Bouřky 4.10.2012

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2012.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Včerejšek jak tak sleduji, překvapil nejednoho z nás. Já nebyl vyjímka :lol: , ale aspoň jsem něco ulovil. Taťka jel do Opavy a přivezl dom nádherně živý burčák. To by bylo škoda ho nechat přejet řeklo si blbé psisko a tak jsem vypil přes 0,5 l spíše však přes 0,7 l litru lahodného perlivého a žijicího burčáku. Jaké bylo mé zděšení, když jsem se po chvilce podíval na radar, jestli se přece jen něco neděje. Letěl jsem k oknu a na jihozápadě nádherný záblesk. V první chvilce jsem si říkal, zda jsem toho burčáku nevypil hodně, nevypil. Velmi slabé záblesky byly každou vteřinu a mě nezbývalo než sebrat výbavu a jít na pole. Autem jsem fakt nikde jet nemohl, nejsem zvyklý na alkohol ..... Užíval jsem si ovšem parádně. Na čele postupoval menší schelf, ale žádný blesk ho pořádně neosvětlil. Ještě před příchodem začlo pršet a tak jsem se zdekoval dom a zkusil si odlovit aspoň nějaké blesky z okna. Bylo několik CG, hlavně se však jednalo o CC a IC, těch však bylo opravdu hodně. Hůlava dosáhla nárazu okolo 20 m/s, velmi intenzivní déšť (11,2 mm) a k tomu spousta záblesků. Tak nějak si představuju fajn bouřku. Bylo to super a i když byly dny, kdy jsem odlovil spoustu blesků, tak se žádná bouřka nevyrovnala této. Prostě nejlepší bouřka sezóny.

Fotky

Rád bych věděl, co bylo příčonou toho, proč vznikla tak nádherná SQL.
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

dobrmanek píše:...Rád bych věděl, co bylo příčonou toho, proč vznikla tak nádherná SQL.
Když na to zpětně koukám... Při zemi i ve výšce výrazná konvergence proudění na SF ( http://www.estofex.org/modelmaps/maps/2 ... vector.png ), výrazný střih větru nejen 0-6 km, ale i 0-1 km a 0-3 km, labilita těžko říct (sondážka z večera není, GFS dával pro Moravu slabou výškovou labilitu), osa jet-streamu nad ČR určitě podpořila nasávání vzduchu - dynamika udělala své, ale kolikrát bývají podmínky podobné a není nic... :?

Jinak včerejší rekordní náraz větru na přerovském letišti 28 m/s potvrdili vojenští meteorologové ostravské pobočce ČHMÚ, mám tomu věřit, ale moc nevěřím, příliš se to liší od okolních stanic.
Pravdou je, že velmi blízko letiště (obec Bochoř) vítr shodil z jednoho domu celou střechu, zůstaly jen zdi, navíc popadalo dost stromů.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Ze zvědavosti jsem si pustil snímky z radaru ze 4.10 a čumím s otevřenou hubou. Hrozná škoda, že sem zatím nikdo nedal fotky a všichni jen píšou, jak je to překvapilo :-) Mou omluvou budiž to, že díky stěhování jsem byl celý týden bez počítače, a foťák byl zahrabaný někde v krabici. Tady bouřka vysloveně nebyla, ale oblačnost předcházející silnému dešti by za pár fotek stála. Tak holt zase na jaře.
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Radek Šíma píše:Ze zvědavosti jsem si pustil snímky z radaru ze 4.10 a čumím s otevřenou hubou. Hrozná škoda, že sem zatím nikdo nedal fotky a všichni jen píšou, jak je to překvapilo :-) Mou omluvou budiž to, že díky stěhování jsem byl celý týden bez počítače, a foťák byl zahrabaný někde v krabici. Tady bouřka vysloveně nebyla, ale oblačnost předcházející silnému dešti by za pár fotek stála. Tak holt zase na jaře.
Fotky mohly být, ale kvůli těm pár viditelným CC bleskům se mi nechtělo stát s foťákem v okně. Bylo to příjemné, ale zase vizuální kvalita nebyla taková, aby mě donutila k akci.
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Se zpožděním doplním info o škodách, které napáchal asi downburst v obci vzdálené 10 km na východ. Bylo polámáno celkem dost stromů a dva, nebo tři domy měly těžce požkozenou, nebo úplně strženou střechu.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Jarda Fous
Příspěvky: 1
Registrován: 30 led 2013 22:24

Pár fotek z této fronty ze SZ čech, u nás bez bouřky, jen odpoledne mezi 16. a 17.hodinou silná průtrž a večer super podívaná na obloze
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 392&type=1
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2012“