Bouřky 5.7.2015

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tento den byl spíš v očekávání toho, co přijde v noci, ale během odpoledne se prakticky přesně podle modelu Aladin zatáhlo konvektivní oblačností a v západní půlce Čech se vyrojily bouřky. Kolem Brandýska se jen párkrát zahřmělo, ale prakticky nespadla ani kapka nebo spíš jen neměřitelné množství, přesto neorganizovaný shluk bouřek dal vzniknout relativně krátce žijící bouřkové buňce u města Slaný, kterou jsem se jal fotit z oblíbeného místa na Rovinách nad naší obcí.

Vizuálně bouře nevykazovala žádnou zajímavou strukturu, takže jsem se rozhodl fotit "jen" blesky za pomoci triggera, který pracoval opět spolehlivě jako celá ta léta, a tak se i na tu bídu povedlo ulovit pár obstojných blesků...
slozenina.jpg
Fotky ve větším rozlišení jsou k nalezení v Meteogalerii...

Vrcholem dne měl ale být noční přechod bouřkového komplexu. Vzhledem k pokročilé době, kdy se bouřky dostaly nad ČR až po půlnoci, nemělo smysl čekat na samotný příchod čela bouře v časných ranních hodinách (který stál ale někde za to: viewtopic.php?f=49&t=1561), tak jsem zkusil po dlouhé době vyfotit "Sprajty" - stratosferické blesky, které se často nad podobnými bouřkovými systémy vyskytují. Začal jsem někdy po jedenácté hodině večerní, kdy byl bouřkový systém vzdálem ještě nějakých 250km, a fotil téměř do půl jedné v noci. Pořídil jsem kolem 1500 fotek, ale bohužel se nezadařilo. Podmínky jednak nebyly moc příznivé, protože byla mizerná dohlednost díky oparu, do toho svítila města Kladno a Slaný a před půlnocí se přidal zezadu i Měsíc. Přesto jsem se nevzdával a snažil se fotit všemožnými směry od západu po severozápad, střídajíc různě záběry podle toho, jak jsem na radaru sledoval bleskovou aktivitu, ale kromě občasného záblesku bouře při horizontu nahoru nic nevyletělo. Přitom jsem občas i přes vzdálenost kolem 200km viděl záblesky bouře, ale prostě nic. Později jsem se dozvěděl, že bouře začala TLE produkovat až v druhé polovině noci, což dokazuje i povedená fotka pana Horálka od Sečské přehrady: http://www.astro.cz/images/obrazky/original/057156.png

Tak třeba se to ještě někdy povede...
Uživatelský avatar
Koldda
Příspěvky: 14
Registrován: 17 kvě 2015 09:25
Bydliště: Karlovarsko
Kontaktovat uživatele:

Tady v K. Varech taky proběhla bouřka, odpoledne ale více méně akorát hřmělo a nespadla ani kapka a o nějakých bleskách ani nemluvím…
Storm spotter a dobrovolný hasič =)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“