Bouřky 8.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V neděli 8. července 2012 je situace velmi podobná předešlým dnům. Nad V Evropy se stále udržuje výběžek vyššího geopotenciálu spojený s jazykem teplejšího vzduchu ve středních hladinách troposféry, zatímco se nad Z Evropou stále udržuje oblast nižšího geopotenciálu. Po její periferii bude od JZ přes stř. Evropu postupovat krátkovlnná brázda spojená pravděpodobně s frontálním rozhraním v nižších hladinách troposféry. Před tímto rozhraním k nám proudí stále ještě teplejší, vlhká a labilní vzduchová hmota, ve které lze počítat s tvorbou bouřek.

Očekáváme proto ojediněle silné bouřky, zejména ve V polovině ČR a v rámci Slovenska.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vysoká šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) se očekává na SZ Slovenska. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je pak na Z, J a V Čech, S Moravy na S Slovenska.
Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na celém území ČR (kromě SZ) i SR.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=294

Předpověď ESTOFEXu:

nevydána

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Na severu Rakouska to vypadá na supercelu. Tady zataženo většinou vrstevnatou oblačností, a jen pár náznaků konvekce. Stejně už si začínám říkat, ať už bouřky konečně vezme čert, protože blesky, cébáky, shelfy atd. jsou sice super, ale podívat se po dlouhý době na čistou noční oblohu taky není k zahození :)
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
99lacike99
Příspěvky: 17
Registrován: 05 kvě 2010 18:50
Bydliště: Bratislava 200 mnm /Poprad 680 mnm

Zdravím, hlásim z Popradu slušnú búrku z krúpami s priemerom do 1,5 cm. Mala rýchly nástup a keďže ako sa v poslednom čase stáva zvykom,že radar na kojšovke akosi nepočúva, bol som trochu nepripravený. Pred búrkou bolo počuť len tri silnejšie zahrmenia a keď som sa išiel pozrieť či z toho niečo bude bolo už na vzdialenejších kopcoch vidieť zrážky, ktoré nadobudli tvar zrážkovo-krúpovej steny a prihnali sa do 5 minút i v sprievode nárazového vetra - klasický microburst. Prívalový dážď prešiel postupne v priebehu 15 min. do slabého dažďa a do 20 min bolo po búrke. Eletricky bola dosť neaktívna asi 10 zahrmení a 5 viditeľných bleskov, viac ich bolo vidieť na odchádzajúcej búrke. Búrka vyzerala dosť mlado na odchádzajúcej búrke bolo vidno, že je tvorená calvusmi a dorastajúcimi congestami. Bola to moja najlepšia tohtoročná búrka tu v PP. Pripájam krátke video.

http://www.youtube.com/watch?v=Gf1-4ZXijvc&feature=plcp
Naposledy upravil(a) 99lacike99 dne 08 črc 2012 18:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 386
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak v Černotíně zatím nejlepší bouřka roku. Kolem páté hodiny večer se začalo od jihu zatahovat a hřmít. utvořila se z toho silná MCS se strukturou mezoicyklony na západě. Přešel nás východní okraj velice silného jádra s odrazivostí 60+ dBz aintenzitou deště až 205 mm za hodinu. Na čele vysoká elektrická aktivita, blesky většinou CG, později mírný útlum a přechod k CC bleskům. Nejbližší úhoz cca. 200 m. Po dobu asi 10 minut padaly řídce kroupy o průměru do 5 mm. Na zápéadě byl pozorovatelný downburst.
Report + foto: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=338
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Tak. Jelikož je na nějakou tu(snad)krátkou dobu opět vystaráno, jsem šťasten oznámit, že za poslední týdny prošlo Ostravou téměř kulové. :D.
Dnes se 4x blýsklo, zapršelo, a konec.
Jedinou alespoň malou útěchou byla blýskavice z komplexu nad Jeseníky. :wasntme:
matthiew84
Příspěvky: 17
Registrován: 25 kvě 2010 19:36

