Bouřky 11.7.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ve středu 11. července 2012 nad kaukazkou oblasťou slabne izolovaná oblasť nižšieho geopotenciálu s výškovou cyklónou, ktorá nám v posledných týždňoch zabezpečovala relatívnu stabilitu počasia v spojení s výškovým výbežkom vyššieho tlaku z Afriky. Jeho vplyv sa presunul výlučne nad juhovýchodnú Európu a vysoký tlak sa tak presúva do Ázie, pričom pomaly ustupuje rozsiahlej brázde nízkeho tlaku zo západu, ktorá je spojená s cyklonálnou oblasťou nad severnou Európou. V rámci prechodu brázdy k nám na jej čele postúpi od západu studený front, pred ktorým vrcholí prílev tropickej a vlhkej vzduchovej hmoty od juhozápadu.

Očekáváme proto možnost výskytu bouřek s nárazy větru přes 25m/s, krup o průměru 2+cm, srážek 50+mm/h a možný výskyt tornád o síle F0..

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR (kromě pásma SZ od Prahy a SV Čech) a SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na JV a V Moravy a na Slovensku (kromě V části).
Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku (kromě V).

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=296

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
David Gorný
Příspěvky: 7
Registrován: 24 bře 2012 11:01

Zdravím, dneska se v Třinci vyskytla 5. bouřka v letošním roce. Buňky se začaly rychle tvořit krátce po 15. hodiny západně až severozápadně od Třince. Zpočátku to vypadalo spíše na slabší bouřku, ovšem ta v blízkosti Třince výrazně zesílila. Na čele bouřky se vyskytl silnější vítr (přesné informace o větru bohužel nemám). Poté se silně rozpršelo a silně pršelo cca 30-40 minut. Poté srážky pomalu slábly. Celkem u nás spadlo 27,9 mm srážek, což jsem nečekal a ve městě byly místy chodníky a silnice pod vodou. Blesková aktivita během postupu nad Třinec malinko zeslábla, ovšem naskytla se mi také podívaná na krásné CG blesky, které dnes převažovaly.

Vzhledem k nečekaně rychlému vývoji bouřek jsem nakonec bouřku pozoroval pouze z okna.
Přílohy
002.JPG
01.JPG
switzzy
Příspěvky: 29
Registrován: 24 kvě 2010 21:02
Bydliště: Vyškov na Moravě 256 m.n.m.

Zdravím,
no jak to dnes jen nazvat? Zklamání, provar - prostě to nevyšlo. Ač SW i Estofex optimisticky naladěny 1. stupněm a já i konečně pěknou dynamikou a modelovými předpoklady CAPE na pomezí slabé až mírné lability...
Realita byla že CAPE se na odpolední sondážce z PV pohybovalo sotva nad 400 a zde určitě ani to ne, neboť tomu chyběla evidentně šťáva. Stříh sice 18 m/s ale to už je letos po 3 kdyby byla dobrá dynamická situace a Morava ji totálně prořvala...

Kolem 13:30 jsem z kopce J nad Vyškovem pozoroval buňku směrem na Protivanov a její postup na Drahanské vrchovině. Ale ničeho kloudného jsem se nedočkal. Ani blesk ani hrom. Na vzdálenost asi 35 km bylo vidět něco jako arcus, ale bylo to hodně v dešti a daleko na bližší identifikaci.
Aby toho nebylo málo včera večer jsem promeškal nádherný šelfík postupující na čele srážkově vyhaslé přeháňce. Vyškov míjel západně a byl krásně nasvícen sluncem :(

Teď bude zase na pár dní klid...
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Zdravím.

Petřvaldem, kousek od Ostravy, dnes kolem třetí hodiny přešla buňka, u které mám podezření na supercelu.
Struktura tomu velice nasvědčuje, nicméně nic lepšího než fotky a krátký videozáznam(ten přidám později)plný drátů a lamp nemám. Na timelapse nebyl čas, jelikož naši první prioritou byl geocaching. To až hřmění nás potom vyvedlo z lesa. ^^

Prosím odborníky o určení typu bouřky, ať vím, co mám napsat do reportu.

Fotky: http://i47.tinypic.com/v2towz.jpg
http://i49.tinypic.com/244a42w.jpg
http://i49.tinypic.com/2euramv.jpg
http://i48.tinypic.com/2vi5h04.jpg
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

David Gorný píše:Zdravím, dneska se v Třinci vyskytla 5. bouřka v letošním roce. .....
Teprve pátá bouřka i včetně vzdálených bouřek???? :shock:
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
David Gorný
Příspěvky: 7
Registrován: 24 bře 2012 11:01

David Rýva píše: Teprve pátá bouřka i včetně vzdálených bouřek???? :shock:
Myšleno tak, že je to 5.bouřka, která přímo zasáhla město. Kdybych to měl brát jako celek tu naší oblast, tak to bude trochu víc. To nic nemění ale na tom, že je to zatím hodně bídná sezóna. :|
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

No, nestačím se divit, po tom podzimu tady se najednou objevila na obzoru od západu, přes sever až na severovýchod hradba congestů a cébáků. Možná by to chtělo založit nový téma. Uvidíme. (Podzimem rozumějte teplotu 18°C, JZ vítr v nárazech 12m/s (Unhošť) na obloze vrstevnatej a stratokumulovitej bordel)

Jinak tady je přeháňka odcházející směrem ku Praze. Omlouvám se za kvalitu, fotil jsem to v rychlosti mobilem, snad se z toho bude dát něco vykoukat :-). Chytla mě na letišti na Dobrý. Déšť sice nepříjemnej, ale struktura zajímavá.
http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Protivn ... _12.7.2012
"Zhrzenej rosničkář...."
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Na severní Moravě silný vítr a shelf.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nejprve to vypadalo na další nezajímavý den, oblačnost bez jakékoliv struktury a velmi pozvolný postup k severovýchodu. Začala se tvořit konvekce a bohužel z ni i celkem často pršelo a ja byl usídlen pod ní. Na multicele, která se tvořila severozápadně a postupovala severně od mého stanoviště se několikrát objevil wall cloud a byly pod ni vidět moc pěkné srážkové pruhy. Jihozápadně ode mě jsem si všimnul jakési sníženiny, která upoutala mou pozornost. Zpočátku rotace nebyla moc patrná, ale tato se neustále zrychlovala a vytvořil se oblak podobný supercele. Jenže já byl v cestě jejímu postupu a tak místo základny jsem měl výhled na clonu deště. O chvilku později tato přišla nade mě. Déšt zesiloval a mezi kapkami se objevily i kroupy okolo 0,5 cm. Ve Větřkovicích krupobití s 1 cm velkými kroupami.

foto
video
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

V Libině jsem vyděl slabší shelf
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“