Bouřky 10. 6. 2019

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2019.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Nehodlá, doufám, tohle fórum skončit, že ne? Nikdo se tu k ničemu nemá, tak zkusím oživit svou vypitou paměť a vytáhnout pozorování starý téměř měsíc...

K 10. 6. jsem jako k první významnější situaci letošní sezóny vzhlížel s nadějí, a třeba říct, že tady, západně od Kladna, se mi očekávání beze zbytku vyplnilo. Nejezdil jsem nikam, jen jsem se přesunul blíž ke Strašecí. To se ukázalo jako dobrej nápad, když přímo tady vyrostla buňka, která později při postupu na sever získala jednak krásnou strukturu vlastního kumulonimbu, a jednak (asi) wallcloud propadající se pod západní konvektivní věží. Přímo tady z ní spadlo jen pár kapek, elektrická aktivita velká, hřmělo skoro neustále, ale blesky vidět nebyly. Bouřka toho měla za necelou hodinu dost, ale i to stačilo k tomu, abych se na fb setkal s názorem, že šlo o supercelu. Když to někdo potvrdí, nebo vyvrátí, budu rád ;)
IMG_1791.JPG
Pauza doma, a to už se sem s večerem blížila samotná fronta. A byla to radost. První systém postupoval od západu, druhej od JZ a oba postupovaly tak, aby se setkaly přede mnou a předvedly divadlo, na který se tady hned tak nezapomíná. Mezitím co bouřky ze západu rozjížděly s večerem blikačku v hradbě dorůstajících cb, bouřky jdoucí od Plzně se začaly ohlašovat dunivým hřměním, aby později úplně přebraly vládu na obloze. Každou 1, 2 vteřiny CC, CG, nebo obojí, struktura oblačnosti ohromující, a když už se začal naplno rýsovat arcus, začalo pršet a došla mi baterka. Druhou jsem později vyklepal ze dna batohu. No co už, nic není zadarmo... Tak se mi aspoň z okna povedl CC na zadní straně bouřky.
IMG_1840.JPG
IMG_1876.JPG
IMG_1904.JPG
Určitě jedno z pozorování, pro který dávám všechny palce nahoru. I když by jich mohlo bejt o malinko víc :)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2019“