Bouřky 9.3.2019

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2019.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V sobotu 9. března přecházela přes naše území během večerních a nočních hodin od severozápadu výrazná studená fronta spojená s hlubokou tlakovou níži Dragi (se středem nad jižní Skandinávií). Přechod fronty byl doprovázen velmi silným nárazovým větrem.

Nízká pravděpodobnost výskytu bouřek (15 %) v okrajových částech Čech (SZ, S, SV). V rámci případných bouřek se může objevit silnější nárazový vítr.

Předpověď ESTOFEXu:
Obrázek

Textová předpověď: http://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/ ... recast.xml

Ke sledování vývoje situace a sdílení informací vás všechny zveme (a žádáme o účast) na IRC kanál AMSos, na který se snadno a lehce dostanete kliknutím na následující odkaz: http://webchat.quakenet.org/?channels=amsos

Zaznamenáte-li projevy bouří o intenzitě překračující kritéria pro záznam do ESWD (http://www.essl.org/cms/wp-content/uplo ... iteria.pdf), můžete o nich informovat buď zde, na naší Facebookové stránce nebo na mailu info@amaterskameteorologie.cz. Případný výskyt tornáda či tromby hlaste na adresu report@tornada-cz.cz

Registrovaní uživatelé nechť zanesou svá případná pozorování na http://report.bourky.cz/

Do tématu na fóru přispívejte především shrnutím situace, popisem, fotografiemi, videi, případně odkazy týkajícími se řešené situace. Děkujeme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Druhá bouřka roku 2019 měla úplně stejný scénář jako ta první. Nad větrnou elektrárnu ve Vítězné (17 km daleko) se přimotala postfontální konvekce a vrtule z ní vyloudila jeden jediný blesk. Ten jsem ani neviděl, jen slyšel vzdálené slabé hřmění. Ze zbylé přeháňky pak spadlo pouhých 0,4 mm deště a to bylo vše.
Zajímavější byl přechod samotné fronty, na které nebouřilo - ale náraz větru 19,7 m/s se zařadil na 2. místo za dobu přístrojového měření (viz příloha).

Celý report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2738
Přílohy
Vítr na stanici V. Svatoňovice 9.3.2019
Vítr na stanici V. Svatoňovice 9.3.2019
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Tak pro nás to byla již 3. bouřka v tomto roce a přitom první, kterou se nám konečně nějak podařilo zdokumentovat... Vše podstatné je v bouřkovém reportu: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=2740 , ale ještě pro ilustraci přikládáme fotku blesku, který vyšel z východní vrtule Větrných elektráren Pchery... zároveň se jedná o mou první fotku zásahu vrtule a stejně tak i první fotku výboje směřujícího vzhůru do oblaku :D
IMG_7486b.jpg
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Co se to stalo s naším diskuzním fórem? Připadá mi to jako windows v nouzovém režimu. Přitom to nabíhá 10x pomalejš (pokud vůbec). To už tak zůstane?

Počasí toho dne u nás bylo opravdu zajímavé. Kromě silného větru a druhého letošního setkání s bouřkou jsem viděl to co ještě níkdy. Nespočet power-flashů kdesi v dáli na severu - nejdřív jsem si myslel že jsou to "jen" blesky. A pak dvě obrovské zelené záře snad skoro nad hlavou. Ani nevím z které strany oblohy to šlo. Bohužel bez foťáku, protože jsem už žádnou bouřku nečekal a ani bych v tom větru foťák na stativu neudržel, když jsem málem padal sám:-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2019“