Bouřky 9.8.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

Dneska jsem bouřky moc neočekával,ale to co se strhlo kolem 16.30,kandiduje na nejlepší bouřku posledních 2 roky.
Kolem 14.30 jsem si všiml na radaru lajny,která mířila na nás a začal jsem jí věnovat pozornost.Lajna pak slábla,zase sílila,prostě došla až před Brno.Tady ale její intenzita značně stoupla (pomohla tomu i tvorba další jader) a já již mohl zahlédnout tmavnoucí západní obzor.Poté se vynořilo jádra bouřky,které zpočátku bylo na strukturu chudé,ale to se záhy změnilo.Tmavá základna začala rotovat a z z ní se začal vysouvat níže a níže wall cloud.Zpočátku to vypadalo,jako by se tvořilo tornádo,nakonec se to ustálilo na to wallu.Tento wall cloud značně rotoval pravotočivě a když nás míjel jen o pouhé kilometry,mohl jsem si všimnout již "nalezenalé" stěny pod ním.V tu chvíli začaly u nás padat kroupy(ne velké,ale poničili skleník jedné,ne moc,vzdálené zahrady),spustil se hodně prudký vítr (nárazy mohl mít až kolem 60-70km/h) a pak se přidaly i normální srážky.Wall cloud poté pomalu zanikal,ale zase to přidalo na intenzitě blesků,jejichž hromy byly opravdu ohromující (tak dunivé hromy jsem neslyšel od bouřky 12.6.2010).
Přikládám fotky a ptám se - mohlo by se jednat o supercelu? Rotace tam byla,kroupy tam byly,hodně silný nárazový vítr tam také byl...
Děkuji za případnou odpověď :)
P.S...celá spodní základna při tom wall cloudu vypadala,jako by měla nálevkový tvar a ten wall cloud byl ve středu toho tvaru. :?
Přílohy
SC v brně2.jpg
SC v brně.jpg
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Stačí být kousek vedle a celá situace vypadá trochu jinak.
Když se bouře přiblížila tak, že začalo být jasné, že bych mohl něco vidět, vylezl jsem na své pozorovací místo. Bouře byla v tu chvíli severně a na základně byly dva útvary připomínající wall cloud. Ten co popisuje igisek mě zpočátku překvapil neb to opravu vypadalo jako by se mělo zformovat tornádo. Zachytil jsem ovšem již poslední minuty nebo spíše sekundy tohoto jevu neb milý wall začal rychle zanikat a tak se mi nakonec zase tak jasný nejevil, neb ode mě nebyla pozorovatelná žádná rotace, jen celkový tvar a poté následoval celkem rychlý rozpad. Pak tam byl druhý útvar, značně mohutnější částečně cloněný srážkami, který se do nich postupně zahalil a na čele bouře se v tu stejnou dobu vytvořil útvar který vznikal postupnou kondenzací cárů oblačnosti v tomto místě pod základnou a jejich rychlému nasávání do základny. To by dle mého mínění mohl být wall cloud i když ne příliš dobře vyvinutý.
Jak bouře postupovala dále, tento útvar se zase rozpadl na jiném místě základny vzniknul jiný, mohutnější, ovšem již ode mě značně vzdálený. Z pohledu na jižní stranu bouře bylo dobře vidět mohutné srážkové pole a občasné záblesky a hřmění.
Celkově mě dynamika bouře příjemně překvapila a o supercele jsem uvažoval, nicméně můj vizuální dojem byl takový, jako by to bylo na půli cesty. Podle radaru to vypadalo na pěkný multicelární kvas a tak je možné, že tu nějaký náběh byl ale neviděl jsem nic co by vypadalo a vydrželo tak dlouho abych o supercele nepochyboval. Uvidíme zda se k tomu vyjádří někdo povolanější.

Fotek mám cca 90, ovšem ještě jsem se k nim nedostal.
igisek
Příspěvky: 54
Registrován: 30 čer 2010 13:15
Bydliště: Brno-Řečkovice

No,já jsem rotaci viděl,přece jenom Žabiny jsou trochu dál,tak tam už nemusela být tak značně vidět,jak tu,přece jen ten útvar byl ode mně kolem 5km vzdálený na sever.
Je možný,že ten druhý wall cloud mohl být přímo nad námi,protože jsem viděl nasávání oblaků přímo nad mým bydlištěm zrovna v době,kdy padaly kroupy.Dynamika bouře byla opravdu překvapující,já o supercele tak celkem uvažuji,byť jen takové "chvilkové" a možná "poloviční",ale prostě to bylo víc než jen obyčejná bouřka,což je dobře,protože letošní sezona byla celkem chudá na takovéto úkazy. :)
Nechme se ještě překvapit,ale tahle bouře možná bude ještě cílem diskuzí a uvidíme,jaký bude výsledek. :)
P.S...přikládám ty fotky nasávání.
P.S2: Dle kamaráda padaly v Lelekovicích 3 cm kroupy. ;)
Přílohy
možná pod wall cloudem?
možná pod wall cloudem?
možná pod wall cloudem?
možná pod wall cloudem?
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“