Bouřky 29.7.2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Do Pece pod Sněžkou dorazila bouřka už ve formě MCS, který omezil její projev především na přívalové srážky:

V 18:15 bylo z jižního směru slyšitelné první hřmění - stále zesilující, avšak bez viditelných záblesků. V 18:30 začaly vypadávat slabé, neměřitelné srážky a začaly být pozorovatelné blýskavice. Okolo 18:40 se nad jižním obzorem objevil slabě vyvinutý shelf cloud/arcus, oddělující velmi výrazné srážkové pole. Čelo bouřky přešlo stanici okolo 18:43 UTC, přičemž dohlednost byla srážkami snížena těsně pod 1000 metrů a intenzita deště dosáhla 108 mm/h. S čelem bouřky byl spojen i náraz jižního větru o rychlosti 12 m/s, vítr se však velmi rychle zklidnil a po zbytek trvání bouřky téměř nefoukal. Mezi 18:52 a 18:55 pak padaly ojedinělé kroupy o velikosti kolem 5 mm. Mezi 18:30 a 19:00 UTC spadlo 22,1 mm srážek, následující hodiny pak 7,7 mm, respektive 3,6 mm. Za celou dobu trvání bouřky tedy činil srážkový úhrn 33,5 mm srážek. Elektrická aktivita bouřky byla střední, nedošlo k žádnému úderu blesku ve vzdálenosti nižší než 3 km (ačkoliv jednou pokleslo el. napětí natolik, že zareagovaly UPS). Blesky měly bílou a fialovou barvu, jednoznačně převažovaly CC blesky ve formě blýskavic a čárových blesků. Po 19:30 aktivita bouřky zeslábla, neboť jsme se z oblasti aktivních jader dostali do týklu MCS, takže spíše vytrvale pršelo a vyskytovaly se ojedinělé CG+ výboje z bouřkové kovadliny (spojené s velmi výraznými - dunivými a táhlými hromy). Po 20:40 již nebylo slyšet hřmění, ale ještě ve 21:15 byly viditelné blýskavice za hřebenem Krkonoš.

Celý report pak na http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=766

Doma ve Svatoňovicích fouklo pod 10 m/s, ale zase tam spadlo necelých 42 mm srážek, takže taky slušné....
Uživatelský avatar
Radek Šíma
Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2012 18:39
Bydliště: Doksy, okr. Kladno

Tak, včera večer se tu prohnala nadprůměrně silná bouřka s nevýrazným whale's mouthem na čele, přívalákem a cca třiceti, většinou IC blesky, do minuty. Ten cirkus trval necelou hodinu, kolem 20:30 byly slyšet poslední hromy a pak už jen slábnoucí blýskavice na severu. No, bylo to potřeba :hai:
"Zhrzenej rosničkář...."
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak u nás bouřka vydržela zhruba do 21:00 a potom už se vzdalovala na S. Celkový úhrn dnešní noci: 35 mm + zhruba 15 mm z 1. týdne a to je celý měsíční úhrn. Tady ještě přikládám odkaz na slibované video: http://www.youtube.com/watch?v=KWL8Nxm0 ... e=youtu.be
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Tak u nás to nakonec byla docela divočina. Mám i krátke timelapse, ale je to nic moc, protože ani nebylo moc co fotit, byla to taková jednolitá struktura co se sem přihnala na oblačnosti, která tu byla už od odpoledne. Jen se pořádně setmělo a pak to začlo. Začal foukat velmi silný a intenzivní vítr doprovázený neobvikle silným deštěm, chvilku se mi zdálo, že nás zasáhl downburst, leč to si neodvážím tvrdit, protože v momentě, kdy začlo takto foukat a pršet, byl jsem přesně na opačné straně domu tj.na straně ve směru bouře. Elektrická aktivita byla ze začátku hodně bídná, skoro se neblýskalo a až teprve když jsem si mírně zanadával na adresu blesku, tak začalo pravé divadlo,leč vše bylo v mracích takže i tak nic moc. Když jsem sledoval chod bouře, tak ta se zprvu stočila od jihu mírně na východ, ale pak se otočila do protisměru a začala se vracet. V tomto návratu jsem zaznamenal asi největší bleskovou aktivitu a i něco, co mi mírně připomínalo shelf, ale o tom dosti pochybuju. Po přechodu této první buňky skoro ihned, už za stmívání následovala další, opět velmi aktivní která nás však minula východně přes obec Nemošice a sunula se dále přes Slovany a Cihelnu. Zde, jak jsem se dozvěděl ráno, napáchala velké materiální škody i újmu na životě, kdy na člověka spadl strom. Na odcházející bouři pak bylo možno pozorovat náádherné anvil crawlery, leč nemám ani jeden, protože zákon schválnosti velí "blejdknu když ty nebudeš exponovat"..takže sem neskutečně zuřil, protože mám vyfocené jen dva blesky a to ještě dosti podprůměrně. Nu tak asi toliko z Pardubic, a já jdu sestříhat natočený materiál a sestavit timelapse nástupu bouřky..ale je to opravdu nic moc..bohužel...
P.S. nemá někdo radarová data z momentu přechodu bouřky přes Pardubice? Já nevím kde je sehnat a docela by se mi hodily, protože mně zajímá co se to vlastně přes nás přehnalo..Díky!
Nech to řádně bouří!
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

