Hodnocení bouřkové sezóny 2020

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dáša
Člen AMS
Příspěvky: 305
Registrován: 05 dub 2009 19:35
Bydliště: Brandýsek / občasně Pechova Lhota (u Milevska)

Každý rok se zde snažím shrnout uplynulou sezónu a tu poslední jsem měla chuť zhodnotit jedním velmi nelichotivým obrázkem.. Skutečně to u nás na SZ od Prahy za moc nestálo a pokud se na to budu koukat čistě jen z hlediska bouřek, sezóna 2020 zde byla jednoznačně nejhorší. Ale když si vezmu celý uplynulý rok z pohledu všeho, co mi na obloze udělalo radost, už to zas až tak hrozně nevypadá ;-).
V lednu mi udělaly radost halové jevy. Kromě přírodních diamantů u LKPR hned po Novém roce, se nám na konci ledna zadařilo i v Peci ( 1abc ). Po návratu jsme si ještě na konci ledna užili nezvykle výrazný halový komplex na cirrech a večerní pyramidky kolem Měsíce ( 2 ). Poté hala vystřídaly zafrontální zimní cébáky po přechodu větrné bouře Sabine ( 3 ) a pak nás začátkem března potěšila nečekaná krásně nasvícená přeháňka s duhou ( 4 ). Zimní bouřky jsme se loni bohužel nedočkali.
Bouřkovou sezónu jsme tak začali jednohromovkou 28.4. a pak výjezdem 1.5. k Unhošti, kam už dorazil “pouze” shelf bez blesků. Ovšem po návratu domu nás čekala západem Slunce krásně nasvícená zadní strana ( 5ab ). Květen byl poměrně chladný a téměř bez bouřek. Další relativně fotitelné bouřky přišly až 2.a 3.6., kdy jsme nejprve vzali zavděk celkem koukatelnou konvekcí s máky ( 6 ) a druhý den při dalším pokusu o kloudnou fotku skončili až u Slavětína, kde by to v předzápadovém světle jistě slušelo pěknému větvičáku. My ovšem byli rádi i za CC. ( 7 ). Pořádných blesků jsme se tak dočkali až při hromadné akci 13.6., kdy se nás na ně tady sešlo více a byla z toho jedna z nejlepších akcí sezóny 2020 ( 8ab ). Bohužel to bylo pro červen vše. Na další bouřku jsme si museli přivstat až 2.7., kdy se k nám v časných hodinách ranních došouralo cosi skomírajícího od JZ a před svou smrtí vyplodilo ještě pár vzdálenějších blesků ( 9 ). Aby toho na ten budíček nebylo příliš málo, zachraňovaly to na druhé straně oblohy ranní NLC. Těch bylo v roce 2020 relativně dost, ale opět jim vzorně sekundovaly mraky. A tak ty nejsilnější z 5.7., na které se oblačnost zrovna nedostavila, působily skoro jako zázrak ( 11ab ). Dalším bouřkám se do našich končin nechtělo, a tak jsme 10.7. vyrazili hromadně za nimi do Tábora a stala se z toho nakonec další nejlepší akce sezóny ( 10ab ). Jinak ani červenec zde bouřkami příliš nehýřil, a tak se nám útěchou stal nevšední úkaz v podobě komety Neowise ( 12 a 13 ). Na konci měsíce jsme se dočkali jakéhosi podvečerního slabého shelfu od JV ( 14 ), o pár dní později zdvojené duhy za Slaným (15 ) a nakonec krásné scenérie u Slavětína, kde jsme se po celoodpoledním marném honění za bouřkami konečně dočkali i jednoho CG blesku, byť asi 5 minut po tom nejhezčím ( 16ab ). Srpen opět nestál za nic a najednou nadešel čas na rozloučení se sezónou, byť se nebylo téměř s čím loučit. Nicméně shelf na Mandavě z 28.8. udělal radost ( 17 ) a povzbudil k další hromadné akci 30.8. až na Moravu. Tam to sice dopadlo fiaskem, ale úplně z prázdnou jsme domů také nepřijeli ( 18 ). Dále to už byly jen bonusy navíc - nečekaná noční bouřka 17.9. ( 19 ) a ještě nečekanější večerní akce 4.10. ( 20 ). Uvidíme, co přinese sezóna 2021 a doufejme, že vůbec něco..