Cca o 18-tej sa prehnala severne od Košíc búrka, ktorá potiahla ďalšie jadrá nad SV Maďarskom smerom na Košice. Postupne sa vystriedali tri búrkové jadrá, z ktorých bolo najaktívnejšie posledné, v trvaní cca od 21:30 do 22:30. Prinieslo silný dážď a parádnu dávku bleskov, poväčšine CG.
Prikladám zopár foto:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) matthiew84 dne 09 črc 2012 10:01, celkem upraveno 1 x.
adiss
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2012 07:33

matthiew84: jak si to fotil?
promiňte za blby dotaz, ale sem tu novy a s blesky taky začinaam :)
matthiew84
Příspěvky: 17
Registrován: 25 kvě 2010 19:36

adiss píše:matthiew84: jak si to fotil?
promiňte za blby dotaz, ale sem tu novy a s blesky taky začinaam :)
stativ, otvorena zavierka a pevne nervy :-)
adiss
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2012 07:33

matthiew84:
otevřena zavěrka znamena co?:D
matthiew84
Příspěvky: 17
Registrován: 25 kvě 2010 19:36

adiss píše:matthiew84:
otevřena zavěrka znamena co?:D
expozičný čas na neurčito, resp. na dlhú dobu, napr. snímanie po dobu 10s alebo podľa chuti.
adiss
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2012 07:33

matthiew84:
aha, to ja sem fotil snimanim v serii, protože od mojeho foťaku nemužu čekat zazraky (panasonic lumix dmc-ls60), umi to tak velke ho.no :D :/ něco se mi povedlo, ale zda se mi že je to blbě zaostřene+ten šum...přidam dvě fota
Přílohy
P1050573.JPG
P1050536.JPG
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Včerejší den bych se dá charakterizovat třemi P: Průser, Pokus, Potěšení.
Průser: prostě mě připadalo, že je všechno špatně. Před samotnou bouřkou jsem musel odjet pryč pro otce, který byl na jedné slavnosti. Samozřejmě když jsem přijel zpět, bouřka už byla téměř nad hlavou. Bohužel jsem měl odjet od bouřky asi 10 km na sz. Já zůstal téměř pod ní. Kdybych aspoň měl rybí očko u sebe, ale to bylo doma. Takže jsem se snažil zachytit co šlo, ale vzhledem k blízkosti to bylo skoro zoufalství. Měl jsem dojem, že by se mohlo jednat o LP supercelu, ale nevím. Blesků velké množství CG a to dost blízkých. Nejblíže cca 0,5 km. Detekce CELDN jako obvykle zachytila jen zlomek. Blesků bylo výrazně přes 100 CG + množství CC. Intenzita: zhruba každou půl minutu 1 CG, někdy i víc.
Co se četnosti CG a jejich blízkosti týka jednoznačně nej bouřka, kterou jsem zažil. Tohle mít v noci ...

Pokus: Pozdě večer jsem se vydal s nadějí, že pás který se utvořil západně přinese nějakou bouřku. Tento se postupně rozpadal až na severní část, která se neustále vyvíjela .... (viz Potěšení) Zaujal mne cb v oblasti severně od Krnova a tak jsem se rozhodl otestovat po předchozím provaru výbavu a nakonec jsem na vzdálenost okolo 40 km ulovil pár CG :), což velmi mile překvapilo.

Potěšení: Část, která se neustále vyvíjela nejevila el. aktivitu a tak jsem se vydal domu. Po příjezdu k Větřkovicím, si nešlo nevšimnout zvýšené bleskové aktivity na sz, byť relativně daleko. Okamžitě jsem vyrazil a zaparkoval jsem na prvním lepším výhledu na sz, což byla asi chyba. Mohl jsem popojet o dalších 10 km a dopadlo by to mnohem lépe. Cb již byl aktivní, ale pořád bylo poměrně dost světla a tak jsem doufal v co největší tmu, která rychle přicházela. Potom jsem se jen kochal a fotil.

foto snad se těch pár blesků bude líbit
Přílohy
blesky.jpg
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 09 črc 2012 15:00, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
99lacike99
Příspěvky: 17
Registrován: 05 kvě 2010 18:50
Bydliště: Bratislava 200 mnm /Poprad 680 mnm

