Bouřky 5.10.2007

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2007.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Centrem Přerova prošla dnes dvě bouřková jádra. První kolem 6:15 ráno s 10-ti minutovým přívalovým deštěm (totálně jsem promokl cestou do práce) a s pár výboji CC, ale druhé jádro po 10. hodině dopoledne stálo za to. Na obloze napřed všude stratus, po 10.hodině náhlá tma jak v noci a velmi nízká oblačnost a po chvíli 15-ti minutový silný přívalový déšť, výboje CC i CG - nejbližší asi 50-100 metrů daleko (rány jak z děla) - s frekvencí asi 1-2 výboje za minutu a také padaly 5 minut kroupy o velikosti 0,5 - 1 cm (není to moc, ale jsou to tady 1. letošní kroupy). V létě tady takových bouřek mnoho nebylo...

Bohužel po přestěhování nemohu měřit srážky, ale odhaduju množství z obou bouřek na 15-20 mm, přitom na 4 km vzdáleném letišti spadlo zatím jen 4 mm srážek rovněž z obou bouřek dohromady.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

To se někdo má... K Bohumínu taky nějaká bouřka mířila ale jako obvykle se to rozpadlo a tak tu jenom leje a lejeObrázekObrázek
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše: Bohužel po přestěhování nemohu měřit srážky, ale odhaduju množství z obou bouřek na 15-20 mm, přitom na 4 km vzdáleném letišti spadlo zatím jen 4 mm srážek rovněž z obou bouřek dohromady.
Ahoj Michale,
tu se to projevilo jen silným lijákem ale jinak porát St asi V 50-60m nad zemí(odhad podle zakrití komína elektrárny). Pokud jde o srážky, korigovaný podle srážkoměru dávaj pro centrum Přerova do 15mm ale to často kecá při bouřkách, nekorigovaná sumace jen z radaru dává skutečně 10-20mmObrázek Takže tak.
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Jakub Vašut
Příspěvky: 258
Registrován: 30 kvě 2007 05:53
Bydliště: Bělkovice - Lašťany (okr. Olomouc)
Kontaktovat uživatele:

Tak tady v Bělkovicích (10 km severně od Olomouce) také dneska pěkněbouřilo. Dopoledne (mám pocit že nějak kolem 9:30 hodin - ale nevím tojistě) přišla bouřka, na které u nás moc nepršelo (bouřka šla trochumimo blíže k Olomouci). No a teď (mezi 17:00 - 17:30) se přiblížiladalší bouřka, ta byla trochu zajímavější. Když se bouřka blížila, takjsem si už myslel že jsem viděl trombu (ale mohutnou - opravdu krásneja velkej trychtář, který měnil svůj tvar), ale vůbec jsem nezaznamenalžádnou rotaci - nevím jak se tomu mraku říká - většinou bývá mnohemširší, ale tenhle byl tenký a oblaka se tvořila docela nízko a šlanahoru - ale opravdu jenom na tom jednom místě, takže ten tvartrychtýře byl bezchybný. Pak začalo pořádně pršet(pěkná průtrž mračenna toto období), blýsklo se asi tak jednou za 2 minuty a v jednu chvílí(v 17:25) spadlo i pár malých krup - podle radaru jsem očekávalmaximálně trochu intenzivnější srážky). žádnou fotodokumentaci nemám -nečekal jsem že se ještě letos dočkám nějaké bouřky a tak digitálnífotoaparát vůbec nepoužívám a proto momentálně vůbec nevím kam jsem ho"zabordelil".
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Neuvěřitelné - teď večer už třetí bouřka v dnešním dni a asi pátá silná přeháňka, napršelo tu určitě víc než 30 mm vody a všude se čerpá a město plave...

Jinak ale všechny bouřky jsou nefotogenické a šedivé...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Nakoniec sme si aj na Slovensku mierne uzili burkoveho pocasia a presla Popradom burka. Nemozno hovorit o nicom vynimocnom, zakladne oblakov boli nizko a premixovane s Sc a St oblakmi, struktura nijaka. Blyskalo sa pomerne vo velkych intervaloch, asi pocas doby jednej hodiny. Tak dlho zhruba trval i pomerne silny dazd, potom ustaval a burka frcala dalej smerom k vychodu. :-) Sice to nebolo nic moc ale bolo par pomerne blizkych uderov ( jeden vo vzdialenosti asi 300 metrov, hrom isiel prakticky hned po blesku ) a spadlo mojim odhadom tak ku 15 mm maximalne zrazok.
M.j. ako som videl tak na niektorych bunkach v Cesku k veceru na tej poslednej ciare co postupovala na vychod a postupne slabla i celkom schopne fukalo a niekde padali aj krupy.

Na to, ze je oktober ale pomerne slusny den s burkami si myslim.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 03:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

No co si ja pamatam, tak minuly rok bola extremnejsia situacia prave nejako na konci oktobra. Vtedy presiel velmi silny studeny front a na burkach boli zaznamenavane krupy a silne narazy vetra, niekde dokonca i lokalne zaplavy. Burky zasiahli vtedy velku cast uzemia CR. Tesne po tomto nasledoval dalsi studeny front plus snezenie a velmi nizke teploty so silnym narazovym vetrom :-).

Tentokrat pri zemi dominovala tlakova vys a prudenie nebolo nijako vyrazne, burky boli na skodu vacsinou dost chaoticke a v zhlukoch.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2007“