Přílohy
Untitled1.jpg
Untitled2.jpg
Untitled3.jpg
Untitled4.jpg
Untitled5.jpg
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak co bych k letošní sezoně mohl napsat? Pro mě jednoznačně nejlepší rok co se týká možností pozorování, protože:
a) Pandemie COVID-19 měla za následek to, že jsem na celé jaro a léto přišel o práci, což na jednu stranu bylo
nepříjemné, ale na stranu druhou byla spousta času se věnovat nejen bouřkám
b) Díky koronaviru také musel Mirek Provod opustit Anglii a s rodinou se přestěhovat na léto do ČR, takže plán
byl jasný, jezdit, jezdit a zase jezdit.
První bouřka se odehrála ještě v únoru po přechodu bouře Sabine, ta mě zastihla v práci v časných ranních hodinách, vyprodukovala sice jen 3 blesky, ale všechny mohutné CG+ s adekvátním zvukovým doprovodem.
Na další bouřky jsem si musel počkat až do 13. 4. kdy jsem zahájil sezonu strukturově sice o ničem, ale zato byly v bouřkách viditelné krásné dlouhé CC blesky. Druhý den na to chodily kolem pro změnu sněhové přeháňky.
Další situace 11. 5. Večerní linie bouřek s krásnými CC blesky a silnějším deštěm. Strukturou to též nebylo úplně marné.
Pak přišel začátek června a dvě situace s bouřkami na stejných místech a bleskovými povodněmi. Já pozoroval 6. 6. a 7. 6. večerní bouřky v mém okolí, přičemž první den byly krásně vidět CC blesky, z nichž jsem hodně nafotil, druhý den už to byla jen blikačka.
13. 6. a první výjezd s Mirkem. Kroupy až 3 cm velké u obce Liberk na Rychnovsku a pak mohutný systém bouřek ve Vyškově a večerní blesky na Vysočině. K tomu opět bleskové povodně.
18. 6. další výjezd na sever Moravy a do Polska, opět voda a pár blesků, na linii v Polsku pak pěkný shelf. Večer před tímto výjezdem dorazily od SV k nám dvě bouřky, první už bez blesků, zato s pěknou strukturou.
26. 6. První majoritní situace pro Moravu, bohužel Mirek nemohl a to byla škoda, protože se ten den vyskytlo několik supercel, aspoň jsem chvilku lovil s Miloslavem Staňkem v okolí Hranic a Valašského Meziříčí. Večer pak dorazily zbytky mohutné SC od Mikulova a podnítily vznik systému s další pravděpodobnou supercelou na jižním konci, která nás trefila severním okrajem jádra. Blesků nepočítaně a blýskalo se pak dlouho do noci z dalších systémů, co vznikaly na severu Moravy a ve Slezsku.
2. 7. První vrchol sezony pro mě, dlouhý výjezd opět s Mirkem, kdy jsme sledovali studenou frontu od Prahy až do Polska skoro ke Krakovu, kde systém zanikl. Na Vysočině došlo k zeslábnutí fronty, ale na Olomoucku se utvořily nové jádra které jsme dohnali a poté jeli k Ostravě a dále na SV za dalšími bouřkami, které pak nabrala fronta v Polsku a postupovaly až hluboko do jeho vnitrozemí.
10. 7. Opět výjezd, tentokrát mezinárodní, projeli jsme 3 státy (Česko, Rakousko, Německo). Nejprve supercela postupující od Mnichova k Šumavě, kde se rozsypala, poté vznik systému v Rakousku a jízda po jeho jižní straně až ke Znojmu, kde jsme pozorovali poslední blesky.
28. 7. Opět dlouhý výjezd, ale největší provar sezony, trochu i zásluhou toho, že Mirek musel zavézt Lucku domů z Prahy. Já chtěl jet pak od Příbrami na východ, ale on věřil Rakousko-Německé hranici a to byla chyba. V Rakousku jsme pak chytli vznik mohutné MCS nad Alpami, ale místo aby se jelo hned na Linz, tak Mirek chtěl kroupy a ztratili jsme tím i poslední naději systém předjet a ten nám utek rychle k SV. Navíc se na Moravě přímo přes Hranicko prohnala mohutná LP supercela a následný systém zdevastoval samotné město Hranice ničivým downburstem.