Tak večer Poprad zachytil aj komplex presúvajúci sa zo stredného Slovenska smerom na SSV. Ako zvyčajne nad nás doputovala len rozpadávajúca sa Z časť, ktorá priniesla slabý dážď a priemernú elektrickú aktivitu s prevažujúcimi cc bleskami. Pripájam video.

http://www.youtube.com/watch?v=Wd0G7_63b0Q&feature=plcp
GP68
Příspěvky: 12
Registrován: 20 čer 2009 11:59
Bydliště: Olomouc

Včerejší noční bouřky nad Jeseníkami a pak Polskem byly ke koukání. Dokonce jsem z Olomouce viděl i blikající vrchol bouřky v Polsku, daleko , velmi daleko. Vzdálená bouřka je vidět na radarovém snímku. Druhý obrázek. To bych ale svou fotografickou technikou nevyfotil.
http://pg68.rajce.net/nocni_bourka_nad_ ... ici_Polska
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

matthiew : moc pěkné blesky..

jinak u nás to bylo včera dost poklidné. Lajna, která se odpoledne formovala jižně od Prahy na své severní části velice rychle zdechla a my pozorovali na JV Prahy na Mandave u Jesenice jen vzdálené blesky a hrubý náznak shelfu. Co ovšem stálo za to byla brutální mammata na kovadlině nad náma. :devil: .
Večer mě ještě vytáhl ven nádherný Cb na S u Roudnice ( který jsem bohužel v ranějších fází, kdy vypadal jako hřib, nestihla) a krásně osvícené kumuly na vyčištěném průzračném nebi.

http://ditaf.rajce.idnes.cz/vzdalene_bourky_8.7.2012
adiss
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2012 07:33

dobrmanek píše:Včerejší den bych se dá charakterizovat třemi P: Průser, Pokus, Potěšení.
Průser: prostě mě připadalo, že je všechno špatně. Před samotnou bouřkou jsem musel odjet pryč pro otce, který byl na jedné slavnosti. Samozřejmě když jsem přijel zpět, bouřka už byla téměř nad hlavou. Bohužel jsem měl odjet od bouřky asi 10 km na sz. Já zůstal téměř pod ní. Kdybych aspoň měl rybí očko u sebe, ale to bylo doma. Takže jsem se snažil zachytit co šlo, ale vzhledem k blízkosti to bylo skoro zoufalství. Měl jsem dojem, že by se mohlo jednat o LP supercelu, ale nevím. Blesků velké množství CG a to dost blízkých. Nejblíže cca 0,5 km. Detekce CELDN jako obvykle zachytila jen zlomek. Blesků bylo výrazně přes 100 CG + množství CC. Intenzita: zhruba každou půl minutu 1 CG, někdy i víc.
Co se četnosti CG a jejich blízkosti týka jednoznačně nej bouřka, kterou jsem zažil. Tohle mít v noci ...

Pokus: Pozdě večer jsem se vydal s nadějí, že pás který se utvořil západně přinese nějakou bouřku. Tento se postupně rozpadal až na severní část, která se neustále vyvíjela .... (viz Potěšení) Zaujal mne cb v oblasti severně od Krnova a tak jsem se rozhodl otestovat po předchozím provaru výbavu a nakonec jsem na vzdálenost okolo 40 km ulovil pár CG :), což velmi mile překvapilo.

Potěšení: Část, která se neustále vyvíjela nejevila el. aktivitu a tak jsem se vydal domu. Po příjezdu k Větřkovicím, si nešlo nevšimnout zvýšené bleskové aktivity na sz, byť relativně daleko. Okamžitě jsem vyrazil a zaparkoval jsem na prvním lepším výhledu na sz, což byla asi chyba. Mohl jsem popojet o dalších 10 km a dopadlo by to mnohem lépe. Cb již byl aktivní, ale pořád bylo poměrně dost světla a tak jsem doufal v co největší tmu, která rychle přicházela. Potom jsem se jen kochal a fotil.