brejlobara píše:Tak u nás to nakonec byla docela divočina. Mám i krátke timelapse, ale je to nic moc, protože ani nebylo moc co fotit, byla to taková jednolitá struktura co se sem přihnala na oblačnosti, která tu byla už od odpoledne. Jen se pořádně setmělo a pak to začlo. Začal foukat velmi silný a intenzivní vítr doprovázený neobvikle silným deštěm, chvilku se mi zdálo, že nás zasáhl downburst, leč to si neodvážím tvrdit, protože v momentě, kdy začlo takto foukat a pršet, byl jsem přesně na opačné straně domu tj.na straně ve směru bouře. Elektrická aktivita byla ze začátku hodně bídná, skoro se neblýskalo a až teprve když jsem si mírně zanadával na adresu blesku, tak začalo pravé divadlo,leč vše bylo v mracích takže i tak nic moc. Když jsem sledoval chod bouře, tak ta se zprvu stočila od jihu mírně na východ, ale pak se otočila do protisměru a začala se vracet. V tomto návratu jsem zaznamenal asi největší bleskovou aktivitu a i něco, co mi mírně připomínalo shelf, ale o tom dosti pochybuju. Po přechodu této první buňky skoro ihned, už za stmívání následovala další, opět velmi aktivní která nás však minula východně přes obec Nemošice a sunula se dále přes Slovany a Cihelnu. Zde, jak jsem se dozvěděl ráno, napáchala velké materiální škody i újmu na životě, kdy na člověka spadl strom. Na odcházející bouři pak bylo možno pozorovat náádherné anvil crawlery, leč nemám ani jeden, protože zákon schválnosti velí "blejdknu když ty nebudeš exponovat"..takže sem neskutečně zuřil, protože mám vyfocené jen dva blesky a to ještě dosti podprůměrně. Nu tak asi toliko z Pardubic, a já jdu sestříhat natočený materiál a sestavit timelapse nástupu bouřky..ale je to opravdu nic moc..bohužel...
P.S. nemá někdo radarová data z momentu přechodu bouřky přes Pardubice? Já nevím kde je sehnat a docela by se mi hodily, protože mně zajímá co se to vlastně přes nás přehnalo..Díky!
Ahoj, tak snad ti tohle bude stačit:
Přílohy
Nepojmenovaný 3.jpg
Nepojmenovaný 2.jpg
Nepojmenovaný 1.jpg
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

JO! Díky moc..a přikládám už hotové timelapse..ale jak jsem říkal, není moc na co koukat, protože samotný nástup bouřky bylo stylem připlutí tmavší oblačnosti přes tu světlou...nic výraznýho..bohužel :( :( :(
http://www.youtube.com/watch?v=Gi_NDEpU ... e=youtu.be
Ono je to také tím, že se učím, je to první timelapse, které jsem udělal..snad už to bude postupem času lepší..tak doufám, že mě kolegové omluvíte... :oops: :oops:
Nech to řádně bouří!
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

http://www.novinky.cz/domaci/309066-pri ... vlaky.html
"V Kočíně u Temelína na Vltavotýnsku prý dokonce podle místních řádilo tornádo."
Máme k tomu nějaké blížší informace?? :o
Nech to řádně bouří!
Uživatelský avatar
roman21
Příspěvky: 182
Registrován: 06 bře 2008 07:34
Bydliště: SZ SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

