Bouřky 6.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Je to pravda , pouze Chuck Norris má dost síly na to, aby dokázal odklonit postupující MCS mimo "moravskou saharu" :lol: :clap:
Mira Zacpal
Příspěvky: 34
Registrován: 12 zář 2010 08:04
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Ještě jsi tam zapomněl na Břeclav... :)
Ale věřím, že se ještě dočkáme
Uživatelský avatar
Ctiborv
Příspěvky: 41
Registrován: 11 kvě 2009 18:08
Bydliště: Řídeč, podhůří nízkého jeseníku, 30 km S od Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Před večerním MCS dusno a vedro bylo přímo k nesnesení, TMax ++31,9°C, bouřky a déšt přišel až večer. Na obloze se od jihu začaly objevovat blesky a pěkné anvil crawlery až po 22 hodině. Chvíli to vypadalo, že snad ani nezaprší, stále to lítalo kolem dokola, ale najednou se strhl docela silný přívalový déšť, který viditelnost snížil až na 100 m. Teplota konečně spadla pod 20 z původních 26 °C. Šel jsem ulehnout s tím, že naprší do 10 mm , dle radaru to vypadalo , že toho moc nenaprší, jaky byl ovšem naprostý šok, když ráno stanice ukazovala neuvěřitelných 48 mm od 22:30 do 24:00. V noci ještě nakrápalo dalších 9 mm, celkově 57 mm! Takhle slušně zalito tu bylo naposledy před 24.7. 2010 kdy napršelo 84 mm za pouhé 2 hodiny (to už se málem přelil místní potok).
Také na nedalekém prof. srážkoměru v Pasece napršelo také 58 mm...
Meteostanice WS 2350. Data ze stanice : http://ctibor.borec.cz
Ze střední moravy zdraví Ctibor Venus
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Nevím jestli letos mám ještě něco čekat, ale zatím je tohle docela podařený vrchol této bídné sezóny. Předpověď slibovala již přes den pečené holuby (silné bouře), ale díky mohutné CIN bylo azuro s trochou nevýrazné konvekce. Z jedné buňky vypadl západně downburst, bylo slyšet několik zahřmění a následoval rychlý rozpad. K večeru konečně začla daleko na jihu naskakovat pěkná jádra a k tomu se ozval jeden zájemce o stormchase. Byla to význámná situace a tak jsem ho vzal. Ukázal mi jedno velmi dobré místo s moc pěkným výhledem od severozápadu až k severovýchodu (snad ho někdy využijeme). Při pohledu na radar jsem se rozhodl pro přesun a doufal v časný příjezd na stanoviště odkud jsem plánoval lovit. Když jsme se blížili k místu setkání s bouřkou, nebe již ozařovaly vzdálené blesky. Bylo zajimavé, že ještě před samotným příchodem bouře nebo prozařovalo spousta anvil crawlerů. Samozřejmě 99 % mimo záběr objektivu :@. Naštěstí se jeden v plné kráse podařilo ulovit. Na čele postupoval jakýsi schelf, ale nebyl moc vyvinutý. Bleskově byla tato bouřka velmi aktivní. Spousta anvilů k tomu ještě větší množství blesků uvnitř mraku + docela dost CG. Prostě blesk co 3 sekundy. Bylo to krásné představení. Vítr se nekonal a tak se poměrně dobře dalo lovit i z kufru auta. Holt někdo v něm převážel rámky s medem, nevyčistil ho a podle toho jsme po skončení lovu vypadali :D.

FOTKY

Jeden človíček mě požádal zda bych mu nezaslal tři fotky v RAW, že by je rád upravil. Když jsem je viděl upravené spadla mi čelist. Díky .... ;). Jsou na konci galerie.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Tak něco málo jsem upnul na rajče, není to žádná sláva , ale lepší než drátem do oka. Letos tady opravdu není přáno ani ničemu :) je to pohled na blížící se MCS směr jih až jihozápad.
http://anubis86.rajce.idnes.cz/6.8.2012 ... s_mijela./
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak já jsem byl kousek od Přerova v Pavlovicích na táboře a musím uznat, že MCS se povedla. Nejprve se k večeru tvořily nižší kumuly, na kterých vznikaly jakési sníženiny a občas tam byly srážkové pruhy. Zajímavý byl poslední kumulus, na kterém byla po dobu asi 20 minut pozorovatelná zatočená sníženina připomínající miniaturu supercely. Vtéže době se začala nasouvat kovadlina supercely u Břeclavi, která postupovala téměř k severu. Když se stmívalo, byla vidět i spodní část, ale už bez aktivity a v rozpadu. Později jak psal Michal, začalo se blýskat na západě a to velice krásně. Dlouhé anvil crawlery a silné CG blesky. Další buňky se tvořily jižně od systému a celé se to začalo slévat a blesková aktivita rostla. Většinou CC a IC blesky, občas crawler a CG, Stále ještě v uctivé vzdálenosti. Mezitím jsem s jednou vedoucí, co shodou okolností má také ráda bouřky hledal vhodné místo k pozorování, to se nakonec našlo asi 500 metrů od fary, kde jsme bydleli. Občas to z dálky zadunělo a stále se parádně blýskalo, už i na sveru a jihu. Celé se to sunulo směrem k nám. Pak se ale nejbližší bouřka začala rtozvíjet naším směrem, čehož jsem si prvně nevšiml. Tak se stalo to, že jsme zaveleli na ústup pozdě a na faru jsme doslova dobíhali s CC blesky nad hlavou a začínajícím deštěm. Vítr sílil a blesků přibývalo. Maximum nastalo ale až později. Na jih od fary je asi 300 metrůl vzdálený vodojem. Při přechodu jsem doufal v zásah bleskem do toho vodojemu, ale marně. Mezitím se část Přerova ponořila do tmy po úderu blesku a nad městem bylo pozorovatelné výrazné jádro. Od jihozápadu pak přišlo další velice silné jádro i do Pavlovic, zvedl se vítr, který hnal vodu v typických provazech, do toho blesky každé 2 sekundy. Nejbližší úhoz byl jeden kilometr na východ. Pon ustání srážek se nad nás nasunula zajímavá dynamická základna vzestupných proudl osvětlována blesky, které chvílemy lítaly i vícekrát za sekundu, mnohdy se rozsvítila obloha i na všech stranách zaráz. Pak se od Přerova hnal arcus připomínající mohutný eallcloud CS, nebo HP supercely. Za ním byla další, tentokrát už slabší vlna bouřek. Pak pršelo se střídavou intenzitou a silným větrem až do rána.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Dnes večer pri silnej prehánke sa objavilo toto. Čo by to mohlo byť? Trombu jednoznačne vylučujem ... ! :mrgreen:
Přílohy
copyDSC03931.JPG
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Dnes ma obloha mimoriadne prekvapila. Niekedy pri prehánkach tak slabej intenzity, že ich nezaznamenal ani radar človek zažije poriadne divadlo na oblohe skôr ako pri nejakej silnej multicelárnej búrke.
Přílohy
555594_424827807563563_485021001_n.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“