Bouřky 21.8.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Hm. Sezona se začíná krátit, už by to chtělo nějakou "pecku". Po těch krásných 38°C v pondělí jsme se dnes ráno dočkali vytrvalého deště z vrstevnaté oblačnosti. Odpoledne, když jsem vylezl z fabriky, tak bylo zataženo obří kovadlinou ze severu, která tady spolehlivě zazdila jakoukoliv další konvekci. Až někde nad Prahou rostla mohutná kupovitá oblačnost. Jet někam na pole se mi zrovna nechtělo, protože jsem jednak neměl foťák, a jednak jsem se celkem i bál, že by mě mohl někde plácnout "plusák", i když zrovna nehřmělo.
Pozdě odpoledne se objevil bídně vypadající cb směrem na Rakovník, a pak už jenom rozpadající se nízká konvektivní oblačnost a zbytky kovadlin.
Bída, ale vzhledem k situaci bych to ještě nevzdával.
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Dnešní den přinesl dvě odpolední bouřky.

První - multicelární bouřka vznikla krátce po 13:55 SELČ v oblasti Krkonoš (u Pece pod Sněžkou), kde delší dobu stagnovala. První hřmění bylo slyšitelné ve 14:20, ve 14:25 až 14:50 se na JV straně bouřky vytvářely výrazné mammaty (viz. foto). Okolo 15:20 se bouřka odtrhla od hor a začala postupovat k jihovýchodu. Okolo 15:30 se začala vytvářet nová buňka JZ od místa pozorování nad Úpicí, jenž začala být velmi záhy elektricky aktivní. V 15:44 začalo krápat velkými řídkými kapkami (vypadalo to na roztáté kroupy), od 15:54 pak pršelo velmi intenzivně (až 69 mm/h). Vítr v bouřce nebyl nijak výrazný, stejně jako elektrická aktivita. Blesků bylo pozorováno naprosté minimum. Od 16:05 dočasně srážky zeslábly, aby znovu zesílily mezi 16:16 až 16:28. Do 16:30 tak spadlo 6,2 mm srážek. V 16:30 se otvorem v mracích objevilo Slunce a po dobu cca 5 minut vytvořilo slabou duhu. Srážky ustaly před 16:50, stejně jako elektrická aktivita.

Druhá byla rozpadající se jednobuněčná bouřka postupující stejnou drahou jako předchozí multicelární bouřka. Hřmění bylo slyšitelné poprvé v 17:20 SELČ, znovu pak v 17:42. V 18:00 došlo k CG+ výboji ve vzdálenosti 5 km a zhruba 5 minut trvajícímu neměřitelnému dešti. Jinak se bouřka v místě pozorování neprojevila.

Fotografie: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 21.8.2012/
Reporty: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=452 a http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=453
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Přes severní Čechy přešla supercela (viz radar). V její kovadlině se blýskalo asi 100x do minuty. Byl jsem v terénu, ale výhled a fotky mi dost kazil bordel, který furt napůl zakrýval kovadlinu. Takže nevím, jestli to mám označit jako mimořádně vydařený lov, nebo spíš prohru sezóny. :?
Podrobnosti vč. fotek se budu snažit dodat co nejdřív.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Radek Šíma píše:Hm. Sezona se začíná krátit, už by to chtělo nějakou "pecku". Po těch krásných 38°C v pondělí jsme se dnes ráno dočkali vytrvalého deště z vrstevnaté oblačnosti. Odpoledne, když jsem vylezl z fabriky, tak bylo zataženo obří kovadlinou ze severu, která tady spolehlivě zazdila jakoukoliv další konvekci. Až někde nad Prahou rostla mohutná kupovitá oblačnost. Jet někam na pole se mi zrovna nechtělo, protože jsem jednak neměl foťák, a jednak jsem se celkem i bál, že by mě mohl někde plácnout "plusák", i když zrovna nehřmělo.
Pozdě odpoledne se objevil bídně vypadající cb směrem na Rakovník, a pak už jenom rozpadající se nízká konvektivní oblačnost a zbytky kovadlin.
Bída, ale vzhledem k situaci bych to ještě nevzdával.
Podle mých zkušeností z posledních let bývají právě cca v posledním srpnovém týdnu ještě dobré podmínky pro rozvoj kvalitní (dobře organizované) konvekce. Později v září už se pravděpodobnost výskytu čehokoli lepšího rapidně snižuje.
Což neznamená, že se třeba na nějaké chcíplině nevyskytne nejhezčí arcus sezóny...
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ještě dodám, že před půlnocí kolem 23:20 jsem si zapsal tzv. jednohromovku z MCS po té severočeké supercele. Jednou se blesklo a zahřmělo z kovadliny, jinak nic...
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše:Přes severní Čechy přešla supercela (viz radar). V její kovadlině se blýskalo asi 100x do minuty. Byl jsem v terénu, ale výhled a fotky mi dost kazil bordel, který furt napůl zakrýval kovadlinu. Takže nevím, jestli to mám označit jako mimořádně vydařený lov, nebo spíš prohru sezóny. :?
Podrobnosti vč. fotek se budu snažit dodat co nejdřív.
Ahoj,
taky jsem ji včera pozoroval. byla to docela impozantní podívaná, především pro vysokou frekvenci blýskání. Bohužel většina blesků byla z mé pozice vidět pouze uvnitř oblaku. Samotných blesků jsem viděl opravdu málo. To ovšem nic nemění na faktu, že se opravdu s velkou pravděpodobností jednalo o supercelu... jednak pohledem na radar, ale především pak terénním pozorováním. Fotky a možná i nějaký timalapse budou v článku... ;)

