Bouřky 15.8.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Už se mě pár lidí ptalo, jak můžu lovit bouřky, když mám strach. No je vidět, že asi nemůžu, protože takhle nikdy nic pořádného neulovím.
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše:Už se mě pár lidí ptalo, jak můžu lovit bouřky, když mám strach. No je vidět, že asi nemůžu, protože takhle nikdy nic pořádného neulovím.
Takovej se do teamu vždycky hodí. A už tu nebudu spamovat forum ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Honzo, nejsi sám - já když už při bouřce prší a práská to dost blízko, lezu se schovat... :? Pro mě je důležitější zdraví (má rodina mě potřebuje) než oceněnění druhými nějakou superfotkou... Ono to párkrát vyjde, všichni mě budou plácat po ramenou, a pak jednou... už o mně nikdo nikdy neuslyší...

Zajímalo by mě, jak fotí třeba Christophe Suarez... http://www.chasseurs-orages.com/photos- ... suarez.htm :o

Při výjezdu 12.6. u Vyškova jsem jako jeden z mála zůstal při downburstu v autě - možná je to i tím, že mládí je pryč, blíží se čtyřicítka, rodičovská zodpovědnost... :?

Závidím těm, komu se podaří foto jako Tomášovi, ale... riskovat "nad míru" fakt nemíním :| .
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

Jan Drahokoupil píše:Kdybych tam nebyl, tak neřeknu, ale já tam stál... 3-4 metry od toho pána a neudělal jsem ani fotku. Prostě opatrnost převážila a proto to dopadlo tak, jak to dopadlo. Asi se to risknout dalo...

Pro mě je to prostě selhání maximální úrovně a nikdy si to neodpustím. :(
Tak faktem je že život a zdraví jsou důležitější než fotky, byť by byly sebelepší :-) " "Stormchasing" " v mém podání asi rozesměje každého. Většinou se nehnu od baráku dál než na 100m (když je bouřka relativně daleko) a když prší nebo víc práská tak maximálně zabedním okna jinak jsem uvnitř (barák, auto to je jedno). Pokud je vyjímečně daleko tak občas fotím z mostu přes železnici který díky své konstrukci tváří jako faradayova klec, no jednou jsem se tam zafotila do CGček a následně trhla rekord ve sprintu domů. Nikdy víc. :D :D :D
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Jan Drahokoupil píše: Tak to jste byl Vy, kdo tam stál a fotil, když jsme přijeli... :) ...............
Ano, jsem to já ;) Pozoroval jsem 2 přihlížející páry , to jste zřejmě byli vy. Jako totální selhání bych to nenazval, jen jste měli málo času na vyhodnocení situace. Déšť byl minimální, foťák dostal kšiltovku která ho proti těm pár kapkám ochránila. Později po přesunu na roh parkoviště to bylo horší, šel jsem se schovat. Příště můžeme spojit síly, ani jeden širokoúhlý objektiv nestihne všechno

První bych rád upřesnil tu "nebezpečnost" situace. Na střeše Šestky jsem byl poměrně dlouho, bylo dost času na pozorování směru pohybu a aktivity bouřky. Navíc díky mobilnímu internetu v telefonu šlo detailně sledovat pohyb jádra. Elektrická aktivita probíhala převážně uvnitř supercely, blesky jí opouštěly jen vyjímečně a téměř vždy CC. Jádro se v době této fotky pohybovalo ve vzdálenosti 8-12 km nad Barrandovem, Chuchlí a částí Prahy 4, tedy poměrně daleko od místa pozorování. Dalším faktorem je místo, parkoviště je plné hromosvodů, má kovový plot, osvětlení.... Pravděpodobnost, že případný výboj trefí mě, byla velmi malá.

Díky všem za kladná hodnocení, vaše chvála mě moc těší. Během víkendu se snad dostanu ke zpracování fotek, bylo jich z toho večera kolem 900 ze 4 pozorovacích míst. Vše bude pohromadě v jedné galerii, pro potřeby tohoto webu použijte kteroukoliv budete chtít.
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

