Bouřky 3.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V pátek 3. srpna 2012 počasí nad střední Evropou výrazně ovlivňuje studená fronta spojená s tlakovou níží v oblasti Britských ostrovů. Před tímto frontálním rozhraním, jež by se mělo v prostoru střední Evropy udržovat a vlnit i v dalších dnech, bude pokračovat příliv teplé, relativně vlhké a labilní vzduchové hmoty, ve které lze počítat s tvorbou četnějších bouřek, ojediněle i silných.

Očekáváme proto místy bouřky, zejména na Moravě a S Slovenska, ojediněle s možností krupobití a vyšších srážkových úhrnů.

Bouřky se mohou vyskytnout na celém území ČR a SR. Vyšší šance na výskyt bouřek (>70% dle SW) je na Slovensku v oblasti Tater. Vyšší šance na výskyt bouřek (>40% dle SW) je na SV a V Čech, Moravě a Slezsku a v západní polovině Slovenska.
Vyšší intenzita bouřkových projevů (st. 1 dle SW) se očekává na SV Čech, na Moravě a ve Slezsku, v severní polovině Slovenska.

Předpověď SkyWarnu:

Obrázek

Obrázek

Text: http://www.skywarn.cz/tstm_day.php?id=300

Předpověď ESTOFEXu:

Obrázek

Text: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás opět všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanále AmaterMeteoCZ, na který se snadno a lehce dostanete poklikáním na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=AmaterMeteoCZ

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešeného tématu. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Šance na přechod MCS mezi 2. a 3. srpnem je za poslední 4 roky 75% :twisted:. Po letech 2009 a 2010 přišla loni pauza a letos opět pokračujeme v tradici...

Po ránu, před 8. hodinou ranní, nás zasáhl MCS postupující po ránu z vnitrozemí Čech k SSV a stáčející se svou týlovou částí k severu. Již v 7:45 SELČ byla nad jižním až jihozápadním obzorem pozorovatelná pásmovitě uspořádaná oblačnost, postupující k severovýchodu. První hrom byl zaznamenán v 8:00, v 8:05 se na JZ zformoval středně vyvinutý arcus, oddělující srážkový sektor bouřky. V 8:09 se ozval další výraznější hrom a v 8:10 začaly vypadávat první srážky, zpočátku velmi slabé. V 8:15 došlo k zesílení srážek a byl pozorován první CC blesk nad západním obzorem. Vítr začal foukat již po 8. hodině a v průběhu bouřky neustále zesiloval a stáčel se postupně z jižního přes západní až na severozápadní/severní. V 8:20 déšť dále zesílil a dosáhl své maximální intenzity přes 30 mm/h., zároveň došlo k CC výboji 2 km daleko. V 8:23 uhodil CG- blesk 1800 metrů daleko (ve směru za batňovickým kostelem). Po 8:35 došlo k mírnému zeslabení deště, který poté graduálně slábl až v 9:20 ustal docela. Elektrická aktivita byla nahodilá a pokračovala až do 9:05, kdy byl zaznamenán poslední blesk. Po ukončení bouřky vanul SZ vítr, který v nárazu dosáhl rychlosti až 7,2 m/s - před 10. hodinou dopolední však rychle zeslábl.

Srážkově i bleskově docela slušná bouřka na to, v jakém čase se tu objevila.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=428
Přílohy
Data z meteostanice V. Svatoňovice 3.8.2012
Data z meteostanice V. Svatoňovice 3.8.2012
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Teda, ať mi nikdo netvrdí, že Brandýský nebo Kladenský oko je paranoidní výmysl. Tady maká termika na plný pecky, člověk neví kam s očima, jenom oblačnost mířící přes Kladno se slejvá do deky, ze který občas spadne pár kapek a která zahubí všechno kolem sebe. Naprosto typická situace. Kdo to neviděl na vlastní oči, tak tomu nebude věřit, a bude vymejšlet konspirační teorie, že to není možný :-)
"Zhrzenej rosničkář...."
David Gorný
Příspěvky: 7
Registrován: 24 bře 2012 11:01

Zdravím, tak na dnešní den jsem se vydal pozorovat k mým známým do Třanovic, kde je pěkný výhled a vyplatilo se. Krátce po 15. hodině Třanovice zasáhla první bouřka, bleskově nijak výrazná, ale sprchlo řádně. Blesky převážně CG, ale objevilo se i pár blesků mezi mraky. Poté na chvíli vysvitlo slunce a bylo pořádně dusno. To již se západně od nás začala formovat další bouřka, která nás zasáhla krátce po půl páté odpoledne. Strukturově v obou případech nic moc. Ovšem na té druhé bouřce se mi naskytla nádherná podívaná na CG blesky (čárové i větvené). S dnešním dnem jsem tedy maximálně spokojený, uvidíme co nám ukáže/neukáže neděle. Dvě nejlepší fotky z pozorování :
Přílohy
CB.JPG
33.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“