:o
LenkaB
Příspěvky: 55
Registrován: 04 srp 2009 11:36
Bydliště: Nové Město nad Metují ( okres Náchod) 310 m n m

U nás největší škodu napáchal déšť. Metuje, která městem protéká měla ve dvě hodiny ráno 125 cm tedy 1 SPA. Hasiči v několika místech čerpali vodu. Bouřka měla krásnou barvu. Byla zelená, ale to je vše. Slyšela jsem jen jeden hrom!! Jinak déšť a zase déšť!!!
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Barrandov: Včerejší MCS měl velmi dynamický pohyb vlastního oblaku, škoda že neměl patrný shelf cloud. Nejdříve asi půl hodiny přecházela kovadlina oblaku s občasným zábleskem a zahřením (kromě dvou čárových blesků byly pouze záblesky), poté dorazila srážková stěna a na půl hodiny šla dohlednost na 300m a méně (celkem 34 mm srážek). Po přechodu hlavního jádra jsem na zadní straně bouřky pozoroval blesky typu Anvil crawler.
Včerejší ranní vysrávka s 3mm srážek nestojí ani za zmíňku.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Na "trojku" sme vyrazili s Honzou a Dášou k Vlašimi, kam sme přijeli těsně před tím než se z kouřma vynořila parádní zelenohnědá struktura dost silné bouře. Nárazy u nás byly něco přes 22 m/s, a to sme se nacházeli asi 10 km od místa kde bylo naměřeno kolem 39m/s. Po cestě zpět sme registrovaly jen spadlé větve, sesuvy půdy na D1, příp. nefunkční osvětlení. Od bow echa 13.7.2011 to pro mě byla nejlepší akce a pokud k tomu přičtu noční bouřky z 28. na 29.7. tak šlo možná o nejlepších 24 bouřkových hodin :-) Podle projevů bych řekl že se trojka skoro vyplnila, asi tak na hraně, někde fouklo i napršelo dost, i když to nebylo tak celoplošné...minimálně slušná dvojka. Jen mi je líto pozorovatelů na východě, řádně navnaděni dvojkou a nakonec nic. Více v článku, včetně spousty pěkných fotek a timelapsů.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

Jak již psali jihomoraváci,tady je to opravdu jen a jen ZKLAMÁNÍ.U nás v Brně ještě větší,protože to uhlo tak nějak 30km před Brnem na S a za Brnem to zase nabralo směr SV(klasika). :D
Na Z jsem viděl krásnej schelf,plno blesků(interval asi 2blesky/s),vč.CG.Poté dorazilo srážkové pole(další buňky vytvořené přímo před Řečkovicemi),s jedním CC výbojem dokonce na východě(asi 1km vzdálen),srážkové pole trvalo neuvěřitelné 2,5minuty!!!.Co víc k tomu dodat,asi jen to,že asi 2h po bouřce nebyly po dešti už ani památky a my si zase můžeme v Brně připsat to,jak si z nás další bouřka udělala dobrej den. :x :shock: :lol:
Dá se říct,že tahle bouřka nás ale minula opravdu o fous...snad 5-10km,možná i míň. :D
FUTURE
Příspěvky: 11
Registrován: 07 črc 2011 16:17
Bydliště: Kácov

