Bouřky 20. 6.

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Do háje, cébák jako obrázek, a mně se povede to takhle zazdít. Holt neumím fotit proti Slunci....
Napřed dva overshooting topy, pak už "jen" nádherná kovadlina. Fotky jsem posbíral po cestě z práce ze Středokluk do Dokes, směrem na jihozápad, v čase 14:00 až 15:00 UTC.

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/CB_20._6._2013
"Zhrzenej rosničkář...."
Uživatelský avatar
počasář
Příspěvky: 60
Registrován: 10 dub 2009 10:19
Bydliště: Plzeň, ČHMÚ-Mikulka
Kontaktovat uživatele:

Intenzivní konvekce nad Rokycanskem viděná z plzeňské Mikulky, následně přesun bouřky k západu. Dle ČT24 menší kroupy...

http://www.youtube.com/watch?v=zry-oXzInb0
Honza Sulan, ČHMÚ Plzeň
Uživatelský avatar
LuccaS27
Příspěvky: 16
Registrován: 15 dub 2012 13:51
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Na Liberecko míří elektricky vysoce aktivní bouřka se silným duněním. Již teď mají nárazy větru 22,6 m/s. Bude to dlouhá noc...
Jádro bouře mě pravděpodobně o pár kilometrů mine, každopádně již teď mám úžasné fotky blesků nad Ještědským hřebenem...
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Uživatelský avatar
rogue
Příspěvky: 35
Registrován: 22 kvě 2011 21:44
Bydliště: Vrchlabí,466 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Z oné bouřky nyní se nacházející nad Libercem / Jabloncem se oddělila buňka, která momentálně řádí přímo nad námi. Vznik buňky cca 1:30. Silná elektrická aktivita, CC i CG blesky, přívalový déšť, prudký nárazový vítr.
Uživatelský avatar
LuccaS27
Příspěvky: 16
Registrován: 15 dub 2012 13:51
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

rogue píše:Z oné bouřky nyní se nacházející nad Libercem / Jabloncem se oddělila buňka, která momentálně řádí přímo nad námi. Vznik buňky cca 1:30. Silná elektrická aktivita, CC i CG blesky, přívalový déšť, prudký nárazový vítr.
Potvrzuji prudký nárazový vítr MAX 23,9 m/s, T 17,8, vlhkost 88,6%, kroupy MAX 33 mm, srážky pouze minimum... elektrická aktivita extrémní... hlavně CC
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Uživatelský avatar
MiyuGreer
Příspěvky: 32
Registrován: 08 kvě 2013 17:33
Bydliště: Slaný

Nad Slaným se dnes v noci na dnešek opravdu zadařilo. Těsně před půlnocí se začal objevovat velice silný nárazový vítr a s ním se rychle přihnala bouřka z JV. Četnost byla cca 2-3 blesků/min. Právě o půlnoci se vzdálenost blesků zmenšila jen na 3km a méně. Bouřka ale začala slábnout tak jsem se rozhodl jít spát a v tom okamžiku někde u vlakového nádraží (cca 200m) udeřil krásný perlový blesk a ozvalo se spousty po sobě jdoucích ran. S tímto zážitkem jsem šel spát. Ve 2:30 mě probudil silný déšť a došla druhá vlna bouřek z JV. Tentokrát jsem vše pozoroval jen z postele. Četnost blesků byla 3-5 úderů/min později při odchodu už jen 2-3. Blesky byly převážně CC a semtam se objevil i CG. Nejbližší úder CG jsem proměřil na 100m přímo ve směru kterým jsem pozoroval. Pak bouřka začala zase už odcházet a objevovaly se spíše jen CC blesky a vzdálené CG. To byl konec mého pozorování. Řekl bych úspěšného. Škoda jen že nejsem vybaven na dokumentování bouřek co se fotek a videa týče.
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Dnešní noc by se mohla nazvat hra na přechod dvou sqall line...
První squall line z německa se kolem 23:30 přiblížila Praze, aby u Berouna chcípla a nad Barrandovem se rozpadla. Před svým přechodem nabídla podívanou na stratosferické blesky. Tento rozpad byl provázen ouflow boundares s nárazy větru 20 m/s a více (nemám anemometr, ale na sídlišti i ve Slivenci bylo spoustu popadaných předmětů) . Po tomto rozpadu jsem šel spát (cca 0:15). Současně se v linii Klatovy - Plzeň formovaly nové buňky, které následně vytvořily novou squall line. Tato podružná sqall line přecházela Barrandov mezi 2:40 a 3:15 provázena střední elektrickou aktivitou s blesky typu CC, několik anwil crawlerů a CG- blesků (nejbližší úder do Holyně 2 km daleko). Sqall line při přechodu elektricky slábla. Její přechod byl bez nárazového větru se srážkami 10 mm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Včera to bylo opravdu zajímavý, jak se z pár malých bouřek z tepla dokázal vytvořit takovýto komplex silných a bleskově aktivních bouří:
Přílohy
pacz21_blesk_20130620_1910_10_9.png
Německá multicela.jpg
Uživatelský avatar
LuccaS27
Příspěvky: 16
Registrován: 15 dub 2012 13:51
Bydliště: Jablonec nad Nisou, Česká Republika and Oklahoma City, Oklahoma, United States

