Bouřky 11. 9. 2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Září opět překvapuje. Já měl dokonce jednu chvíli dojem, že se koukám na vznikající supercelu, jenomže milá bouřka se rozpadla asi za deset minut po vzniku stylem - je věž pod kovadlinou, není žádná věž. Ani se to nedalo postřehnout....
Takže, co k fotkám. Na prvních fotkách by mohl být overshooting top (jo, čeština...). Když to tu někdo potvrdí nebo vyvrátí, bude to fajn. Bylo to vyšší a výraznější, jenomže cesta do dílny pro foťák a výměna baterek udělaly svoje. První dnešní bouřka, která vyrostla kolem 14:00 někde u Drážďan. Další fotky jsou od pcherských větrníků směrem na sever, ty nejhorší fotky s něčím (proti slunci prostě fotit nejde, už jsem snad zkusil všechno) co vypadá jako nukleární výbuch, to je ona zmiňovaná "supercela", a na závěr pár dojmů posbíraných z letiště Velká Dobrá. Když bych zůstal ve Pcherách, bylo by to super, ale kdo to má vědět...
Jestli je tohle konec sezóny, tak je to záležitost vcelku důstojná. Rád bych počkal, co předvede samotná fronta, ale stálá ranní už si začíná vybírat svou daň. Když mě to nevzbudí, tak si to užijte i za mě ;)

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Bourky_11._9._2012
"Zhrzenej rosničkář...."
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Radek Šíma píše: Takže, co k fotkám. Na prvních fotkách by mohl být overshooting top (jo, čeština...). Když to tu někdo potvrdí nebo vyvrátí, bude to fajn. Bylo to vyšší a výraznější
Souhlasím se zařazením, mimochodem český ekvivalent je přestřelující vrchol.

Z Brna jsem na chvíli zahlédl bouřky na vysočině, ale na více nebyl čas. Pěkná kovadlina, na jižní straně přirůstaly nové Cu Cg.
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Ok, díky. Já už to párkrát viděl, ale tady jsem váhal.
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Takže dneska zase všechno při starém :(
nadějné předpovědi na silné bouřky - hlavně pro západ, první bouřky však vznikají až na Moravě, jsou zároveň nejsilnější, vlastní linie se donekonečna zdržuje a slábne až dojde jenom v troskách, v místech SZ od Prahy samozřejmě navíc i tak nejslabší. Prostě normálka...
Se včerejškem to nemělo prachnic společnýho. Po setmění jsem pozoroval jen vzdálené záblesky z oblasti Krušných hor tak 5x do minuty, občas i blesky. Vlastní linie dorazila s neměřitelnými srážkami.

Sondážka z Prahy sice ukázala CAPE 2500, ale realita odpovídala tak spíš 250. Vyrostl tady silný congestus s kovadlinou, vzápětí se rozpadl tak, že zbyla jen ta kovadlina - no co to je...? Tu sondážku si můžem strčit za klobouk!
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Ačkoliv jsme zmlsáni po včerejší bleskové nadílce (ano, bude v článku :lol: ) dnes nic řádného neulovili, nejsem zklamaná :) . Vše zajímavější se sice odehrávalo spíše na východě a to dost daleko (viz pár fotek zde), ovšem večerní přechod SF na našem tradičním stanovišti u Horoměřic překvapil a to nikoliv bleskovou aktivitou (viděla jsem jen hodně vzdálené záblesky kdesi při horizontu :lol:) , ale silou húlavy. Něco takového jsem nečekala, ačkoliv mě krátce předtím, než vše vypuklo, David stihl ještě varovat :) .
Zůstala jsem rozkročená v oblaku prachu a měla jsem co dělat, abych to ustála. Nejprve mi na windmasteru naskočil náraz 26 m/s, a následně dokonce 28 m/s což jsem ještě nezažila. Průměr se po dlouhou dobu udržoval na hodnotě 15 m/s ve 2 m. Do jaké míry můžu údajům z WM důvěřovat je otázka..asi 3 km vzdušnou čarou vzdálená Ruzyň hlásila nárazy "jen" kolem 22 m/s a na letišti byla vydána výstraha i až na 25 m/s. V každém případě překvapivý zážitek :) .
Přílohy
IMG_9577 – kopie.jpg
IMG_9597 – kopie.jpg
xciba
Příspěvky: 22
Registrován: 23 čer 2011 08:59
Bydliště: Praha-Chodov

Ja bourku pozoroval u Prabrami a jako vzdy se predemnou rozpadla ale par blesku jsem chytil:) ovsem co me prekvapilo byl taky vitr asi 5 minut a Pribram zachytila naraz pres 20ms/s a ja si rikal ze ten vitr je nejakej hustej..pritelkyni to skoro povalilo :twisted:
Obrázek
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

U nás se nakonec zprvu v Německu poměrně kompaktní lajna roztrhla a nás zasáhla samozřejmě ta ďoura, takže nejlepší co tato situace nabídla byla pěkná blýskavice směrem na SZ a potom na S, později se blýskalo i od jihovýchodu, kudy ještě před příchodem "lajny" procházela jedna menší multicela. Blízkých blesků bylo velmi málo, slabému dešti předcházely nárazy větru do 20 m/s, ovšem vzhledem k tomu, že je září, tak jsem rád za všechno. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=SSdlvSX3 ... ature=plcp
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“