Bouřky 18. - 19. září 2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

já si fakt nic neobjednal :) , ale dvě bouřky za noc v září je docela příjemné překvapení. Nijak jsem se jim nevěnoval, ale kdy naposledy jsem měl možnost si užívat spánku za bouřky? Velmi příjemné... ;)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Jan Drahokoupil píše:Nijak jsem se jim nevěnoval, ale kdy naposledy jsem měl možnost si užívat spánku za bouřky? Velmi příjemné... ;)
Tak já to včera taky odpozoroval se zavřenýma očima :-) nejdřív jednohromovka a pak něco na frontě, všechno to bylo dost tlumený srážkama, takže počítam že kdybysme vyjeli tak stejně nic nevidíme. Takle z postele to bylo lepší :geek:
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Září opět nebývale překvapuje. 20 mm v bouřkách? To je skoro nejvíc, co u nás za tuto sezónu v bouřce napadlo!
Stejně jako 10. září to zase bylo tehdy, když se vůbec žádné bouřky nepředpovídaly a opět byly v rámci ČR rozmístěné jednoznačně v náš prospěch (viz data blesků).

První bouřka naskočila před půlnocí, a to přesně před námi jako jediná v ČR. Byla to nejprve přeháňka, pak se ale začlo blýskat a hřmět ve vzdálenosti tak 2 až 4 km. Byly to 3 hromy, poslední asi CG. Ihned jsem zabalil a vyrazil na focení, ale pak už blesky zase ustaly a přišla jen přeháňka s docela pěkným deštíčkem.

Ve 2 hodiny v noci mně pak vzbudil nějaký hukot, šel jsem k oknu a vidím, jako by byla nějaká vánice, srážky lítaly téměř vodorovně tam a zpátky, silněce jen pěnila. Pak jsem viděl první záblesk, pak další nejprve tak jednou do minuty, hromy kvůli hustému dešti nebyty téměř bůbec slyšet. Pak srážky trochu zeslábly, blesky se ale přiblížily a bouchaly 2 až 3x za minutu. Chvílemi hřmělo skoro nepřetržitě. Nejbližší blesky tak 1 km, jeden snad i pod. Konkrétní blesky vidět nebyly, jen blikající obloha. Pak už spíš jen vzdálené a po 45 minutách bouřka skončila a už asi jen pršelo.
Fotky bohužel nejsou, ale i tak to je slušná bouřková událost, kór na závěr sezóny.
Přílohy
Záznam celé obrazovky 19.9.2012 100709.jpg
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Dovolím si oponovat, něco vidět bylo. Původní plán byl návštěva McDonaldu a pokus o zachycení spritů z bouřek nad Německem, ale stav oblohy nebyl nejlepší a já se chystal domů. Záblesk na čerstvé, tehdy jednobleskové buňce u Rakovníka způsobil výjezd s hamburgerem v ruce na dálniční exit u Jenče. Krátké pozorování z dálky přineslo zklamání, ale buňka začala sílit a brzy se na displeji foťáku objevil první zachycený blesk. Bouřka vypotila celkem 8 blesků, z toho 3 mám zachycené a 2 se dají použít.
Pokračování přišlo kolem druhé hodiny ráno, na frontě se něco dělo a vzdálené záblesky znamenaly další výjezd, tentokrát k Velkým Přílepům, kde jsem pozoroval vzdálené blesky a pokus o shelf. Podívaná na druhou třetinu září překvapivě zajímavá, domů jsem se vracel s dobrým pocitem. Nějaké fotky dodám večer až budu doma ;)

2 blesky kdesi u Kladna
IMG_6131u2zm.jpg
IMG_6141uzm.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“