Bouřky 11/12.8.19

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2019.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak je konečně o čem psát. Kolem půlnoci přešel snad MCS (snad někdo upřesní) od JZ za velmi klidných podmínek. Není tu obvyklé slyšet dunění z bouřky dříve než vidět vlastní bouřku (dunění šlo ze vzdálenosti 60 km).

http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2895
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 57
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Abych byl upřímný, pro mě byl dnešek velké překvapení.
Nečekal jsem vůbec nic, ani na modely nekoukal. Až když brácha během odpoledne z předpovědi v telefonu vyčetl, že bude v noci bouřka, začal jsem to sledovat.
Večer bylo vidět blížící se MCS, který měl na radaru krásný tvar luku. Nastavil jsem budík na čtvrt na půlnoc. Když pak za hodinu zazvonil, stále to vše žilo a vesele blikalo. Všiml jsem si jakéhosi předskokana jdoucího SZ od Kladna.
Vyrazil jsem tedy k vrtulím nad Brandýskem a byl připravený vzít roha na Šestku a tam si počkat na systém jdoucí od Šumavy.
Předskokan zdechl s mým příjezdem, a celý západní obzor už blikal a bylo vidět i dost CG blesků, dokonce i nějaký ten powerflash. Navíc mi tam začalo z čehosi pršet a vyhnalo mě to ku Praze. Jaké bylo moje překvapení, když MCS už téměř klepala na pražské dveře. Tak rychle?
Rychle jsem vybalil dokumentační náčiní a chvilku před zmáčknutím spouště problikly dva krásné cg větvičáky přímo přede mnou. "Do prkený vohrady!! "
Pustil jsem snímání, ale bohužel se už žádný takový "krasavec" neukázal.
Po chvilce přijelo auto a kdosi začal fotit kousek ode mě. Dokonce měl pláštěnku na foťák, prý koupenou z Číny. Během pár minut začalo pršet. Ještě chvilku jsem týral foťák v dešti a pak rychle zalezl do auta a přejel pod střechu. Venku pak silně pršelo, bez krup. Při prohlížení karty foťáku mě pak potěšil jeden jediný úlovek, o kterém jsem vůbec netušil:-)
_MG_3672.jpg
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Včera (nebo dneska) se to povedlo. Proti všemu očekávání dorazila MCS ve zdraví až sem v záplavě blesků, a protože šla lehce okolo, tak jen s průměrným deštěm a téměř při bezvětří. Ve 23:00 SELČ jsem vyrazil z baráku, a už po cestě na oblíbenou hromadu štěrku u Rynholce bylo jasný, že tohle nebude jen tak. Co dvě vteřiny záblesk přes půl oblohy, a když už se začaly ukazovat kanály blesků, začalo pršet. To jsem nadával, ale po cestě zpátky se ukázalo, že pod skupinou nízkých stromků blíž ke Stochovu neprší, tak jsem se tam utábořil (vím, neměl bych, ale žízeň je veliká... :) ) a fotil a fotil, dokud mě pud sebezáchovy nezahnal definitivně domů. Zážitek mi ještě zpestřovaly sice sporadicky, ale o to blíž z kovadliny bouchající CG na severu. Ty jsem skoro obrečel, jenže to byla záležitost tak náhodná, že nemělo cenu tím ztrácet čas. Asi do 1:30 SELČ jsem ještě koukal z okna na obří blesky (anvil crawlery, snad i pár CG+) na zadní straně bouřky, než se ta dostala ku Praze a začala definitivně slábnout.

Výjimečně jsem neponocoval zbytečně. Skvělá akce. Kolik nás jich ještě letos čeká...
IMG_2565.JPG
IMG_2601.JPG
IMG_2619.JPG
IMG_2642.JPG
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Čárové CG blesky byly včera četné, 2 (jeden CG- a druhý CG+) mi tu práskly půl kiláku přímo před oknem do lesa. No byly to slušné pecky. Zajímavě žádný CG blesk neudeřil do sídliště, a to máme za barákem vysoký kovový jeřáb.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Tenhle den jsme čekali, že bouřka dorazí až k nám, ale jako již tradičně dorazila hodně pozdě, jen trochu natáhla drápky a pak je zase stáhla a vzala to raději bokem :roll: .. A tak došlo jen na pár cvaků v pyžamu z domova.
Druhý den mi kolegyně v práci vyprávěla, že v Praze byla hotová kanonáda, jakou snad ještě nezažila, a že se bála.
Přílohy
bourka.png
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2019“