V srpnu už se toho moc nedělo až na pár nevýrazných situací a jednoho fiaska, kdy nevyšla předpověď.
A pak přišlo datum 5. 9. Poslední výjezd sezony, ale to co nám bouřky předvedly nečekal asi nikdo. Supercell outbreak na samém konci sezony. My pozorovali nejméně 3 z nich a pro mě to byla velká náplast za toho 28. 7.
Nejprve supercela s masivním wallcloudem u Kolína, pak mohutná bouře (zřejmě také slabá supercela) u Ústí nad Orlicí a nakonec večerní supercela na Olomoucku. Následovaly pak další bouřky na konvergenci, z nichž některé mohly být též supercelami. Pozorování jsme ukončili až v nočních hodinách poblíž Kopřivnice.

Další dny se už nic moc nedělo, jen si pamatuji, že ke konci září byly nějaké bouřky jižně od nás a na Slovensku pak mohutný systém, kterých nebylo letos nijak moc.

Co do fotek toho nebylo mnoho, ale videozáznamů z výjezdů je dost.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

13. dubna - první bouřka sezony a pak dlouho dlouho nic
30.května - velmi slabá bouřka s pěknou rotaci, která postupovala od severu k jihu a brzy chcípla.
7.června - výjezd k Olomouci, kde jsem sledoval bouřky řádicí na uničovsku s překvapením v podobě pseudosupercely
17.června - velmi zajimavý den, kdy jsem vyjel k Bílovu a sledoval nejprve příchod slabnoucího shelfu a při cestě zpět užasný roll cloud při západu a shelf cloud za šera od severu
26.června - nádherný lov s práteli z Plzně, s možstvím bouřek a delším výjezdem
27.června - provar, kdy díky špatně zvolené u Vlaštoviček jsem sledoval rozpadající se shelf od Jeseníků a CG festival v jižním Polsku. Následně jsem přejel k Arnoštovu, kde jsem ulovil jeden blesk na zadní straně bouřky a jel jsem znaven domů :(
28.června - další nepovedený lov. Výjezd nad Kozlo, abych viděl rozpadajicí se shelf cloud, později k večeru výjezd k Opavě na diskotéku v mracích :(
2.července - výjez k Opavě na krásnou, ale už rozpadající se supercelu jdoucí od Krnova a následně rychle k Větřkovicím na nádhernou bouři s pěkným shelfem a množstvím CG blesků
10.července - další provar, tentokráte u Olomouce. Rozpadajicí se shelf cloud, blesková aktivita daleko a rychle slábla
18.července - výjezd k Držkovicím, blesková aktivita velmi slušná, ale velmi málo úlovků a k tomu špatně zaostřeno
19.července - nádherný kumulonimbus jdoucí z Polska k Bílovu, kde sice již slábnul, ale další bouřka mě potěšila několika pěknými blesky - ubodán komáry
28.července - absolutní vrchol sezóny. Supercela z olomoucka směřujíc přes Potštát dále na severovýchod. Splnění snu
22.srpna - velmi slabá bouřka u Svatoňovic, na které byl nepříliš hezký shelf cloud.
30.srpna - čekal se masakr a místo toho proběhlo setkání s přáteli ze všech koutu ČR :D :D :D. Provar
5.září - tohle datum mě bude strašit dlouho. Úžasná situace a já ji zvoral. Nádherná supercela, ale má špatná rozhodnutí :(
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tož, smíšené pocity.
Bouřek celkem dost, nějaké ty shelfy, vzdálená supercela. Ale žádná akční bouřka s přívalovým deštěm, kroupami, větrem, žádná blesková show, nuda.
