Tromba/Tromby/Rarášci??

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2015.
Odpovědět
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zdravím je to dost ošemetné téma, zvláště ode mně, takže doufám, že se toho zhostím pokud možno už tentokráte seriozně. :)

Takže k tématu:

Dnes 10.9.2015 jsem odpoledne pro všechny případy raději vyšel ven, na severním obzoru procházela poměrně nevýrazná přeháňka, když jsem přicházel k poli v dálce se objevilo cosi jako rarášek poměrně vysoký, sahal v jednu chvíli prakticky k základně oblačnosti a byl spojen s částí oblaku která alespon na dálku působila spíš jako vycházející srážky-krupky pokus o jakýsi hail shaft, ale dosti nevýrazný. Než jsem stačil vyndat fotoaparát nebyl už tak mohutný, ale podařilo se ho zachytit dokonce udělat jednu lepší fotku v pozdější fázi vývoje, kde je vidět možná i cosi jako oblačná nálevka, viz fotorgafie.
y.
Doběhl jsem tak rychle jako snad ještě nikdy tak abych viděl i za obzor, prach z polí byl zvednutý nad zem a "pobíhal" po poli směrem k přeháňce a mírně se stáčel na sever. Celý jev trval asi 3 minuty. Video záznam mám, odkaz bude na konci..


Další případ souvisí s pozdějšími hodinami, kdy se k Říčanům od jihu blížila bouřka co se opět uhnula sice, ale během jejího postupu směrem na jih hned postavené vedle srážkového pásma se nacházela dynamičtější část oblačnosti, která působila spíše jako nepovedený pokus o shelf cloud, nakonec ovšem došlo k nečekanému obratu, všiml jsem si v dálce za obzorem který bohužel nepříjemně zakrývaly domy a jedno zatracené křoví...(vždycky se podobná věc utvoří tak aby nebylo vidět jestli došlo či nedošlo ke styku se zemí nebo o co vlastně šlo... :D )

Od základny začalo docházet k rychlé kondenzaci směrem k zemi, poté byla viditelná i od země, během asi 10 sekund se vytvořil jakýsi chobot nestálého tvaru, který poměrně rychle sílil a stále si přisával jakoby další oblačnost ze stran,od základny a od země, rychle se posunul o kus dál a zeslábl celý jev trval asi 30 sekund maximálně. Oblast kde došlo k jeho vývoji ještě během dalších asi 45 minut neustále vykazovala i na velkou vzdálenost občasné pokusy o cosi jako protažení, ale už skutečně šlo spíš jen o efekt velmi pomalého vývoje této části bouřky během postupu, který se jen jevil už jako občasný pokus o "protažení".

Závěr:

První případ: Mohlo se jednat bud o prašný vír, jelikož přítomnost oblačné nálevky není 100% potvrzená, proto nemůžu potvrdit ani vyvrátit, zda šlo o spojení tornáda se zemí či ne, ale celkově se prach spíše pohyboval ne rotačně, ale spíš jen po směru postupu přeháňky a směrem k ní, takže mohlo jít o nějaké lokální chvilkové zesílení přítoku do přeháňky, které si s sebou vzalo prach z pole.

Druhý případ: Bud šlo o shelf cloud z boku, ovšem to je z pohledu mě jako pozorovatele poměrně nepravděpodobné, došlo k rozvoji příliž rychle. Nemohl potvrdit, že by předmět rotoval, ale jeho chování skutečně po krátkou dobu vykazovalo pokus o vytvoření oblačného víru, kde opět nemůžeme potvrdit styk se zemí, je ale dost nepravděpodobný. Mohlo jít o rychlou kondenzaci na čele postupující bouřky u výtoku st. vzduchu, ale opět mě zarážela ona rychlost s jakou k celému jevu došlo. I tento jev byl zdokumentován na video, ale jeho kvalita je dle mého názoru dost špatná, ale i tak ho přidám, neměl jsem k dispozici stativ (nosí smůlu, kdykoliv si ho vezmu nic není...:-D) takže jsem se pokusil o husarský kousek-fotit i natáčet zároveň, nemluvě o studeném vzduchu, který to ještě znesnadnoval, takže obraz je rozklepaný, ale kupodivu dost zaostřený, takže uvidím co se s tím dá provést.

Fotogafie:

Zde záběr na přeháňku už ve fázi kdy došlo k prvnímu zeslabení onoho víru, je to jediná fotografie kde je MOŽNÝ náznak na přítomnost oblačné nálevky (funnel cloudu)
01.jpg
Zde mix fotek z prvního pozorování s patrným zvířením prachu u zemského povrchu:
02.jpg
A zde záběr na další večerní případ onoho podezřelého útvaru:
03.jpg
Na závěr ještě odkaz na VIDEO z prvního pozorování:
(U videa byl UPRAVEN KONTRAST-pro lepší vyniknutí chování prachu)

https://www.youtube.com/watch?v=vkB-xaU ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
S-ChaserMR
Příspěvky: 105
Registrován: 20 srp 2011 10:54
Bydliště: Říčany u Prahy
Kontaktovat uživatele:

Ještě přidávám odkazy na radar v době pozorování +/- 5 min:


První případ s prachem na poli: 11:45 UTC (odraz hned nad křížkem)
1145utc.jpg
Druhý případ s podezřelým oblačným útvarem-jižně až jihovýchodně od Říčan (nejvýraznější jádro) (14:30 UTC)
1430utc.jpg
1430utc.jpg (177.41 KiB) Zobrazeno 9211 x
Zdroj:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... dview.html
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Byl jsem také na jižní Praze, konkrétně v Psárech. Výhled mi dost komplikovaly stromy, ale druhou ze zde popisovaných bouřek jsem pozoroval. Myslím že jsem na této bouřce viděl i zde popisovaný podezřelý útvar. S největší pravděpodobností šlo o výběžek vznikajícího shlef-cloudu. V jednu chvíli vypadal velmi zajímavě. Už jsem pomýšlel, jak rychle vyndám foťák, ale ukázalo se, že o trombu nejde. Tento útvar, nebo jeho předchůdce asi před 10 minutama mám i na druhé z fotek.
První zde popsaný případ jsem bohužel neviděl. Z přiložené dokumentace ale vypadá daleko přesvědčivěji, že jde o oblačný vír s účinkem i při zemi.
Jinak i včera jsem zaznamenal postupně hromy nejméně ze tří různých bouřek. Ta poslední co je i na fotce udeřila ve Psárech v 5 odpoledne a přinesla nakrátko i silný déšť. K tomu asi 10 hromů pod 5 km. Poté jsme odjeli směrem na Prahu a cestou jsem pozoroval ještě jednu bouřku na sever od Prahy se silným srážkovým polem, kupami a v jednu chvíli dvojicí rozvětvených CG blesků.
Přílohy
_9108044.JPG
_9108048.JPG
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2015“