foto snad se těch pár blesků bude líbit
přesně tak. jsem od krnova, ty mraky přechazely jak kdyby přes město albrechtice směr polsko, takže od nas to byla neuvěřitelna podivana, kdy jsme napočitaly kolem 18 blesku za minutu.. ;)
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Pridávam fotky zo včerajších (8.7.) búrok na východnom Slovensku. :)
Přílohy
v obci Kaluža (na vodnej nádrži Zemplínska Šírava) v okrese Michalovce
v obci Kaluža (na vodnej nádrži Zemplínska Šírava) v okrese Michalovce
pred obcou Svinica v okrese Košice - okolie
pred obcou Svinica v okrese Košice - okolie
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže tento den si zapisuji jako vrchol sezóny z hlediska příležitostí k fotografování - parádní zakončení této více než týdenní bouřkové epizidy.

Den začínal ale velmi žalostně. Linie blížících se bouřek se v místě mířícím na Slaný vyklidila v šíři 50 km už v Německu, po přechodu hranic se bouřky rozrostly v jižních Čechách a na nás směřovaly jen zbytky kovadlin, což je znakem naprosté většiny přecházejících front. Já udělal ještě tu blbost, že jsem se snažil nadjet severní výběžek té bouřky, co šla jižně. Bez výsledku jsem se otočil až u Kralup a zbytečně jsem nalel na kole 40 km.

Večer jsem si všiml, jak se na SZ tvoří relativně silné congesty a jeden na chvíli vytvořil i čmouhu kovadliny. Vzhledem k tomu, že na JZ dorůstaly nové buňky, během 5 minut jsem se přemístil na nejbližší stanoviště v terénu. Viděl jsem čerstvý slabý Cb, který měl dokonce u základny vodorovný funnel cloud. Pak jsem si povyjel asi 3 km na sever, opět jsem pořídil několik fotek, a pokračoval jsem v cestě, abych snížil vzdálenost mezi mnou a mrakem. Těsně před obcí Zlonice jsem musel neplánovaně zastavit, protože na mraku prudce narostly nové hlavice v různých stádiích.
Postupně jsem pokračoval v cestě až 20 km na sever od Slaného a přitom jsem pravidelně zastavoval u kraje cesty. Mrak se nečekaně rozrostl do krásné podoby. Přes 2 hodiny bylo možné sledovat vývoj jeho i navazující konvekce v různých stádiích. Poslední fotky jsem fotil za obcí Mšené Lázně. Tehdy už se mrak příliš vzdálil a další pokračování nemělo smysl. Uviděl jsem první blesky, ale mrak se rozpadal. Na posledních fotkách byl krásně růžový od západu slunce.
Pak už jsem se musel vrátit, protože už se stmívalo. Cestou zpátky jsem pozoroval blýskavice i ze vzdálenějších bouřek tím směrem, nejvzdálenější byla kovadlina bouřky někde v Polsku nad městem Szczecin což je neuvěřitelných 350 km vzdušnou čarou. Také se rozohnily blýskavice na Moravě. Po najetých 95 km jsem ale už neměl sílu nic pozorovat, nebo se vracet pro stativ

Zde jsou fotky. Kontrast oblaků a účinnost filtru byly někdy tak výrazné, že zejména některé fotky jsou trochu radioaktivní. Budu to ještě muset trochu srazit z RAWu, ale u všech těch fotek se mi to dělat nechce.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Fotky_na_rajce_8.7
Přílohy
P7083296.JPG
P7083141.JPG
P7083079.JPG
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Doplním jedno krátké video z fotek.
http://www.youtube.com/watch?v=K2LdMF4OirQ
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
valldez
Příspěvky: 15
Registrován: 24 dub 2011 20:17
Bydliště: Strážnice

Timelapse vývoje bouřky z podvečera tohoto dne.
http://youtu.be/mf8u65uwfIw
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Zapomněl jsem sem hodit odkaz na timelapse toho pěkného cébáku, zde : http://www.youtube.com/watch?v=mqFB1gQv ... ature=plcp Doporučuju v HD a na celou obrazovku. Možná až se budu v zimě nudit (jestli budu) tak zkusím udělat výřez a trochu to upravit.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“