Bohužel se mi stále nedaří najít bouřku, která by mi splnila mé přání... totiž nějaký pořádný "plusový" výboj z vršku kovadliny stranou mimo mrak. Včera se to pěkně nabízelo, ale nic... Je to škoda... se zbytkovým světlem po západu Slunce by to byl nářez...
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Ahoj,

tady jen jedna fotka nasvícené kovadliny ze včerejšího večera. Foceno poblíž Brandýska. Bohužel je tam znát horší kvalita foťáku :(
Přílohy
small-edit-P1150075.jpg
Hodač
Příspěvky: 3
Registrován: 22 srp 2012 21:39
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

IMG_5545.jpg
IMG_5563.jpg
IMG_5572.jpg
SUPERCELA - celkem vzácný atmosférický jev, který se vidí spíše někde v Arizoně se včera 21.8.2012 večer po 21h objevil kousek za Mostem (vedle ele.Ledvice) a já byl samozřejmě jako vždy se svojí technikou při tom :)
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Večer jsem cestou na kole uviděl nejdřív docela silné vrcholy Cb, které se ale ztrácely v okolním bordelu různých pater. Pak se to ale docela pudce rozrostlo, tak jsem zastavil na poli a rozestavil stativ. Mrak hodně rychle zesílil, ale překážely tomu nízké mraky, které se jako na potvoru tvořily zrovna před ním. V jednu chvíli se ale aspoň trochu stáhly dolu, takže některé snímky se celkem povedly. Byla to ohromná kovadlina a blýskalo se tam opravdu snad každou vteřinu.
Pak jsem zjistil, že ten bordel, co je před tím, k tý bouřce vlastně patří, protože se z něj neustále tvoří nové buňky, které pak dále přerůstají v obrovské congesty. Pak jsem začal tušit, že se na základně občas při záblesku osvítí něco jako wall cloud. Byl jsem v klidu, protože při takovýchto krátkých slabých záblescích je hnedka všechno wall cloud nebo tarnádo. Pak ale už to začalo být opravdu podezřelé, protože někeré z fotek ukazovaly už opravdu vrstevnatou zakulacenou sníženinu. blesky byly ale slabé a tma si vynutila až 30 vteřinové expozice, což z posledních fotek už dělalo nekompromisní mazačky. naštěstí u jedné fotky byla klíčová část záběru - wall cloud - dobře zaostřená. Totiž jeden silný a dobře mířený CG blesk jej nasvítil. Pak se bouřka vzdálila a slábla.

Po příjezdu domů a pohledu na radar (bouřka s 10 až 15 bílými pixelami) mně ujistila, že jsem viděl po třetí v životě supercelu. I tak ale potvrzení očekávám od zkušenejších.

