Bouřky 25.5.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Qw3Rtzui0p
Příspěvky: 154
Registrován: 09 čer 2009 17:13
Bydliště: Slavkov u Brna

meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše:
Lukáš Ronge píše:Tibor Csörgei pozoroval kolem 15:10 UTC uplně fantastickou supercelu u obce Blahová na Slovensku.
Myslím, že to plně konkuruje Americkým včelám !!!! :shock: :swear:

Fotek je samozřejmě víc, budou zpracovány a sepsán článek, který bude uveden na našich stránkách.
Jen tiše závidím a zírám... :o

Jinak supercelami se to teď docela hemží, jen jsou daleko ode mě :( . Tady dnes byly nevýrazné cébáky bez výbojů, v poledne se slabou přeháňkou - v okolí ale opět slušné příděly vody.
Tak máš podobnú smolu ako ja, aj u mňa dnes len Cb-čka s prehánkami.
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:Tibor Csörgei pozoroval kolem 15:10 UTC uplně fantastickou supercelu u obce Blahová na Slovensku.
Myslím, že to plně konkuruje Americkým včelám !!!! :shock: :swear:

Fotek je samozřejmě víc, budou zpracovány a sepsán článek, který bude uveden na našich stránkách.
Příloha pano03s.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Tak to bude určite toto, čo je na obrázku, pohľad na SC smerom od Blahovej na severozápad.
Přílohy
bbbb.JPG
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

2Rongic: Hm! Velmi pekna fotka, krasavice ve sve plne sile! ;)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

ta je nádherná..nic podobného sem snad eště v evropě neviděl..

no z toho Slavkova http://brno.idnes.cz/dest-zaplavil-skle ... zpravy_dmk

http://portalh.chmi.cz/redirect/http:// ... 1145.0.png
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Teda ta supercela je naprosto genialni...nadherna fotka. Taky bych chtel neco podobnyho videt na vlastni oci.
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Ja poznám jedného užívateľa, čo chodí na jednu slovenskú diskusiu a pochádza z obce Štvrtok na Ostrove. Jeho by som sa mohol opýtať na tú SC, či aj on neurobil nejaké fotky. Pretože je to blízko Blahovej a supercelu mohol vidieť zo SV strany.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Super fotka, monumentalní bouře dnes na Slovensku a v Maďarsku, no a hlavně je vidět že pokud jsou podmínky, silné SC jsou ve střední evropě dá se říct běžnou záležitostí a každoročním jevem. Myslím že pozorovatelé z tohoto fóra velmi přispívají k tomu, aby se na vyjímečnost SC změnil v české profesionální meteorologii názor. Jo a ta vzdálenost téhle potvůrky je přesně ta ze které bych ji jednou chtěl také vidět. Vyráží mě dech ta výška oblačnosti na radaru shmu.
Uživatelský avatar
petrcervinka
Příspěvky: 52
Registrován: 21 úno 2008 20:05
Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)

Lukáš Ronge píše:Tibor Csörgei pozoroval kolem 15:10 UTC uplně fantastickou supercelu u obce Blahová na Slovensku.
Myslím, že to plně konkuruje Americkým včelám !!!! :shock: :swear:

Fotek je samozřejmě víc, budou zpracovány a sepsán článek, který bude uveden na našich stránkách.
pano03s.jpg
Tak to je teda něco. Myslím, že je snem mnoha lidí vidět na vlastní oči a zdokumentovat takovou bouřku. :) Už se těším na článek.
Uživatelský avatar
petrcervinka
Příspěvky: 52
Registrován: 21 úno 2008 20:05
Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)

Připojuji krátkou animaci této bouřky z webové kamery v Siófoku.
Přílohy
Animace fotografií z webkamery v Siófoku (Data © 2010 OMSZ)
Animace fotografií z webkamery v Siófoku (Data © 2010 OMSZ)
Siofok_20100525_1530_1845.gif (210.02 KiB) Zobrazeno 26620 x
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Budu mít videozáznam ze Slovenska. Přímo z obce Vinosady !!!!!!!! Pravděpodně se dočkáte v neděli.

Cituji kamaráda:
Ahoj, bolo to strašné, to som ešte nezažil!!! Ja som bol na chalupe prave mi
ukradli dake citrusy cez plot tak som tam obchadzal pri plote už z vonku som
našiel zo tri kúsky. V tom prišla tá búrka, foťak som mal v aute dačo som
stihol spraviť, videozáznam
Přílohy
vinosady.jpg
vinosady.jpg (45 KiB) Zobrazeno 26620 x
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
dubnany 189
Příspěvky: 312
Registrován: 20 úno 2009 14:53
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoravský kraj
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny,
Ráno v 7:20 mě probudila překvapivě další bouřka,šla od západu k východu i pršelo na ní slušně po dobu 20 minut. V 8:10 bylo již po bouřce.Teplota byla 13°C. Napršely 3mm srážek. Jinak dnes během 4 dní 7. bouřka byla. ;)
Z Dubňan zdraví Jirka
Bouřky ty mám nejraději z počasí ale i to ostatní je pěkné
Uživatelský avatar
Patricio11
Příspěvky: 1459
Registrován: 26 kvě 2010 09:55
Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov (233 m n. m.)
Kontaktovat uživatele:

U nás byl včera přívalový déšť na bouřkovém oblaku, který se moc neprojevil. :? Dnes čekám další bouřku po 1 denní pauze. Kdy 24.5. u nás byly dvě bouřky a tři přívalové deště.
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Ještě jen doplním obrázek CAPPI dat ze sítě CZRAD, je tam krásně vidět ten háček :-)
CAPPI data z radaru Skalky. 25. 5. 2010 15:15 UTC, poloha křížku značí obec Blahová. <br />Data: (c) 2010 - ČHMÚ
CAPPI data z radaru Skalky. 25. 5. 2010 15:15 UTC, poloha křížku značí obec Blahová.
Data: (c) 2010 - ČHMÚ
Uživatelský avatar
Patricio11
Příspěvky: 1459
Registrován: 26 kvě 2010 09:55
Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov (233 m n. m.)
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:Ještě jen doplním obrázek CAPPI dat ze sítě CZRAD, je tam krásně vidět ten háček :-)
pacz23.z_cappi055.20100525.1515.0.png
Jé to jsem nějak přehlídl. ]:)
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/
Uživatelský avatar
petrcervinka
Příspěvky: 52
Registrován: 21 úno 2008 20:05
Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)

meteo.estranky.sk píše:Tak to bude určite toto, čo je na obrázku, pohľad na SC smerom od Blahovej na severozápad.
Možná je to trochu od věci, ale mám dotaz k těm radarovým snímkům z Meteopressu, podložených mapou Google. Trochu jsem se na ně detailněji díval (včetně těch českých). Je možné, že by radarová data neměli přepočítaná z gnomonické projekce do Mercatoru? Ony jim ty radarové snímky totiž na té mapě Google moc nesedí...
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

petrcervinka píše:
meteo.estranky.sk píše:Tak to bude určite toto, čo je na obrázku, pohľad na SC smerom od Blahovej na severozápad.
Možná je to trochu od věci, ale mám dotaz k těm radarovým snímkům z Meteopressu, podložených mapou Google. Trochu jsem se na ně detailněji díval (včetně těch českých). Je možné, že by radarová data neměli přepočítaná z gnomonické projekce do Mercatoru? Ony jim ty radarové snímky totiž na té mapě Google moc nesedí...
Samozřejmě, že používají Gnomonickou projekci.
Prostě jen vezmou z webu CHMI obrázek, vymažou hranice (nevyfiltrujou, prostě vymažou), vymažou dosahy radarů (takže když nejde jeden radar, tak to prostě neukazuje srážky), oříznou to a nadeformujou to do Google Map s uplně jinou projekcí aby to tak nějak podle oka sedělo...
Uživatelský avatar
petrcervinka
Příspěvky: 52
Registrován: 21 úno 2008 20:05
Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)

Lukáš Ronge píše:Samozřejmě, že používají Gnomonickou projekci.
Prostě jen vezmou z webu CHMI obrázek, vymažou hranice (nevyfiltrujou, prostě vymažou), vymažou dosahy radarů (takže když nejde jeden radar, tak to prostě neukazuje srážky), oříznou to a nadeformujou to do Google Map s uplně jinou projekcí aby to tak nějak podle oka sedělo...
Díky. Tak jsem to odhadl dobře. Divím se ale, jak něco takového můžou jen tak s klidem pustit na veřejnost...
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Daniel Ivančík
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Všem, kteří se těšili na video z Vinosad se musím omluvit. Ač mám CD s 300 MB dat, tak tyto jsou nečitelné. Záhlaví souboru je nečitelné. Takže toto budu řešit příští týden. Ale aspoň Vám mohu dodat více informací.

Přímo ve Vinosadech nejsou škody až tak "velké". Většina stromů má prostřílené listí, tráva místy vypadá jako pokosená, ale od krup. Úroda vína bude záležet na poloze. Kamarád má vinici cca 70 m dlouhou v mírném svahu a jde krásně vidět jak vrchní část má mnohem větší škody než ta spodní. Škody mezi tou meně poškozenou částí a více poškozenou částí jsou viditelné na cca 2 m. Kroupy přímo ve Vinosadech byly mezi 2 - 4 cm, směrem na Senec i větší. Prý dost aut má vlnité plechy. Z fotek, které jsem viděl přímo na místě to byl masakr.

Aspoň pár fotek, které jsem udělal kamerou.
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/Vinosady/
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nakonec se přece zadařilo. Tímto bych chtěl poděkovat p. J. Fialovi, který toto video poskytl a dal souhlas ke zveřejnění.
Video je točeno až když krupobití začlo slábnout.

můžete se pochochat
http://www.youtube.com/watch?v=tq4Oa_U6fLY
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Neco podobneho bylo pravdepodobne u nas 11. kvewtna. Prijel jsem hodinu po bource a misty nasel vrstvu krup vysokou 5 cm. Velikost krup byla ale jen kolem 1 cm. Nasel jsem ale i par 2 centimetrovych, tak nektere mohly mit i kolem 3 cm.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tady je ještě jedna fotečka z tohoto dne pořízená z letadla východně od Bratislavy...
http://www.fotogaleria.lietadla.com/view.php?id=30033 :D
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

tak toje mazec!!! To je síla, supr fotka! Je to lepší než v Americe! :o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock:
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Mara
Příspěvky: 246
Registrován: 15 kvě 2008 19:56
Bydliště: Lhota za Červeným Kostelcem (Náchodsko) 400 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

pro : Stormík , Lepši než v Americe to možná bude, už jen proto, že se nám zde těch až 500 Km/h neprohání tak přizemi...Z reportáže na čt24 jsem se ale dozvěděl, že stormchaser nejsem..neboť na své úlovky čekám v našem městě, takže mě zase tak važně neberte :!: ..jsem takzvaný stormstoper, jestli jsem to dobře zachytil, pokud ne tak sri za chyby...Super fotky!!! :o
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“