Bouřky 14.6.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

V 1 hodinu ráno k nám zavítala bouřka, která byla docela bohatá na blesky typu CG+, kterých padlo v oblasti zhruba do 2km kolem 8-14 blesků. Přívalový déšť byl naštěstí spíše krátkého rázu, přesto křižovatka se dokázala zaplnit vodou až po okraje obrubníků. Foukl docela silný nárazový vítr s nárazy kolem 15-17 m/s, přičemž větve, které byli nalomené z 12.května silné bouře se tak místy zlomili. Přesto nic mimořádného se nedělo.
RIMG0216 (Small).JPG
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Sem před půlnocí také bouřka dorazila, jádro šlo přímo přes Přerov. Krátký prudký déšť (před a po mírný), nárazový SV vítr (ale nic moc), ale hlavně spousta blesků všech typů, jeden výboj někde těsně vedle paneláku s ohlušujícím rachotem. Spadlo asi něco přes 5 mm vody.

Minulá hrůzostrašná bouřka nikoho nevzbudila, tato nečekaná "vysrávka" děcka s řevem probudí :? (mám video, kde je slyšet víc řevu než vidět výbojů... :lol: ).

EDIT 7h SELČ: Dnes ráno byla další (slabší) bouřka s desetiminutovým přívalovým deštěm... :?

Letošní bouřková sezóna určitě co do zajímavostí tu loňskou překonává ;-) .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hej hou :D kolem 3:50 ráno mě taky vzbudila bouřka. Blýskalo se docela dost, asi tak 10 záblesků za minutu 8-) za 10 minut začalo docela silně pršet, vítr skoro žádný,blesky vetšinou typu CC, jednou asi 2 km daleko uhodil blesk, pořádný rachot i když byl relativně daleko 8-) pak jsem usnul a asi před hodinkou mě vzbudila další bouřkam která se vytvořila někde u Zlína a postupovala podél hranice až tady, již byla slabší, pár hromů a blesků CC, déšť slabý ;) teď momentálně chcípla, už jen prší ...
Zdravím z Třince !!!
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Caute, 3:14 ma prebudila ohlusujuca rana. Cez nas , teda SALA, presla taka mensia burka, bleskova aktivita viac ako 50 bleskov za minutu :!: Urobil som cca pol hodinove video neutichajucej bleskovej show, niekedy hodim na youtube. Dorazil aj dazd, od kedy som si burku vsimol az do rana spadlo 20mm. Vietor bol viacmenej nevyrazny.
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Přes Ostravu dnes v noci, nad ránem a i nyní k dopoledni také prošlo pár slušných buňek. Drtivá většina blesků C-G, pár C-C ... některé v blízkosti <500m ... po přechodu té první bouřky v noci šel cítit opravdu nechutný pach ozónu. Co jsem si četl z článků tak to znamená, že je ŠANCE na blízký úder. No šel jsem se raději schovat, nicméně za přibl. 20 minut to bylo ještě horší a připadal jsem si jak v nemocnici :puke: . Spát jsem už nemohl, protože se blýskalo pořád dokola, nad ránem procházela buňka východně odsud od Ostravy-jihu... ta byla docela dost výrazně bleskově aktivní. Pak jsem usnul, šel k doktorce, kdy jsem zmoknul protože mě zastihl přívalák a jak jsem přišel domů procházela další jádra a jedno z nich bylo i bleskově aktivní. Viděl jsem jak jeden blesk nejspíš uhodil ani ne 250m ode mě, do vysokého poutače Intersparu. Řacha jak prase :twisted: . Od té doby až doteď klídek, semtam začne pršet. Napadlo mě jít to k večeru okouknout, jestli to místo úderu náhodou nepůjde vidět. No jsem zvědav.