To je pravda, tady jsem blesk typu CG neviděl, pouze blesky CC a anwil crawlery (ale hezké 8-) ). CGčka byla až na MCS (dost nezvykle na začátku :? , pak už jen CC).
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Chlíbec píše:Ano, jsem to já ;) Pozoroval jsem 2 přihlížející páry , to jste zřejmě byli vy. Jako totální selhání bych to nenazval, jen jste měli málo času na vyhodnocení situace. Déšť byl minimální, foťák dostal kšiltovku která ho proti těm pár kapkám ochránila. Později po přesunu na roh parkoviště to bylo horší, šel jsem se schovat. Příště můžeme spojit síly, ani jeden širokoúhlý objektiv nestihne všechno
to jsme byli my, ale byli jsme jen tři ;) . S tou kšiltovkou to byl dobrý nápad. Sledoval jsem Váš po očku, co provádíte.
Tomáš Chlíbec píše:První bych rád upřesnil tu "nebezpečnost" situace. Na střeše Šestky jsem byl poměrně dlouho, bylo dost času na pozorování směru pohybu a aktivity bouřky. Navíc díky mobilnímu internetu v telefonu šlo detailně sledovat pohyb jádra. Elektrická aktivita probíhala převážně uvnitř supercely, blesky jí opouštěly jen vyjímečně a téměř vždy CC. Jádro se v době této fotky pohybovalo ve vzdálenosti 8-12 km nad Barrandovem, Chuchlí a částí Prahy 4, tedy poměrně daleko od místa pozorování. Dalším faktorem je místo, parkoviště je plné hromosvodů, má kovový plot, osvětlení.... Pravděpodobnost, že případný výboj trefí mě, byla velmi malá.
Je pravda, že pokud může být človek na místě déle, daleko lépe se mu odhaduje situace, přesně jak píšete. Podobně jsem to měl o pár dní později... 22., kdy jsem fotil v noci blesky v otevřeném terénu, ale díky možnosti nerušeně sledovat vývoj situace cca hodinu v kuse, jsem neměl moc velký strach. Kdybych ale přijel do "rozjeté situace", tak bych venku asi už nefotil.
Ale zpět k té supercele... když jsme jeli po R7 směrem k Praze od Slaného, tak jsem měl párkrát pocit, že jsem viděl nějaké CG, proto pak taky ta opatrnost. Další roli asi hrálo to, že nás tam bylo víc, což vždycky vede k tomu, že jsme opatrnější. Fakt ovšem je, že pokud bychom si v reálu dokázali všimnout toho, co se Vám podařilo vyfotit, tak bychom nejspíš také neváhali.
Tomáš Chlíbec píše:Díky všem za kladná hodnocení, vaše chvála mě moc těší. Během víkendu se snad dostanu ke zpracování fotek, bylo jich z toho večera kolem 900 ze 4 pozorovacích míst. Vše bude pohromadě v jedné galerii, pro potřeby tohoto webu použijte kteroukoliv budete chtít.
Tak to je požehnané číslo... Rádi přidáme alespoň odkaz na Vaši galerii do chystaného článku. Už se nám to pěkně plní... ;)
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

To nejpovedenější z 15/8 je TADY
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Tomáš Chlíbec píše:To nejpovedenější z 15/8 je TADY
No tak to je naprostá bomba, sedím na zadku a spadla mi čelist ! :o
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

Dáša píše:
Tomáš Chlíbec píše:To nejpovedenější z 15/8 je TADY
No tak to je naprostá bomba, sedím na zadku a spadla mi čelist ! :o
pěkné... :) ne nádherné samozřejmě..pustil jsem si k tomu nový klip od apocalypticy (viz offtopic) Sacra a užil jsem si prohlížení, je vidět, že si s tím autor umí dát opravdu práci a na kvalitě fotek mu záleží..jako co dodat, jdu chrupkat, no vidíte s koncem sezony dostala praha pěknou supervčelku:), no dostala ona si to asi vymodlila:))
Uživatelský avatar
apac0603
Příspěvky: 34
Registrován: 25 úno 2009 17:19
Bydliště: Dolné Dubové okr.Trnava

Fly píše:Vcerajsia supercela v Madarsku, ktora vytvorila tornado (pravdepodobne F2). Velmi pekna dokumentacia> http://www.idokep.hu/hirek/tornado-mezokovesd
na webe SHMU je zaujímavý a dosť podrobný článok k búrkam z 15. augusta
http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat ... anok_id=23
Daniel Ivančík
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

U nás silné bouřky byly dříve, než v Čechách. U nás přešly z noci 13.8.2011 na 14.8.2011. Byla to opravdu silná bouřka, spíše bouřky, blýškalo se od severo-východu až po jih. Silný vítr, velmi silná blesková aktivita, poté i silnější vítr, takto to vypadalo v Holešově... Tehdy jsem měl špatný foťák, a proto jsem natočil jen nějaké video, ale je sestříhané. Kdo chce, může se podívat zde: http://www.youtube.com/watch?v=vuGC4QvkKik ...

Jeden blesk udeřil nedaleko mě a byla to velikánská šlupa, že mi málem spadl foťák při nahrávání. Poté se mi vybila baterie...
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“