Zde jsou fotky z té bouřky,...
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Supercela_21.8.2012/
Zde pak je celé shrnutí na zesvětlených fotkách, často v sériích za sebou, vše pro usnadnění potvrzení této supercely.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Superce ... _-_souhrn/

Jan Drahokoupil píše:Bohužel se mi stále nedaří najít bouřku, která by mi splnila mé přání... totiž nějaký pořádný "plusový" výboj z vršku kovadliny stranou mimo mrak. Včera se to pěkně nabízelo, ale nic... Je to škoda... se zbytkovým světlem po západu Slunce by to byl nářez...
No jó, taky jsem si ho tam představoval, takhle z vrchu kovadliny až do země. To se ale stává prostě strašně málo. Na naše poměry bylo dost už jenom to, že tam vůbec vykoukla ta kovadlina. :)
Přílohy
20120821_21173738.jpg
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Paradni fotky....a jenom takhle podle ksichtu je to vcelka jak vysita.
Amerika: ta posledni fotka se ti vazne vydarila ;)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

tak supercelu jsem si taky odpozoroval, bylo to příjemné zpestření večera :-) Kdyby nebyla tma tak asi jedu pod základnu podívat se co se tam děje. Souhlasím, že tomu chyběl ten plusáček.
Přílohy
supercela u Roudnice n. Labem
supercela u Roudnice n. Labem
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Hodač píše: SUPERCELA - celkem vzácný atmosférický jev, který se vidí spíše někde v Arizoně se včera 21.8.2012 večer po 21h objevil kousek za Mostem (vedle ele.Ledvice) a já byl samozřejmě jako vždy se svojí technikou při tom :)
Fotky jsou super, ale tím hlodem jste to celkem zazdil :-)
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tady ještě jedno videjko ;)
Kvalita při nahrátí na Rajče ale dost utrpěla, a to jsem si myslel že už tak je dost hrozná...a navíc se to tam nějak seká.
(chtěl jsem to nahrát rovnou sem do přílohy, ale 8 mega je asi prej moc...)

http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Timelap ... dejko3.jpg
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Tady den také nevyšel na prázdno, měl jsem tu čest snad po 14 dnech vidět blesky. Z té severočeské supercely to ale nebylo, tím směrem bohužel překážek všelijaký bordel, naštěstí se další buňka vytvořila za hranicemi v Německu západně od Chebu, aby se pak rozštěpila na 2 jádra, z nihž to jižní vykazovalo dle mě pravostáčivost. Z obou buněk jsem pozoroval blýskavice, ta jižní buňka byla ale daleko silnější a s pěknou konvektivní věží. Obě buňky zanikly krátce po sobě, ta jižní zdechla, jakmile vstoupila do vyšších chladnějších poloh kdesi u Lokte.
http://www.youtube.com/watch?v=r_R9G7fG ... ature=plcp
Potom se vytvořily ještě další bouřky, které zasáhly tu samou oblast, většinou ale rychle zanikaly.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Hodač
Příspěvky: 3
Registrován: 22 srp 2012 21:39
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Příště budu tedy posílat jen fotky a komentáře si uděláte sami :D
Radek Šíma píše:
Hodač píše: SUPERCELA - celkem vzácný atmosférický jev, který se vidí spíše někde v Arizoně se včera 21.8.2012 večer po 21h objevil kousek za Mostem (vedle ele.Ledvice) a já byl samozřejmě jako vždy se svojí technikou při tom :)
Fotky jsou super, ale tím hlodem jste to celkem zazdil :-)
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Supercela v Severních čechách byla příjemným překvapením, jen škoda pozdního zjištění a nahánění na poslední chvíli. Radar jsem asi 2 hodiny nesledoval a pohled z okna na nádhernou blikající kovadlinu byl doslova šok. Navíc to byl první ostrý bouřkový test nového foťáku, ale i tak se rychlý výjezd k Horoměřicům celkem vydařil.
IMG_4210uzm_postcard.jpg
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Tomáš Chlíbec píše:......, ale i tak se rychlý výjezd k Horoměřicům celkem vydařil.
No u Horoměřic se to rozhodně vydařilo, ale následná rally Mladá Boleslav už dopadla pěkným fiaskem.. :lol:
Bohužel supercela zavětřila moji přítomnost v terénu a rychle chcípla, takže jsem ulovila akorát dva bídné blesky, z nichž jeden je od Ml. Boleslavi a druhý ve srážkách kdesi za Boleslaví směrem na Jičín .. :lol:
Přílohy
IMG_8520 – kopie.jpg
IMG_8540 – kopie.jpg
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Dášo tuhle část se snažím vytěsnit z paměti :lol:
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Tomáš Chlíbec píše:Dášo tuhle část se snažím vytěsnit z paměti :lol:
Tome, já bych ráda taky, ale mě chybí ta první... :lol:
Uživatelský avatar
Prcek203
Příspěvky: 40
Registrován: 18 črc 2011 15:15
Bydliště: Zahořany, okr. Litoměřice, 174 m n. m.

Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“