Bouřky 10.4.2017

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2017.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Tak zase jen pár vzdálených cb. Ale tentokrát to bylo o chlup lepší, protože se daly fotit ještě za světla :-) Stochov, pohled na V a JV, v čase kolem 18:00 SELČ.
Přílohy
IMG_7728.JPG
IMG_7720.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Yany1
Příspěvky: 46
Registrován: 22 kvě 2015 08:12
Bydliště: Černíkovice Plzeň-sever

Vše začalo kolem 21:30. To jsem zpozoroval první záblesky. V tu chvíli začalo i pršet. Vitr se zvedl už večer, a při pokusu doma zatopit mi to několikrát sfoukl. Konec byl kolem 22:00, kdy vše ustalo. El. aktivita, déšť i vítr. Celkem bylo pozorovatelných šest záblesků, ale vše v mracích, takže žádné přímé pozorování. Za tu půl hodinku napršel 1 mm. Vitr jsem neměřil. Ven se mi opravdu nechtělo a z okna či balkonu by to asi bylo dost zkreslený.
Canon EOS 450 D, stativ
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Sezona 2017 zahájena. Protoze na Morave byla hezka linie konvergence rozhodl jsem se vyckat co se stane, az do ni najedou exoticke bourky z Cech. Obvykle bourky vidi Moravu a zdechnou. Tentokrat diky konvergenci hezky kratkodobe zesilily a tak jsem mohl stravit prvni cast noci jejich lovem. Intenzita byla cca 15 az 20 s blesk. Velka vetsina schovana v mracich. S tim jak se bourka priblizovala k me pozici, klesala intezita bleskovych vyboju. Nakonec se cekani vyplatilo i pro tech par chudinek :).

foto:
http://dobrmanek.rajce.net/Bourka_10.4.2017_Kamenka
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Včerejší večer měl nečekanou dohru. Po skončení podvečerního výjezdu jsem si ke zpracování těch pár fotek a zevlování po internetu v klidu rozdělal vodní dýmku s tím, že kladensko už nic nečeká, ale stejně jsem po očku sledoval radar a závistivě zíral, jak se Moravou žene něco, co až příliš připomíná squall line. Kolem 21:00 SELČ ale mou pozornost upoutala bouřka jdoucí od západu na Plzeň, která nejen že hned nechcípla, ale ještě se na sever od ní vytvořila malá, bleskově aktivní přeháňka, která mířila přímo sem. Bylo rozhodnuto, ve čtvrthodině jsem stál na poli za Stochovem, odkud jsem napřed pozoroval slabou blýskavici, která po vybalení foťáku samozřejmě přestala, ale pak se mi do expoziční doby trefil čárový CG-, a já se tak mohl radovat jednak z toho, že hned na první bouřce se mi povedlo chytit blesk a jednak hned potom ze zvuku hromu, tolik lahodícího mým uším... :-) Další, samozřejmě větší a bližší CG- bliknul hned, jak foťák přestal snímat a pak už mě déšť zahnal na ústup. Chvíli potom zasáhla Stochov první letošní bouřka, se dvěma blízkými CC a slabým deštěm. Vzato kolem a kolem, na to, jak to na začátku vypadalo bídně, tak start do sezóny jako prase :rock:

Teď ta fotka. Opravdu tam je blesk :D Jenže já měl zavřenou clonu ještě z denního focení, a po nápravě jsem už další šanci nedostal. V pohledu přes N. Strašecí, ve 21:45 SELČ.

Edit: Dobrmanek > tak přesně takhle jsem si to představoval... :-)
Přílohy
IMG_7733.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Čauky
Ze včerejška mi nakonec vyšel nejlépe večer, kdy jsem timelapsoval vývoj bouřek jihovýchodně od Plzně.
https://www.youtube.com/watch?v=SA71M-vbzKU

Za tmy už to tak slavně nedopadlo. Zpočátku teda byla blýskavice intenzivní, pak se ale rozlezlo podivné kouřmo a bylo vidět prd. Velmi blízké výboje ke konci života bouřky navíc práskly většinou za paneláky, takže smůla.
Zbyňovi to ale dopadlo opravdu parádně, gratuluju!
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Tak v porovnání s těmi prvními zářezy z 03 a 04.04 tohle bylo slabší. Já jsem se tady motal po okolí na kole, takže první zahřmění jsem neslyšel u nás, ale už v Poděbradech kde jsem "dobíjel palivové články" pomocí zmrzliny :D. Až doma jsem se dozvěděl, že hřmělo i tady, takže to beru jako zářez číslo 03.

Už z Poděbrad jsem pozoroval Cb, který mi skoro rostl přímo nad hlavou. A najednou z toho začalo i slabě hřmít. No díky postupu k V jsem zůstal v suchu a ani žádnej CG+ mě naštěstí neusmažil, takže návrat se obešel bez potíží. Po cestě zpátky jsem pak tuto bouřku pozoroval a mimo několika IC/CC blesků a výrazných srážkových pruhů jsem nic zajímavého nepozoroval.

Pak jsem ještě chvilku pozoroval další jádra za Kolínem co si to šinuly na Moravu. A mimo pár výbojů (zase CC/IC) mě nenapadá nic dalšího zajímavýho co bych k tomu řekl. Pak už jenom později večer dorazily slabé srážky z té původní multicely, která postupovala od Ašského výběžku. A to bylo asi tak vše.
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak po práci jsem se stavil na OC Šestka na krátkou zastávku s výhledem pod Prahu, kde tou dobou bouřilo... Dalo se na to koukat, ale bohužel to bylo mimo dosah a navíc jsem chtěl jet domů, kde už čekala Dáša, co se bude dít dál...
IMG_2989b.jpg
IMG_2991b.jpg
Večer jsme se už společně s Dášou vydali na Rovina nad Brandýskem, abychom přivítali další várku bouřek jdoucích od západu, ale jak to tak bývá, bouřky zdechly prakticky před naší pozicí, takže se mi povedla jen takhle fotka CG blesku a vedle něj ještě jednoho vzdáleného, který šel nejspíš obráceně... tedy od země (nějakého vyššího bodu) do mraku...
IMG_2999c.jpg
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

..Jak píše Honza, bouřky u nás prakticky zdechaly. Nicméně ještě než zdechly úplně, ve snaze připravit nás na obvyklou dávku sezónní frustrace z nespolupracujícího počasí, vyplodily 3 blízké CC blesky. První přišel nečekaně (viz příloha), když jsem měla nastavené vysoké ISO kvůli úmyslu podívat se na strukturu mraku. Však se také do té doby neblýskalo, tak proč ne. Druhý přišel s notným časovým odstupem, když už jsem ISO sice snížila, ale jelikož i bouřka nelenila a přisunula se blíž, tak to nestačilo a přepal byl ještě horší, než v prvním případě. Poslední a nejhezčí mi zamával mezi kapkami, když už jsem se sbalenou výbavou lezla do auta a mohla jsem se na něj jen mračit. :P .
Přílohy
IMG_0090y.jpg
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2017“