Na závěr pár fotek.

http://ukazy.astro.cz/upload/20100614MatejGrek_1.jpg
http://ukazy.astro.cz/upload/20100614MatejGrek_2.jpg
a další zaarchivované: http://ukazy.astro.cz/upload/20100614Ma ... 062010.zip
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Bouřka, která dnes v noci procházela nad Ostravskem (sestříhané nejlepší úlovky)

http://www.youtube.com/watch?v=-vXhUnNIPsg
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Patricio11
Příspěvky: 1451
Registrován: 26 kvě 2010 09:55
Bydliště: Lipník nad Bečvou, okr. Přerov (233 m n. m.)
Kontaktovat uživatele:

V noci a ráno bylo velmi bouřlivo a bleskovo zde v Lipníku nad Bečvou. V noci to několikrát prásklo blízko. Tato bouřka byla hrubější než ta předchozí. :o Teď máme jen 17,9°C, v noci a ráno se vyskytovaly silné přeháňky a průtrže mračen na těch bouřkách.
Blog o počasí z Lipníka nad Bečvou a okolí: http://pocasi-lipnik.wbs.cz/
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Dneska v Poprade som zaznamenal asi 5 prevažne slabších búrok s elektrickou aktivitou prevažne pod 1 blesk/ min. Niektoré údery boli pekné a blízke (jeden výboj cca. 200 m odo mňa)

U dvoch búrok pekná štruktúra, veď posúďte sami z obrázku.
zmenseny.jpg
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Popradom práve prešla ďaľšia búrka, doprevádzaná silnou prehánkou a viditeľnosťou do 500 metrov. Trvala pomerne krátko, pozoroval som na nej početné CG výboje.

EDIT:

Tak dovedna dneska 7 búrok.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Pak že nemám štěstí na blízké údery blesků - toto je z videa z dnešní bouřky krátce po půlnoci, natáčeno přes sklo okna:
http://www.youtube.com/watch?v=ygv5Fb7xZpM
Zkusím najít místo úderu když máme tu kampaň ;) .

Tak téměř určitě došlo k výboji na hřišti do jedné z železných tyčí pro síť na volejbal asi 30 metrů od mého okna http://www.mapy.cz/#mm=F@dm=140089848+1 ... 92096@z=17 .
Jsou tam vidět i "bratříčci" hlavního výboje. Pár metrů dál je prošlapaná cesta (zkratka), kudy chodí hodně lidí i za bouřky... Všude kolem jsou vysoké paneláky, přesto si výboj nenajde nejkratší cestu... :?
blesk.png
Foto je ze zimy, při bouřce tu sníh neležel... ;)
tyc.PNG
Naposledy upravil(a) Michal Geryk dne 14 čer 2010 22:19, celkem upraveno 1 x.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
stefco
Příspěvky: 54
Registrován: 30 říj 2008 15:56
Bydliště: Spišská Nová Ves

Dnes sa v Spišskej Novej Vsi vyskytli 2 búrky. Prvá z nich prišla krátko po 9.00 hod. Nakrátko sa pri nej vyskytol aj ľadovec s minimálnou veľkosťou. Druhá búrka prišla podvečer okolo 19.00 hod. Spočiatku sa zdalo, že nás minie, no nakoniec zamierila aj k nám. Prikladám aj jednu foto z tej podvečernej búrky. Som totálny amatér, takže neviem, či poviem správne ak daný úkaz na fotke nazvem možnou húľavou. Ak by niekto z vás vedel bližšie špecifikovať, čo to je, tak môžte reagovať.
Obrázek

P.S.: Michal, parádna šupa :tmi:
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

stefco píše:Dnes sa v Spišskej Novej Vsi vyskytli 2 búrky. Prvá z nich prišla krátko po 9.00 hod. Nakrátko sa pri nej vyskytol aj ľadovec s minimálnou veľkosťou. Druhá búrka prišla podvečer okolo 19.00 hod. Spočiatku sa zdalo, že nás minie, no nakoniec zamierila aj k nám. Prikladám aj jednu foto z tej podvečernej búrky. Som totálny amatér, takže neviem, či poviem správne ak daný úkaz na fotke nazvem možnou húľavou. Ak by niekto z vás vedel bližšie špecifikovať, čo to je, tak môžte reagovať.
Obrázek

P.S.: Michal, parádna šupa :tmi:
Podľa mňa to bude shelf cloud.
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Pripadne ja sa skor priklanam k arcusu, aj podla tvaru. Skoda ze nie je viac fotiek..
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“