Včerejší tvorba a přechod bouří nad Evropou:

http://www.lightningmaps.org/blitzortun ... _maps_form

Přes Jablonec nad Nisou v noci přecházela poměrně slušná buňka s vysokou elektrickou aktivitou. Nárazy větru MAX 23,9 m/s, teplota po přechodu bouře klesla na MAX 17,8 °C, bouře byla doprovázena slabým krupobitím MAX 33 mm, obvykle krupky do 5 mm, během bouře spadlo žalostných 11 mm srážek, i když se ochladilo, bylo pořád slušné dusno i díky vlhkosti 88,6%. OCHLAZENÍ PO REKORDNÍCH VEDRECH BYLO OPRAVDU POTŘEBA! :D

Bouře tedy typicky letní, nejzajímavější byly bleskové výboje CC i CG, nejbližší úder blesku jsem zaznamenal 100 m od místa pozorování. Asi jedny z nejlepších CC blesků, co jsem v ČR nafotil.
pacz21.blesk.20130621.0000.10_9.png
Bez názvu.png
Škoda, že přechod noční SQL byl krátký, poměrně brzy po utvoření linie začal rychle ztrácet na intenzitě.
Bez názvu2.jpg
Je velká škoda, že nebyly podmínky pro tvorbu supercelárních bouří, i když energie pro tvorbu bouřek všeobecně byla slušná, každopádně doufejme, že včerejší zklamání nám vynahradí nějaký ten významný bouřkový den v sezóně. Snad se toho dočkáme.
PC Sony VAIO SE1E1E/S, Apple iPad Wi-fi MD328HC/A, Meteorologická stanice WS2350, Davis Vantage Pro 2 SW a HW, Garmin GPSMap 62S PRO, Anemometr AN 954 a Dataloger WS 981, Digitální bezdrátový srážkoměr Conrad, Lightning detector SW/1000 US, Nikon D5100
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Nevim pořádně co si mám o tomhle dni myslet. Každopádně žádná sláva to nebude.
Už od rána (vlastně už téměř 3 dny v kuse) v Německu řádily obrovské bouřky, které se však před hranicemi ČR prakticky zastavily. Když se pak před půlnocí linie přecijen dostala do střadních Čech, byl to vrchol ubohosti. Linie odpovídala jen stupni nula, navíc se před Slaným téměř rozpadla. Silná byla snad jen větrná hůlava, to byl však vzhledem k ostatním parametrům bouřky to byl nejspíš jen nejaký omyl. Zmiňovat to tady jako úlovek by bylo asi jako chválit lajdáka, který náhodou podal dobrý výsledek. Perlový blesk, (jeden z mála úderů té bouřky u nás) co popisoval kolega jsem zřejmě také viděl. Udeřil zrovna v místech, kam jsem se díval, takže se mi doslova vypálil do očí. Nebyl perlový celou dobu, ale po jeho zmizení na pár desetin vteřiny zůstaly v dráze původního kanálu tečky. Po odchodu bouřky nastalo výrazné zesílení, což mně ani nepřekvapilo. Kovadlina byla ale velmi pěkná. Blýskalo se každé 2 až 3 vteřiny a ze spodní strany kovadliny vybíhaly pavoukovité blesky, což by na fotce vypadalo velmi pěkně. Byl jsem ale čtyřmi zbytečnými výjezdy příliš znechucený, než abych jel zase fotit.
Jistou snahou o nápravu byla pak druhá liniová bouřka, která přišla ve 2:30. Vyrazil jsem v předstihu na stanoviště. Bouřka mezitím zesílila a docela dlouho obléhala část středních Čech. Nafotil jsem docela pěkné blesky a osvícené srážkové pole se základnou. Shlelf cloud to ale nemělo. Pak přišla bouřka standartní intenzity, která poměrně rychle odezněla. Lov jsem končil ve 3:30, za úspěšný den to ale označit nejde. Ta snůška vysrávek která přešla namísto bouří stupně 2 je prostě nenapravitelná.
Zde jsou fotky z bouřky z druhé poloviny noci.
http://hailstorm.rajce.idnes.cz/Bourky_20.6.2013
Přílohy
_6212213 (1).jpg
_6212199 (1).jpg
Uživatelský avatar
Tomáš Chlíbec
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 23:58
Bydliště: Praha - Nebušice

