Bouřky 27.9.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Dneska jsem při soumraku byl venku a nejprve se mi v jednu chvíli zdálo, že se na západě zablesklo. Bylo by to dost divné, vždyť mělo sotva pršet a Estofex nedal ani slabší nulu. :?
O několik minut později jsem se přesunul na místo s výhledem na západ a hned jsem uviděl dva jasné záblesky z různých míst. Půl hodiny jsem pozoroval relativně kvalitní blýskavici se záblesky co 1 až 2 minuty. Jedna byly červené, od SZ pak z dálky bílé. Při tom skoro jasná obloha. Některé blesky osvítily i kupovitou strukturu bouřky. Poté se na chvíli odmlčely a pak ještě na chvíli další série někde na JZ. Bouřka nakonec v souladu s Aladinem nedorazila, ale i tak nečekaná příjemná bouřková událost na konec září. :)
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

No, tak když jsem včera viděla na Estofexu to poněkud " přerostlé Brandýsské oko" viz: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml , tak jsem si pak večer při pohledu na radar také říkala, že asi něco není v pořádku. :lol:
Šance sice byla minimální, ale i tak nás to s Tomášem vyhnalo ven a tak jsme si alespoň užili vzdálenou slabší blýskavici (kterou ovšem nešlo moc vyfotit) a z úpatí vrchu Raná v Českém středohoří jsme zachytili jeden z Cb. A jelikož poté jižní část lajny přechodně zesílila přesunuli jsme se zpět k Lounům, kde už nás ale zastihl jen slušný přívalák bez blesků a vítr (odhaduju nárazy tak alespoň kolem 15 m/s). Ale tak loni jsme měli poslední bouřku také 27.9., letos to bylo sice trochu dál, ale i tak milé ;)
Přílohy
IMG_9753 – kopie.jpg
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Včerejší den se nakonec velmi povedl, konala se pěkná blýskavice pozorovatelná z Plzně, zprvu jsem si myslel, že se bouřky rozpadnou ještě daleko v Německu, jak je zvykem, nakonec se bouřkový den konal na velké části území Varska, dost tomu pomohl střih větru okolo 30 m/s ve vrstvě 0-6km někde, přičemž CAPE na sondážce z Kuemmersbrücku (nejbližší stanice) nebylo ani 100 J/kg, no zimní podmínky, za něco podobného bych se teda v zimě nezlobil :D U nás doma prý byl solidní přívalák a snad i kroupy, odrazy by tomu odpovídaly. Letní bouřková sezóna tu nakonec skončila skoro na den a hodinu přesně jako minulej rok, i přes to, že byla ta letošní oproti té loňské slabší, trvala více jak půl roku.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... XSU-M25KzQ
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

I když to podle vašich fotek vypadá skvělě, tak to asi byla poslední možnost pozorování blesků v tomhle roce. I když může být i pár bouřek v zimě, ale to nebejvá tak častý.
Uživatelský avatar
Michal Jeřábek
Příspěvky: 81
Registrován: 10 črc 2011 16:49
Bydliště: Těmice, okr. Hodonín, 210 m n.m.

Míši no tak nějak máš pravdu, s největší pravděpodobností se letos již žádná významější bouřková aktivita u nás očekávat nedá. Nějaké šance jsou na studených frontách i v zimě, ale je to asi necelých 5% ;)
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hoj, ve čtvrtek bylo ráno ještě zataženo a dozníval slabý déšť, přes den polojasno až oblačno, večer postupně až zataženo s deštěm a slabou bouřkou (1x pozorovaný záblesk s hromem). Tmax 18,9°C Tmin 10,8°C, vítr Jz-Z 2-7 m/s, v nárazech až 10 m/s, srážky Obrázek 5,1 mm.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“