Polární záře 26.9.2011

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2011.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Sluníčko potěšilo mnohé z nás a nachystalo nám krásné představení v podobě polární záře. Polární záře byla jak mnozí z Vás zaregistrovali vidět i z ČR. Přišla ve dvou vlnách. První byla v čase 20:52 - 21:03 a druhá 23:15 - 23:20. Já jsem měl to štěstí, že jsem odfotil tu první. Existuji zatím jen dvě pozorování v ČR z toho času a to druhé je snímek na kameře ze Špindlerova Mlýna :rofl:. Nejsilnější byla v čase 20:54. Původně jsem nic nečekal a šel jsem jen testovat fotáček a jeho schopnosti. První snímek jsem pořídil ve 20:38 a začal jsem fotit hvězdičky nad hlavou. Potom jsem opět zamířil foťáček k severu a můj první dojem byl, posral se foťák, takový červený flek. Tenhle dojem trval jen krátce a převládla velká radost z toho že mohu sledovat svou první polární záři a navíc nikdo další se nepřidal. Okamžitě jsem z alarmoval všechny na chatu, ale už bylo po ptákách a po ČR se rozběhla informace o polární záři. Snímek jsem vložil na imageshack a již o hodinu později bylo 90 zobrazení. Druhou várku záře jsem úspěšně prochrápal, holt únava byla značná, ale vůbec mi to nevadilo

Celá galerie zde:
Polární záře 26.9.2011

PS: sháním něco jak zrušit Opavu v noci .......... Proč musí ..... tak svítit
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Na záčatku bych měl poděkovat Zbyňkovi a Dáše za "rozšíření informace" o polární záři. Díky! Po shlédnutí Zbyňkovy první fotky jsem vystřelil na nejbližší místo s výhledem na sever bez lamp, volba padla na pole v blízkosti parkoviště za Ruzyňským letištěm. Velkou nevýhodou bylo, že jsem vlastně nevěděl, jak bude záře vypadat a nakolik bude intenzivní. Podíval jsem se tedy pomocí fotky s vysokou citlivostí, on přece jen foťák v noci vidí víc než lidské oko, ale žádná záře se nekonala. Jediným, poměrně silným zdrojem světla byl světelný smog z Kralup n. Vltavou severně a Mělníka směr ssv. Nastavil jsem tedy foťák směr "skorosever" a začal vytvářet fotky pro mojí novou oblíbenou fotodisciplínu startrails. Rozdíl v čekání mezi lovem bouřek a chytání polární záře je velký, bouřky vidíte na radaru a můžete sledovat vzdálené záblesky nebo ostatní dění na obloze. To u polární záře nefunguje, takže už po hodině jsem byl neposedný a nevěděl co dělat. Nakonec jsem se usadil v autě a sledoval dění na netu v mobilu, pozoroval přistávající letadla, chvilku hrál hry a tak. No a potom to přišlo. Ve 23:17 jsem na chvíli odlepil oči od rozzářeného displeje mobilu a prví myšlenka byla, že ty Kralupy svítí nějak moc červeně. Přisuzoval jsem to změně vnímání barev po koukání na displej telefonu a čekal, až se oči srovnají. Oči se vzpamatovaly celkem rychle a já už v tu chvíli stál před autem a pozoroval tu nádheru. Opravdu tam byla, krásná červeno-fialová záře která poměrně rychle měnila svůj tvar. Pozorování polární záře a sledování pohybujících se kolmých paprsků bylo jedním z největších zážitků jaký pamatuji, těch 7 minut největší intenzity uteklo ani nevím jak. Podle fotek se záře objevila ve 23.15, největší intenzitu projevila 23.18 - 23.25. Pak zmizely kolmé paprsky a jako červená podlouhlá skvrna začala pomalu slábnout. Poslední znatelné stopy na fotkách jsou ve 23.36. Během záře mi několikrát vypadl mobilní internet (což se u letiště, kde se operátoři perou o nejsilnější signál nestává) a jednou dokonce z ničeho nic i tel. hovor. Nedokážu určit, zda šlo o náhodu nebo vliv změn v magnetickém poli... kdo ví.
Po příjezdu domů a stažení fotek mě velmi mrzelo osvětlení od okolních měst, ona hodina by bývala stačila na přejezd do Krušných hor, kde je výhled na sever bez světelného smogu. Jenže kdo mohl vědět, v kolik hodin se záře projeví :-(
Fotky bez světelného smogu mohly být o řád lepší, ale snad to nebyl poslední dáreček od slunce v našich končinách.
Tady je pár ukázek, ještě chystám timelapse video a kompletní galerii.

Vývoj polární záře od 23:15 a postupný zánik (doba expozice každé fotky je 30s)
TOP_index_polarni_zare.jpg
Startrails s polární září
Startrails1uzmp.jpg
Startrails2uzmp.jpg
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 18
Registrován: 14 črc 2011 19:16
Bydliště: Bratronice u Kladna
Kontaktovat uživatele:

Předem gratulace k moc hezkým fotkám. Já jsem tuto polární záři využil ale jinak :D.
Polární záře - AURORA - se v radioamatérském světě využívá ke spojení na VHF pásmech, zejména na 50 a 144 MHz. Je to v podstatě jednoduché - využívá se odrazu radiových vln. Signál odražený od aurory má velmi zvláštní zabarvení.

Tady jsou ukázky signálů:
50MHz - http://www.g1ogy.com/www.n1bug.net/sounds/6mcwau.rm
144 MHz - http://www.g1ogy.com/www.n1bug.net/sounds/2mcwau.rm

Pro sledování okamžitého stavu je k dispozici tento web:
http://www.spacew.com/www/aurora.php

Bohužel se mi nepodařilo zachytit žádné viditelné stopy, nicméně jsem udělal pár zajímavých spojení a tak jsem spokojenej. Rychlé informace o stavu sluneční aktivity a s tím spojených jevů mám i na svých stránkách http://www.ok1in.cz - vpravo hned na první straně. Jsou tam informace o sluneční aktivitě, aurorách atd...
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Tomáš: Opravdu moc pěkné fotografie, mohu se zeptat, na jak dlouho je nastavené ono focení? Jde pěkně vidět, jak se hvězdy otáčely :-).
Moc pěkné a gratuluji k moc pěkným fotkám...
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Davide díky ;-) Ta disciplína se nazývá startrails. Vyrábí se skládáním většího počtu fotek např. v programu STARTRAILS. Nastavení expozice používám podle podmínek, tentokrát to bylo 30s a ISO 800. Každá z fotek je z cca 100 dílčích sníků. Při tak dlouhé expozici by digitál šuměl, proto to skládání. Pár dalších kousků mám tady.
lenaluna
Příspěvky: 14
Registrován: 16 črc 2011 15:13

Moc pěkné fotografie, opravdu profesionální záběry, hezky zachyceno.
Když prší, tak se pejsek může schovat do psí tašky nebo ho uchrání nepromokavý obleček pro psy.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2011“