Tak celkově byl večer plný cestování a trasa Praha - Nové Strašecí - Jeneč - Horoměřice - Třebíz - Praha vyčerpávající, návrat domů ve 3:30. Více bude v článku, zmíním snad jen radost z opět stejného úlovku s Amerikou :-D
Blesky od Třebíze u Slaného
Blesky od Třebíze u Slaného
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

S Davidem R. a Karolínou P. jsme se vydali do Německa, kde to měl být masakr, bohužel nebyl. Pozorovali jsme jednu silnější bouřky na které se před námi vytvořil průměrný arcus, pak už pouze mamaty. Při cestě do ČR jsme se drželi před postupující MCSkou, která sice pěkně blikala ale bez shelfu a navíc všechny blesky utopeny ve srážkách. No a jak už to tak bývá zvykem, to nejlepší jsem stejně nafotil 500 m od baráku na druhé lajničce :-)

http://500px.com/photo/38310456

více v článku
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
TommyAst
Příspěvky: 44
Registrován: 27 bře 2013 16:51

Odpoledne a na večer jen zbytky bouřek nad Prahou, nic se nedělo, vítr V až JV. 22:17 našeho času SELČ náhle změna směru větru z V na SV a bouřky daleko, slabé záblesky Po 23 hod bouřky ustály a nová bouřka se obejvila kolem půlnoci, jádro cca nad Palmovkou a každé 2-3 s jasně bílý CC blesk. Postupně se velmi intemnzivní bouřka přesouv dál na SV. MCS přinesl srážky lavně na Z, Praha neměřitelné mnoižstvé, ale silný vítr hlavně 21-22 UTC (před půlnocí). Až ranní SQL za frontou s poměrně silným deštěm přinese do Prahy 5-7 mm srážek, za Prahu slábne. 18-20.6 CAPE velmi vysoké, ale dole inverze, rosný bod až +24, nejvíc co jsem kdy viděl. Stabilní vrstva dole zamezila vzniku bouřek, které mohli být velmi silné. Stejně tak inverze a vysoká vlhkost zamezily ještě většímu růstu teplot, překonání abs. rekordu pro červen Brno Žabovřesy 22.6.2000 +38,2 a možná i abs. rekordu z 20.8.2012.

Extrémní energii potvrzuje i ThetaE, podle modelů měla v hladině 850 překročit 80°C, nad Alpami 90°C, jeden běh GFS nad Německem předpovídal Lifted index pod -13 a také nad Rakouskem T850 až nad +28°C (což by stejně znamenalo stabilní zvrstvení a inverzy). V Německu předpovídán rosný bod až +26°C.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

S plzeňskými kolegy Martinem a Lubošem jsme po vyčkávání nakonec zůstali u nás v ČR, jelikož v Německu se to příliš příznivě nevyvíjelo, nebo to bylo daleko a tak jsme doufali, že se bude opakovat situace ze severního Německa předchozí den, kde se vše událo víc k jihu a východu než se původně čekalo, což dávalo naději, že by snad mohly být zasaženy i Čechy.