No musím říci, že jsem tentokrát byl hodně zklamaný. Když jsem viděl předpověď ESTOFEXu, tak jsem se těšil, že po dlouhé době bude pořádná bouřka. Bohužel vše začalo dříve, a tak mě to přepadlo když jsem jel z Kutné Hory vlakem (18:13). Z prvu to vypadalo slibně, obloha za shelfem samé CC - tak 1 za sekundu, a semtam i CG a docela se zvedal vítr, jenže pak začlo hustě pršet, že nebylo vidět na 10m a v tom nejlepším strom přes koleje. Takže jsem strávil přes 2h ve vlaku mezi stromy kdesi u Hodkova, z čehož sem byl dost znechucen, protože obloha byla vidět jen mezi větvemi a i tak se po průchodu jádra bouřky elektrická aktivita značně utlumila. Sice bylo slyšet občas zahřmění, ale jen vzdálené. Když jsme se konečně hnuli z místa (21:10), tak už bylo skoro povšem. Navíc totální blackout v celém okolí, takže byla krásně vidět potemnělá obloha a v dálce na S a SZ blýskavice. Elektřinu obnovili až kolem 22:30, ale stejně mi nešel NET, takže jsem ani po příjezdu domů nemohl zjistit co se to vlastně přehnalo. Každopádně to muselo být hodně veselé na vlašimsku, podle toho co jsem četl a slyšel. U nás doma byl prý jen přívalový déšť a silný vítr, ale i přes vydaný stupeň 3 neměl ani zlomkem na extrémní bouřku z 25.6.2008, kdy to kousek od nás ukroutilo 110kV stožár a vykácelo rozsáhlé lesní plochy.

Každopádně se těším, jestli přijde něco po avizovaných vedrech po víkendu. ;)

Zdar!
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak ja jsem vyrazil na vyjezd do prostoru kolem Havlickova Brodu, pricemz jako finalni pozorovaci misto nakonec poslouzilo okoli Pelhrimova. Presna volba mista se bohuzel nakonec neukazala jako nejlepsi, jelikoz formujici se MCS tady nebyla uplne v nejlepsi kondici, takze celo se obeslo bez nejake vyraznejsi struktury i vetru. Maximalni naraz, ktery jsem nameril v jakesi druhe vlne bourek byl pouze 14,9 m/s. "Nejzajimavejsi" z celeho vyjezdu byla jizda zpet domu, jelikoz po ceste bylo dost popadanych stromu pres silnice, a to predevsim v okoli Hlinska, takze cesta se vyrazne protahla...

Nejake fotky a timelapsy dodam za 14 dni po navratu z Portugalska. Tak doufam, ze tu do te doby nebude nejaka vyznamna bourkova situace ;)

Reporty:
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=771
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=772
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Ještě přidávám jednu fotku, zatim takle http://500px.com/photo/42036526
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Ota98
Příspěvky: 101
Registrován: 03 čer 2012 15:22
Bydliště: Brodek u Prostějova, 255 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat, zda by nějak šlo zařídit, aby v barevné stupnici modelu aladin byly zobrazeny i barvy pro 38 a pro 40°C? Když si ji rozkliknu, jsou tam barvy od -38° do +36°. Barvu bílou pro 38° i černou pro 40° jsem na aladinovi již viděl, a to poprvé letos. Je pravda, že dříve barvy pro víc než 36° asi potřeba nebyly, ale uvažte, nepotřebujeme je už teď?
Přílohy
image.jpg
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

novotny píše:Ještě přidávám jednu fotku, zatim takle http://500px.com/photo/42036526
Hmm, tak to jsem se musel zvednout ze židle a udělat pár koleček, než jsem se mohl podívat podruhý.
Gratulace k perfektnímu úlovku!
(zdá se, že jste ulovili tu nejlepší bouřku stupně 3 :D )
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak já se tedy taky přidám s jednou fotkou, kterou jsem dal na 500px... http://500px.com/photo/42051858
Zbytek bude v článku, ale kdo je pozorný, najde si už i nějaká ta krátká videa na YT ;)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše: Hmm, tak to jsem se musel zvednout ze židle a udělat pár koleček, než jsem se mohl podívat podruhý.
Gratulace k perfektnímu úlovku!
(zdá se, že jste ulovili tu nejlepší bouřku stupně 3 :D )
Díky, byl to strašnej fofr, všechno trvalo jen pár minut, ani sem nestihnul panoramko (gratulace Honzovi), dal bych si to ještě tak pětkrát abych si to fakt užil :clap: jj, takhle nějak si představuju trojkovou bouřku ]:)
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
David Rýva
Člen AMS
Příspěvky: 624
Registrován: 30 kvě 2007 15:40
Bydliště: Kolín-Zálabí/ Praha-Dejvice
Kontaktovat uživatele:

