Stránka 1 z 1

Bouřky 26.8.2017

Napsal: 27 srp 2017 20:28
od Rosnič
Navážu na příspěvek páně Ameriky. Bouřky 25. jsem samozřejmě prospal (letos na to mám štěstí), ale sobotní večer mi to vynahradil víc než bohatě. Jako kdyby se letošní sezóna ještě snažila nahradit tu dosavadní bídu... Odpoledne už dávalo tušit, že by se něco mohlo odehrát, ale večer dalece předčil očekávání. Krátce po západu slunce jsem se vydal ven vstříc těm několika odrazům, co ještě naskákaly na radaru, a nestačil se divit. Nádherná, ukázková kovadlina bouřky nad Plzní a na dosah ruky severem jdoucí přeháňka, která neměla daleko k tomu, aby se stala LP supercelou. Sice později dorostla do stadia cb, ale záhy se rozpadla. Nicméně se to obešlo bez blesků, vyjma jednoho CG z umírající kovadliny. To hlavní se ale začalo dít až později. Jeden z kumulů nad Rakovníkem najednou začal prudce růst do výšky, během pár minut se ukázala nová kovadlinka a za další chvíli se s frekvencí asi 5x do minuty rozblikal. Jenže blesky byly hlavně nepříliš výrazné IC, veškerá snaha o vyfocení vyzněla naprázdno a pak mě déšť zahnal na ústup. Bouřka při přechodu tradičně zeslábla, tak už jsem jí pak nevěnoval pozornost. Doma přebírám fotky, a najednou záblesk na východě. A další, a další. Himl, to bylo odkud? Žhavím radar, a koukám jako blázen. "Rakovnická" bouřka se vzpamatovala, a já mám najednou za oknem cébák prosvěcovaný jedním IC za druhým. Takže foťák, zase ven a koukám na to divadlo. Co pět vteřin jeden nebo série záblesků, na vystřelovák jsem štěstí bohužel neměl, kochal jsem se asi dvacet minut než záludně dorazila další přeháňka a já musel opět vyklidit pole.
Jestli má takhle skončit léto, tak potom naprostá spokojenost 8)

http://draconian.rajce.idnes.cz/Bourky_26._7._2017/#

Re: Bouřky 26.8.2017

Napsal: 27 srp 2017 22:59
od Amerika
Tak tentokráte se to konečně POVEDLO!!!
Jak píše Rosnič, najednou se to téměř zbláznilo, že člověk nevěděl co má dřív fotit. Absolutní pecka - pozápadní bílý cumulonimbus téměř nade mnou s do růžova zbarveným vrcholkem kovadliny a ještě navíc snad rotující buňkou... :o Ta se zařazuje mezi moje nejlepší fotky vůbec. A zároveň je tím splněný jeden z mých hlavních fotografických cílů. Mezitím jsem kromě jedné fotky téměř prokaučoval jiný krásný vznikající cb s blikající kovadlinou na druhé straně. Drahá daň za to, ale vyplatilo se. Poté co nás to přešlo se s nějakou odmlkou rozblikal ten systém jak píše kolega, a krátce potom mi tam šlehnul plusák jako prase. A plno dalších blesků a jiných zajímavostí k tomu.
Sezónu to sice nespravilo, ale beru to jako vstřícné omluvné gesto za tu dosavadní mizérii. Počasí v Česku se tímto hodně vzpamatovalo.
Více v článku.

Re: Bouřky 26.8.2017

Napsal: 31 srp 2017 18:08
od Yany1
Zdravím.
Domů jsem přijel, až když bylo u nás po všem. V dálce na SV el. aktivita přetrvávala, u nás jsem stihl je pár blesků z rozpadající se věže.

Re: Bouřky 26.8.2017

Napsal: 14 lis 2018 12:20
od dobrmanek
Pokud bych vyjel dříve a na lepší místo asi bych měl mnohem více úlovků, ale i tak na závěr sezóny parádní bouřka s mnoha blesky i když byla daleko.