Fronta 9. 9. 2013

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2013.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Ranní překvapení v podobě slabší bouřky (pás buněk S-J mezi 5:00 - 6:10) bez nárazového větru . Blesky pouze IC s nehlučnými hromy. Srážky zatím12 mm.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Dobré ranko. V pět ráno mě vzbudil rachot od přicházející bouřky. Ihned jsem naladil internet a zjistil, ze se blíží zajimavá linie. Blýskalo se asi tak 7-10x do minuty. Bohužel už bylo moc pozdě, protože v šest běžně vstávám do práce. Proto jsem jen sebral foťák, stativ a vyběhl do posledního patra v domě v naději, že se mi povede chytit nějaké CC blesky na zadní straně bouře. Jako na potvoru ta potvora zeslábla a to co přežilo, se vydalo směrem na sever. Já měl výhled pouze na východ. Nevyfotil jsem nic a v půl šesté jsem to vzdal. Takže za mě akorát naštvanost. Že něco přijde, jsem měl tušení od rána. Bohužel zásadní chyba nekouknout se před spaním na radar :-(
Tak doufám, že alespoň někdo něco vyfotil
Naposledy upravil(a) Sheik dne 09 zář 2013 09:57, celkem upraveno 1 x.
xciba
Příspěvky: 22
Registrován: 23 čer 2011 08:59
Bydliště: Praha-Chodov

No me to celkem prekvapilo jsem sel rano na zachod a rana, rikam to je divny kouknu na mobil a bourka a do 5 minut CG blesk primo do baraku a takhle se to opakovalo asi jeste 5x, tedy co se tyce zasahu blesku a hromu tak v Praze asi nejlepsi v teto sezone ;) krasne se mi klepaly okna a dvere:D
Uživatelský avatar
MiyuGreer
Příspěvky: 32
Registrován: 08 kvě 2013 17:33
Bydliště: Slaný

Vzhledem ktomu že spím s roztaženými žaluziemi tak mne probudila kolem páté hodiny kdy se vyskytovala ještě stále cca 8-10km od Slaného. Přihnala se docela rychle a brzo jsem počítal zásahy bližší než 2km. Asi 5-10 blesků zasáhlo v okruhu 1km a dva dokonce v okruhu méně něž 500m. Blesky se zdály silné a hromy byly také fenomenální. Bouřku jsem sledoval asi 40 minut než byla opravdu hodně daleko. Bouřku doprovázel silný déšť.

Bylo to milým překvapením dnešního rána a dne. :)
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

No po dlouhé době se mi stalo, že sem nemoh nějak spát, díky tomu sem si kolem 4té ráno všimnul záblesků a vyrazil na nedaleké letiště. Bouřka měla takový potrhaný arcus, zpočátku nevýrazná blesková aktivita přerostla v cosi silnější, že jsem se bál po úprku i doma v posteli :-) pár úderů pod 1 km bylo a hromy byly opravdu fenomenální, jako konec sezóny to beru.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Tak přeci jen se mi povedl parádní úlovek, ne v podobě pěkné fotky ale ve zdokumentování kontaktu blesku se stromem. Ten měl spodní část kmene rozštípnutou a do vzdálenosti 20-30 m byly rozházené až 2 m dlouhé podélné třísky. Řekl bych ukázkový případ. Možná něco sesmolím do článku, s něčím takovým jsem se osobně potkal prvně.
Přílohy
CGčko vs strom
CGčko vs strom
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
Uživatelský avatar
MiyuGreer
Příspěvky: 32
Registrován: 08 kvě 2013 17:33
Bydliště: Slaný

Pěkně rozštíplý kmen. Kdysi mi mamka vyprávěla jak byla ještě dítě a do stromu velice podobnému tomu na fotce vzdáleného asi 20-30m od baráku uhodil blesk a strom se rozletěl tak že jí vlétla do pokoje 2m dlouhá tříska. Podle tehdejšího záznamu ke kterému jsem se dostal byl strom skoro úplně zničený. Třísky se nacházely až 120m od původního stání. Strom pokáceli(moc práce neměli). Dnes je tam už jen pařez. Tento incident naštěstí nikoho nezranil.
Zkusím najít i fotky.
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tu noc jsem byl na chatě a zasáhly nás dvě plnohodnotné bouřky doprovázené nejsilnějšími hromy a blesky, co jsem tuhle sezónu zažil.

Probudil jsem se ve 3 ráno, důvodem mohl být vzdálený hrom. Asi ve 4 udeřila první z bouřek takovou silou, že jsem vstal z poslele na půdě (měla kovové prvky) a šel jsem to přečkat do přízemí. Několik blesků bylo současně s hromem, desítky dalších pod 1 km a každý s nebývalým rámusem. Druhá bouřka jen o málo slabší skončila kolem 5. hodiny, blýskalo se až do šesté. Srážky celkem odhaduju na 20 mm, možná i víc. Radar pěkně podceňoval. Konstatuji tedy 8. vydařený bouřkový den. Struktura byla slabší, vše je bez fotek. Omlouvám se, ale v tomhle na pole fakt chodit nebudu :lol:

Nakonec se mi stejně jako Tomášovi podařilo jeden úlovek pořídit. Druhý den jsme totiž byli v lese na houbách a ten asi 70-letý modřín naprosto dostatečně vystihuje intenzitu hromů, které tahle bouřka přichystala.
Strom bohužel nešlo vyfotit kvůli okolním stromům v lese. Napovím ale, že horní třetina stromu je rozštípnutá na tři části, který se ohnuly do stran.

Tomáš: Dáme dohromady článek? Já mám stránku + pár fotek.
Přílohy
_9107876.JPG
Uživatelský avatar
novotny
Příspěvky: 207
Registrován: 13 bře 2010 09:56
Bydliště: Nové Strašecí (okr. Rakovník)
Kontaktovat uživatele:

Amerika píše: Tomáš: Dáme dohromady článek? Já mám stránku + pár fotek.
Tak to je paráda, že k jedné bouřkové situaci se povedly dva takové případy. Jasně, spojíme to, já to dám snad během týdne dohromady. Vzhledem k časové posloupnosti článků to stejně neni na pořadu dne.
Mé nej fotky počasí, krajiny, přírody apod. - http://500px.com/TomNovi
Má videa na youtube - http://www.youtube.com/TomNovotny88
TommyAst
Příspěvky: 44
Registrován: 27 bře 2013 16:51

Bouřka přišla časně ráno se studenou frontou. Bouřkové jádro se vyvíjelo v Karlovarském kraji od 0:30. Až do 2:30 se jádro vyvíjelo, pak zesláblo poblíž Ústí N.L: Bylo zataženo, tak blesky v místě pozorování nebyly vidět. Ale byly pozorovány záblesky s neurčitým směrem příchodu docela často. Teprve až v 3:00 UTC blesky poblíž místa pozorování, samotný přechod bouřky 4:00-4:40 UTC. Bouřka, která přešla přez místo pozorování byla středně silná. Blesky CG- i CG+ i CC. K 0:30-1:30 kus na západ (40-50 km) přechází srážkové jádro s odrazivostí k 50-52 DBZ a za ním potom linie jader s odrazivostí k 48 DBZ. V 1:00-1:30 UTC slabý déšť síly 3c-4a a později mírný déšť 4, trochu se zvedl vítr po 1:20 UTC přibližně. Přibližně 1:30-3:30 déšť síly 5a-5c, občas až 6a (velmi silný až příval). Po 3:45 UTC pršet přestává. Před frontou bylo přez víkend jasno a teplo, po studené frontě znatelné ochlazení. Srážkově fronta v okolí Prahy poměrně významná.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2013“