Bouřky 1.5.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V úterý 1. května 2012 zůstává oblast střední Evropy i nadále pod vlivem západního okraje rozsáhlé výškové anticyklony se středem nad SZ pobřežím Černého moře a cyklony se středem SZ od Pyrenejského poloostrova. Po přední straně cyklony nad Z Evropou dochází k pronikání velmi teplého vzduchu od jihu do naší oblasti v relativně nevýrazném přízemním tlakovém poli, kdy lze díky insolaci čekat slabou labilizaci této vzduchové hmoty během odpoledne a podvečera a tak i výskytu ojedinělých bouřek.

Očekáváme proto ojedinělé bouřky, zejména v rámci horských oblastí a okolí.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a západě a severu Slovenska. Větší šance na výskyt bouřky (>40% dle SW) je na JZ a SV pohraničních pohořích ČR. Vyšší intenzita bouřkových projevů se neočekává.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=250

Předpověď ESTOFEXu:

nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Za dnešní den si můžu udělat čárku pouze za multicelární, orograficky podmíněnou bouřku, vzniknuvší na severozápadním okraji Orlických hor a postupující dále k SZ přes Broumovsko a dále do Polska. V této trase docházelo k opakovanému vývoji bouřkových jader, přičemž jediná pozorovatelná aktivita byla na jednom z jader mezi 16:30 - 17:00 SELČ, jenž se v 16:33 a 16:40 projevilo dvěma vzdálenými hromy. Byly pozorovatelné i srážkové pruhy, blesky však nikoliv.

Fotografie na http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... a_1.5.2012.
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Zdravím,
tak dnešní předpovědi moc šancí na něco nedávali. A to se nakonec i potvrdilo. Nulová organizace a životnost podobně...Nicméně zabloudila k nám v podvečera jedna chcípající buňka od JV. Procházela asi 13 km východně od Vyškova a vyplodila 7/8 blesků, povětšinou typu CC a jeden CG. Pozitivum bylo, že bouřka byla celkem pěkně nasvícená zapadajícím sluncem, jinak by mě to na pole asi nevyhnalo. :lol:

Pár fotek: https://picasaweb.google.com/1098075565 ... 5231785538
Přílohy
P5010441.JPG
IMP
Příspěvky: 180
Registrován: 26 kvě 2009 17:01
Bydliště: Liberec Horní Hanychov cca 450-460 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Pekne, pekne! ;)
Uz aby tu neco takoveho taky u me narostlo..
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak včera další poměrně tlustý zářez. Začalo to odpoledne vzdálenou bouřkou, která asi 10 km před náma přestala být aktivní, navíc šla východně. Kromě duhy, která měla zvláštnost v podobě rozdvojené primární se na ní nic nekonalo. Trochu to fouklo od jihu a na severu bylo slyšet pár hromů. Další bouřky se vyvinuly kolem 18:00 a postupovaly proti nám. Východní vypadala dynamičtěji, ale brzo přestala být aktivní, zato západní, zprvu nenápadná se pěkně rozvinula, hlavně bleskově. Převládaly CC blesky, ke konci CG. Bouřka byla aktivní skoro 2 hodiny. Za tu dobu se stále držela jihozápadně a v maximu aktivity bylo slyšet hřmění až 4x do minuty. Bouřka prošla 3x stádiem zesílení a zeslabení a vše ukončil nádherný CC výboj, jenž se asi na dvou místech stočil k zemi. Pak následoval ještě jeden nemastný, neslaný CG blesk. Poté, co aktivita ustala, začalo konečně pořádně pršet (do té doby pršelo jen slabě a byla vidět krásná duha na sestupném proudu, který se utvořil jihovýchodně). Při nástupu silnějších srážek začalo výrazněji foukat.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Ahoj všem, podávám tedy i svoje hlášení o malé bouřce která přešla přes obec Těmice v krásný jarní podvečer. Tento den nebyl už tak krásný jako den předchozí, obloha už nebyla celé odpoledne jen krásně modrá , ale již brzy po obědě se po ní proháněla různá oblaka , která bránila slunečním paprskům obhospodařovat lesy a háje :) nicméně teplota i tak dosáhla impozantních 29,5°C.
Zhruba kolem 17 hodiny se již pomalu rýsoval na jižním obzoru hodně tmavý Cb který se k nám na dostřel dostal o hodinku později. Bouřka se přesouvala dále na sever až severozápad jen velmi zvolna a jelikož sem byl pracovně zaneprázdněn nemohl sem ji zdokumentovat, dle pozorování to vypadalo na multicelu s nejméně třema aktivníma jadérkama.
Frekvence blesků byla nicméně poměrně malá , v maximech to dělalo cca 2 blesky za minutu. Během bouřky která trvala 1,5h napršelo bídných 2,1mm, vítr nebyl ani při přechodu bouřky nijak výrazný. Přímo centrum tohoto bouřkového sluku nás o fous minulo , alespoň byla pěkná duha , chvilku dokonce dvojitá a na ocásku oné bouřky byla krásná virga. téměř hodinu pak byly oblaka zbarveny do velmi příjemné narůžovělé barvy tak sem se měl alespoň čím kochat před večerníčkem :D
Takže letošní bouřka č.2 ;)
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Prvá búrka sa neďaleko Považskej Bystrice utvorila okolo 14:30 - počul som asi 10 hromov, asi o hodinu neskôr išla prakticky v rovnakej dráhe druhá búrka - dala len 2 hromy, obe búrky boli vzdialené asi 5-7 km, búrky boli viditeľné ako zrážkové pruhy úplne bez štruktúry.
asi o 15:45 ma zasiahla priamo Považskú Bystricu prehánka bez el. aktivity - slabota
asi o 16:30 prišla spočiatku podobná prehánka, absolútne bez štruktúry, ani to nemalo poriadny lejak, len nejaké zrážkové pruhy. Neveril som, že by to mohlo dať aspom 1 blesk, ale stal sa zázrak a keď bola priamo nadomnou dokázala vypotiť 1 CC :)
škoda, že som nemal po ruke foťák, tak som urobil aspomň nejaké fotky mobilom. Z 1-hromovky, ktorá ma zasiahla foto nemám, lebo prakticky nebolo čo fotiť:
http://m-arty.rajce.idnes.cz/01.05._sla ... lene_burky
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Konečně naplno začala bouřková sezóna. Předpověď pro Moravskoslezský kraj slibovala jasno až skoro jasno. Člověk míní a příroda mění. V odpoledních hodinách se utvořila linie konvergence a na ni postupně vznikala celá serie slaboučkých bouřek bez struktury. První uvitání nové sezóny proběhlo od vzdálené bouřky s jedním hromem na severovýchodě. Další bouřka začla být aktivní přímo nad hlavou, ale šlo jen o CC (15 kousků) a o něco později vypotila i dva CG. Třetí bouřka postupovala od jihu a vyprodukovala tři CC. Vedle ní vyrostlo další jádro s jedním CG. Na západní straně již rostlo další jadérko s jedním CG a nakonec se od jihu přiblížilo poslední jadérko se šesti CG. Bouřek sice bylo dost, ale na focení žádná. Z tohoto dne byla nej duha.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“