První bouřku jsme pozorovali kousek jihozápadně od Horšovského Týna, jednalo se o takovou jednobuněčnou "jednohromovku". Hezká konvekce byla i všude kolem nás, včetně šumavských bouřek a viditelná byla i bouře kousek u Rokycan.
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=714

Za druhou bouřkou jsme jeli na Mariánskolázeňsko, bylo to lepší, ale bouřka byla již ve stádiu slábnutí, i když pěkná turbulentní struktura před bouřkou a mammata nad našimi hlavami to vylepšily. Daleko zajímavější to bylo v mém bydlišti.
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=715

Třetí bouřkou toho dne byla ona squall line z Bavorska, dávající o sobě dlouho předem vědět impozantní kovadlinou, a která byla nápadná hlavně masivní bleskovou aktivitou. Ovšem jak již řekl Tomáš, vše utopené ve srážkách, sem tam tedy byl vidět nějaký CC či CG. Shelf tam byl, ale oproti jiným situacím příliš nevynikal, struktura byla spíše zajímavá až těsně před srážkami, kde to parádně "bublalo". Hodně zajímavý byl pak samotný přechod. Během něho se vyskytly v silném dešti i kroupy asi o velikosti půl centimetru a také jeden smělý cyklista, co si to v tom všem jel po silnici, jakoby se nic nedělo. :D
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=716

http://www.youtube.com/watch?v=U-G5OgQ42qY

Další, čtvrtá bouřka během našeho sledování se udála až další den krátce po půlnoci.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

za mě tyhle bouřky hodně slušné, hlavně co se týče aktivity. Sledovali jsme bouřku na internetu. Když náhle začala kolem desáté nečekaně slábnout. Zvláštní bylo, že slábla jak ta v Německu, tak to křídlo, které se vydalo směrem do Středních Čech. Po chvíli jsme zjitili, že vypadl radar, koukli na blitzurtung a hned nám bylo veseleji. Vyrazili jsme do terénu. Jelikož jsme měli asi 3/4 hodiny zpoždění, naším útočištěm se stalo ověřené "Na Rovnách u Kladna" První bouřka nás přešla celkem rychle, Zkoušla jsme pak lovit nějaké ty CC, ale bylo to moc daleko. Pak jsme si všimli aktivity nad Šumavou, to mohlo být něco kolem půl jedné a rozhodli se počkat. Asi za hodinku bouřka dorazila a výboje byly mnohem fotogeničtější než z té předchozí bouře. Návrat domů kolem půl 4.
Potěšily mě i některé úlovky stejných blesků s kolegy výše :)
blesk32 2013-06-20 - MALÝ.jpg
blesk38 2013-06-20 malý.jpg
zbytek fotek zde....
http://sheik.rajce.idnes.cz/Bourky_2013-06-20/
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Sheik píše:za mě tyhle bouřky hodně slušné, hlavně co se týče aktivity. Sledovali jsme bouřku na internetu. Když náhle začala kolem desáté nečekaně slábnout. Zvláštní bylo, že slábla jak ta v Německu, tak to křídlo, které se vydalo směrem do Středních Čech. Po chvíli jsme zjitili, že vypadl radar, koukli na blitzurtung a hned nám bylo veseleji. Vyrazili jsme do terénu. Jelikož jsme měli asi 3/4 hodiny zpoždění, naším útočištěm se stalo ověřené "Na Rovnách u Kladna"...
No to se podívejme. A já jsem si říkal, kdo že mi to zabírá místo Na Rovinách, když jsem tam někdy po druhé hodině ranní také nakonec po návratu z velkého výjezdu přijel podívat na závěrečnou show :-). Jako by nám sem furt někdo lezl do rajónu :-).
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Sheik píše:
Jan Drahokoupil píše: No to se podívejme. A já jsem si říkal, kdo že mi to zabírá místo Na Rovinách, když jsem tam někdy po druhé hodině ranní také nakonec po návratu z velkého výjezdu přijel podívat na závěrečnou show :-). Jako by nám sem furt někdo lezl do rajónu :-).
No je pravda, že při odjezdu nějaké auto pod jednou elektrárnou stálo, já ale většinou koukám po Octavii a zatím nic :D
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Aha, no tak jestli jeste byli až pod vrtulemi, tak kdo byl v tom případě na našem obvyklém místě?? Že by Tomáš Chlíbec? Nebo někdo úplně jiný? :)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“