Bouřky 16.10.2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak kdo by to byl čekal, že v druhé půlce října dojde na situaci, kdy Estofex vydal pro značnou část ČR "stupeň 1"? Ale bylo to tak... podmínky střihu větru se jevily snad nejzajímavější za celý rok... viz přiložený obrázek z pražské polední sondážky a současně s tím ne zcela nevýrazné hodnoty CAPE vybízely k představivosti, co by se asi tak mohlo na obloze ten den odehrávat. Předpověď hovořila o možnosti bouřek s výskytem mezocyklóny a nešla vyloučit ani možnost ojedinělého tornáda...
skew_t.php.png
Nutno podoknout, že relativně podobná sondážka a tedy i podobné podmínky z 21.6.2011 přinesly do ČR opravdu tornádo a tromby... viz: http://www.bourky.com/pozorovani/tornad ... 21-6-2011/ , takže jsme byli patřičně namlsaní a doufali tak trochu v říjnový zázrak. Blázni :-).

No a jaká byla realita? Odpoledne to vypadalo celkem nadějně. Relativně včas se obloha protrhala, což dalo šanci Slunci trošku prohřát zemský povrch a tím pádem i vzduchovou hmotu nad ním. Jak již bylo zmíněno, polední sondážka z Prahy byla nadějná, tak již nezbývalo než čekat, co se stane. Odpoledne se od západu z Německa začala nasouvat konvektivní oblačnost s několika izolovanými buňkami, které sice nejevily žádnou velkou bleskovou aktivitu, ale o to ten den nešlo...

Nicméně jak systém "překročil" hraniční čáru, zdálo se, že dochází ke slábnutí jednotlivých jader a k postupnému slévání oblačnosti do jednoho komplexu, který později vykazoval spíš sporadické projevy elektrické aktivity. A tak jsme marně u pražského letiště čekali, co z toho bude a snažili se vykoukat aspoň jeden blesk na procházející oblačnosti. Když už to vypadalo, že to bude zase "výpek", tak jako letos již mnohokrát, najednou přímo před námi vyskočilo na radaru čerstvé jádro a sílilo. Honem jsme v obsazení Dáša, Tomáš Chlíbec a já nasadili triggery a doufali v ojedinělý úlovek, ale jak to tak bývá, toho času pouze Cb nás přeskočil bez elektrických projevů a jen nás zalil krátkodobým silnějším deštěm. Samozřejmě, jak jsme se schovali do auta a Cb nás "přeskočil", najednou blesk a za chvíli další a už to jelo :-). No a tak jsme se s bouřkou pěkně rozloučili, pohledem na radar zjistili, že za Slaným "naskakuje" další jádro a jeli jsme domů, protože tohle se už vzhledem k rychlosti postupu bouřek přes Prahu ani nahoru za Slaný sledovat nedalo. Kromě toho už byla stejně tma a bez blesků bychom nic neviděli. Takže jsme se pak už jen doma trápili pohledem na radar a sledovali, jak jsou obě bouřková jádra potentní a jejich životnost, od doby, co nás přeskočilo jedno resp. minulo druhé, byla delší, než je běžné, a tak se opět vyrojily myšlenky na to, že to možná nemusely být úplně "obyčejné" bouřky :-).
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Tak tady se taky konala bouřka po půl sedmý, která mě zastihla při venčení psa. Celkově to byl 36 den s bouřkou letos. Míjela nás S mezi Pardubicemi a Nymburkem (dle radaru) kde dokonce odrazivost dosáhla na 60 dbz. Vyprodukovala 6 výbojů mezi 18:30 - 19:00. Pak jsem už přestal pozorovat. Mimo hodně slabého deště se zde nijak jinak neprojevila. Žádnou zajímavou strukturu jsem nepozoroval vzhledem k tomu, že už byla skoro tma. Vzhledem k pokročilé roční době si asi nejde na nic stěžovat, no ale ta loňská z 20.10 byla přece jenom mnohem lepší :) (a to jsme neměli od Estofexu ani tenkou žlutou čáru).
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Včera mně ten stupeň 1 taky docela navnadil. Vzhledem k roční době a teplotám jsem to bral trochu s rezervou. Ale nebylo to zas tak špatný. Dle radaru se utvořilo několik bouřek a přeháněk které vypadaly na tuto roční dobu velice vitálně. Jen toho mohlo být trochu více.
Když jsem byl venku, všiml jsem si jak na SZ docela podezřele ztmavla obloha, což se pak ukázalo jako docela zajímavá přeháňka se silným srážkovým polem. Na focení ještě docela daleko a myslím že i beztak to za moc nestálo. Blesk jsem bohužel žádný neviděl, hrom také ne. A tak když začalo poprchávat, tak jsem to stočil domu. Blesky bohužel naskočily až dále.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Jak už se zmínil Honza, bouřka si z nás zase pěkně vystřelila jako obvykle :) .
Nicméně výjezd v půlce října potěšil a alespoň jsme se sešli :) . Přikládám pár fotek, ačkoliv to snad ani nestojí za řeč... :lol:
Přílohy
IMG_9791 (2).jpg
IMG_9796 (2).jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“