Takže to máme další derecho v ČR do sbírky :-)
windstorm290713.png
Kolín-Zálabí
Radarové oddělení ČHMÚ, Praha-Libuš
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Amatérská meteorologická společnost o.s.
ESTOFEX - European storm forecast experiment
http://www.youtube.com/skywarncz
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

V pondělí jsem byl jako všichni v očekávání na příchod extrémně silných bouřek. S kamarádem jsem byl domluvený na společném focení večer po práci a tak jsem doufal, že MCS dorazí až někdy po 19 hod. Bohužel byl příchod bouřek daleko rychlejší a kolem 18 hodiny se již k nám na Táborsko blížila velice silná bouře. Struktura bouře ale byla ještě vcelku nevýrazná. Nestihli jsme již zaujmout nějakou dobrou pozici na focení a tak jsme zastavili alespoň na benzínce, ale než jsme stačili vytáhnout výbavu, doslova nás smetla vlna přívalového deště a nárazového větru. Smršť trvala asi 10 minut a hlavní jádro, ve kterém se vyskytlo silné krupobití a údajně i tornádo se přesouvalo asi 10 km na JV. I tak to ale byla nejsilnější bouřka letošního roku.
Uživatelský avatar
fotografondra
Příspěvky: 37
Registrován: 10 čer 2011 20:39
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Cestou jsem se zastavil na OC Šestka, než se mi povedlo vůbec udělat nějaký blesk, byl jsem zasypán prudkým deštěm s velmi silnými nárazy větru, před kterými nepomohly ani ty stříšky, co tam jsou. Jediný Cg blesk co se trochu povedl je v galerii. album - http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/Bourky_29.7.2013/
Přílohy
IMG_0730.jpg
Všechny moje fotografie: http://fotografpraha.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Ještě zptně, ale přece sem rád přidám pár fotek.
Byl to po delší době velmi povedený lov, projevy nijak extrémní celkem nás to obešlo, ale i tak se tu ukázal velmi pěkný shelf, který se i s tím nejsilnějším naštěstí stočil k severovýchodu, takže jsme byli ušetřeni.
shelf.jpg
structure.jpg
Zajímavý byl pak i tento útvar, který se utvořil po přechodu slabšího deště a silnějších poryvů větru.
Nenechte se klamat, zdaleka to nebylo tak dramatické, jak to může působit, ve skutečnosti to ani nerotovalo, ale působilo to chvíli nebezpečně, ale jen působilo.
structure2.jpg
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Ahoj
Tak konečně jsem zpracoval, i když s velikým zpožděním video z tohoto dne. S plzeňskou partou jsme vyjeli na Vysočinu, nakonec jsme zakotvili na poslední chvíli mezi Havlíčkovým Brodem a Čáslaví. Dohromady jsme pozorovali 2 oddělené bouřky v rámci celého systému. Více popisu v reportech.
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=808
http://report.bourky.cz/index.php?page= ... how&id=809
http://www.youtube.com/watch?v=pQzqdfO4 ... gftQQNnZTw
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
TommyAst
Příspěvky: 44
Registrován: 27 bře 2013 16:51

Ten večer jsem byl v Bratislave. Po první vlně extrémních telot měla přijít studená fronta a očekával jsem něco silnějšího. K 18 hod už byly na západě mraky As,Ac a k 20-21 hod na západě byly vidět i nižší mraky. V Čechách už celé odpoledne i večer byly silné bouřky. V Bratislavě se kolem 21-22 hod zatáhlo, po 22 hod se zvedl silnější vítr (BF do 4-5) a nárazovitý vítr pokračoval až do ranních hodin. Bouřka žádná nepříšla, možná jen jeden záblesk v dálce byl vidět. Déšť také nepřišel, jen občas v noci poprchávalo. Teplota v noci neklsla moc, ráno bylo okolo 18-20 sutupňů. V Bratislavě již delší dobu sucho a tím že studená fronta nepřinesla žádné srážky, se situace ještě zhoršila. Déšť přišel až 4.8. v noci.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“