíždí ze všech stran :)
Koukám na to, na JZ se utvořila taková minilajnička. Zvažovala jsem, že vystřelím ven, ale Prahu to podjede :| .

EDIT : no, skomírá to, holt jen první ojedinělé vlaštovky :)
Hm, je to jeste takove nemastne, neslane ;) Ale aspon neco.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Koukám že obrovským magnetem na bouřky je Drážďansko. Tam zpravidla začínaj bouřky jako první kolem začátku března a končí jako poslední, v říjnu nebo i v listopadu (třeba listopad 2007). Letos v tý oblasti měli už 3 bouřky, 1. ,14. a 21.března. Očekával bych že i 26.3. je bouřka navštíví pokud předpověď vyjde. 4 bouřky za březen... to neni tady ani v květnu pomalu. V létě se jim tam zas pravidelně tvoří supercely. Super oblast pro zapálený stormchasery. ;)
Jinak tady se nic významnýho nedělo, pár slabých přeháněk, proměnlivá oblačnost, teplota kolem 11°C. Slabá SQL nás podjela, přesto se na jih od nás tvořilo pár ostře vykreslených cumulů congestů, další bouřková oblačnost patrná v Sasku daleko na sever. Taky si slibuju víc od toho pátku, něco mu říká že se to bude podobat situaci 11.4.2008, že bouřky budou růst až k večeru a bude pěkná blýskavice. Navíc teď, stejně jako tehdy bude značně svítit měsíc, díky kterému jsem měl možnost dobře pozorovat rostoucí cumuly i přes tmu. 8-)
Naposledy upravil(a) Instabiliter dne 21 bře 2010 16:45, celkem upraveno 1 x.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

dnes jsem dokoce sledoval takový vzláštní jev... když jsem tak koukal na oblohu, tak jsem tam oběvil místo, kde se začali točit mraky, vypadalo to jako před tornádem, ale podmínky tomu neodpovídal, prostě vždy když tam přišel mrak tak se na tom místě roztočil asi na 2 minuty a pak se posunul dále a přestal rotovat, tak to bylo z každým mrakem který nad tím místem prošel, také jsem pobliž viděl Horse Funnel.... Myslíte že to mohlo zpusobovat nějaké silnější proudění vzduchu? :shock:
nevim nevim
nevim nevim
Naposledy upravil(a) Stormík dne 21 bře 2010 17:08, celkem upraveno 2 x.
Snad se sezóna 2012 povede...
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Tak za dnesek se tu prehnali 2, celkem silne prehanky, skoda ze nebyli doprovazeny nejakemi temi el. vyboji ;)
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

U nás se právě přehnala dost silná přeháňka se silným větrem, ta srážková stěna vypadala monstrózně. Škoda, že nebyl žádný výboj, na pohled to vypadalo fakt skvěle. Konečně se začíná alespoň něco dít :D
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Co ta ,,lajna'' co se zene od jihozapadu cech a tedka je nekde nad Vysocinou, docela divny, ze detekce blesku nic neukaze, nebo jim to zase vypadlo?!
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

IMP píše:Co ta ,,lajna'' co se zene od jihozapadu cech a tedka je nekde nad Vysocinou, docela divny, ze detekce blesku nic neukaze, nebo jim to zase vypadlo?!
nic na tom nečekej, vypadá sice náruživě, ale el. aktivita zhebla už někde u hranic :)
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Nj, jen jsem si tak rikal, ze to uz i na nejakej ten el. vyboj, chvilemi opravdu vypadalo..na tom radaru srazek.
Ale stejne to slo uplne mimo muj rajon :)
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tu "lajnu" na JZ jsem odpoledne projížděl autem cestou do Prahy. Chytlo mě to někde u křižovatky Lety a vypadalo to dost efektně! :) Shelf cloud a za ním temná srážková stěna a už jsem jen čekal, kdy uhodí blesk! :-D Bohužel... Uvnitř silný déšť, ze začátku skoro přívalák, dohlednost tak 200 m a silný nárazový vítr. Chyběla jen ta el. aktivita a byla by z toho slušná bouřka, za kterou by se nemuseli stydět ani v červnu. ;)
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Tak to verim, jen ty blesky proste chybeli ;)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Sice přímo u nás nic nebylo, ale přesto jsem po protrhání stratocumulovitého hnusu pozoroval směrem na jih cumulonimby, patřící oné slabé SQL. Později se na nich vytvořily mammata, podobný pohled se mi naskytnul naposled loni 28.8.2009, letos, na to že je březen, tak cumulonimby byly na pohled velmi pěkné, jako v bývají květnu obvykle. Oněch pár výbojů bylo v tu dobu zrovna blízko Plzně, potom blesková aktivita celkově ustala, škoda že jsem tam nebyl, přišel bych si na víc.
Zde už slíbené fotky: http://picasaweb.google.com/instabilite ... sku2132010#
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Takže tento první jarní víkend se počasím opravdu nezdařilo. Byl jsem na svém venkovském sídle u Liberce a počasí mne zklamalo. Zatímco ve čtvrtek i pátek bylo velmi teplo a zcela slunečno, v sobotu a zejména v neděli bylo zataženo s častým vydatným deštěm.
V sobotu ráno byla obloha zatažena vrstevnatou oblačností, zkrze kterou trochu prosvítalo slunce. Oblačnost se ale zvětšovala a dopoledne se spustil slušný liják. Místy ještě ležel sníh, který rychle tál, takže bylo všude ohromné spousty vody a bahna. Stačilo jít ven a měli byste do pěti minut mokré nohy a byli špinaví. Tomuto druhu počasí říkám "skafandrové" nebot venku to je opravdu na skafandr.
Odpoledne jsem se vypravil s kamarádem na svou druhou letošní cyklojízdu. Jeli jsme přes Lužické hory do německa a zpět. Dole pod horama už bylo téměř beze sněhu pouze velmi mokro a teplota mezi 10 až 11 st. Jakmile jsme však vyšlapali o nějakých 300 m výše na horská sedla, překvapilo nás ještě množství sněhu kterého tam leželo místy téměř 40 cm! Byl znát obrovský teplotní rozdíl mezi místy beze sněhové pokrývky a místy kde sníh dosud byl. Nad sněhem se válela mlha a teplota tu byla stěží okolo 3 až 5 st odhadem.
V sobotu večer se pak zatáhlo a celou noc doprovázel silný liják. Pršelo i v něděli, s vyjímkou keátké chvíle dopoledne. Ještě jsme naposledy sáňkovali, ale sníh už byl úplně promáčený a nekvalitní. Odpoledne pršelo a sníh tál před očima. Všude se valily proudy vody. z lesa se hnaly pěnící potoky které s sebou unášely spousty bláta a kamení a nízko položená místa byla již zalita vodou. Když jsem to viděl říkal jsem si, že jistě opět přijdou povodně. Teplota v neděli kolísala okolo 11 st. bylo oblačno až zataženo s častým vydatným deštěm. Počasí bylovelmi ošklivé a oproti všedním dnum se velmi zhoršilo. V podnělí již bylo zcela jasno. Zákon schválnosti o špatném počasí o víkendu znovu dokonale bodoval!
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“