Snad tento rok... ;)
Přílohy
BeFunky-collage.png
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Tak já nevím. Jestliže jsme posledně brblali, že sezóna 2019 byla na SZ bídná, tak loni tady snad žádná nebyla :-D Jediná pořádná frontální bouřka tudy prošla 10. února a pak už následovaly jen stěny vody se hřměním, když už vůbec byly, a nekončící série ukázkových výpeků. Bláhově jsem šel do zlepšení výbavy v podobě bazarový EOS70D, a dlouhou dobu jsem měl největší chuť jí zase šupem vrátit zpátky (první fotky blesků ukázaly, že bych si šeredně naběhl). Normálně mám strach si na letošek koupit vytoužený krátký sklo nebo rybinu.

10.2. Otvírák jako prase. Venku mě přivítala hradba blikajících cb a brzo ráno sem na frontě při nárazech větru do 18m/s dorazila SQL, která ještě naposledy vyplodila přehršel blesků a při přechodu i super přívalák a krupky. Taky se mi povedlo před frontou vyfotit měsíční duhu vzniklou na přifouknutých sážkách. Jít to později, mám i shelf, ale ten sklidili už za světla kolegové dál na východě. Jak by řekl frontman oblíbený kapely, první účinkující nasadil laťku tak vysoko, aby bylo možné jí podlézt a zase se s hrdostí narovnat :)
4.4. Rutinní astrofotograf nejsem, ale Venuše procházející Plejádáma se kdovíjak často nevidí, tak jsem šel mimo obvyklou dobu provětrat dvěstěpáďo :)
12.4 Rarach samozřejmě nesmí chybět. Stejně jako 2019, jedno jediný pozorování jen na začátku sezóny, ale tenhle kvantitu zdatně doháněl kvalitou.
28.4. Půlnoční výlet do Unoště a vymodlená slabá bouřka 60km daleko někde na JV od Prahy. Foceno dvěstěpadesátkou, blíž bych se nedostal.
1.5. Čas lásky a prvního arcusu. Od Plzně se sem přihrnula krásná bouřka, předvedla šelf, jedno jediný CC a okamžitě zdechla.
2.6. Od severu sem přišla zdechnout další bouřka se slabým arcusem, jedním CG a pár CC. Čekal jsem na ní v Královicích u Slanýho.
13.6. Krásná srážková bota nad Kladnem na bouřce jdoucí od východu. Foceno z Unhoště. Další bouřky pak v noci nečekaně předvedly na západ od Stochova solidní bleskovou show.
2.7. Noční bouřka, ale vůbec si nedokážu vzpomenout, kde jsem k ní přišel :-D Mám jí na kartě, je z loňska, tak se počítá.
5.7. NLC. Něco, co se prostě neokouká.
12.7. Kometa NEOWISE, hvězda sezóny :inlove: Těch fotek samozřejmě vzniklo víc za různou dobu, ale tady jsou asi nejlepší.
18.7. Po návratu z Vltavy překvapení na jakýchsi zbytcích jdoucích od Prahy.
20.7. Ex - supercela jdoucí od západu. Na chvíli ještě vypadala, že se vzpamatuje, ale pak ze sebe akorát vypustila pár nárazů větru přes 10m/s a vzdala to úplně.
10.8. Blízko Stochova konečně prochází intenzivní bouřka a nastal čas vyzkoušet EOS70D na to, kvůli čemu jsem jí hlavně kupoval. A nedopadlo to zle, ale chce to prostě víc blesků.
17.8. Asi nejhezčí stěna vody, jako jsem kdy viděl. Malebná struktura, hromada blesků, a rozsypala se mi přímo nad hlavou. Přišla od západu.
18.8. Překvapení v podobě intenzivní noční bouřky. Už kdoví po kolikátý jsem si pomyslel něco o prdeli, když cb u západních hranic se zapadajícím sluníčkem zdechly, ale pohled na radar ukázal další buňky, co vznikaly na JZ a podstatně blíž, a když se ve tmě rozblikaly, bylo hotovo.
23.8. Snímky z radaru slibovaly šanci na močopudnou fotku konvektivních přeháněk podsvícených zapadajícim sluncem. Inu, proč by ne. Na to jsem se připravil, tak se mi takových scenérií dostalo požehnaně. Na co jsem se ale nepřipravil, že jedna z těch bestií dosáhne stadia aktivní bouřky. Pivo dalo pivo a po cestě z bikebaru vida, že na východě něco bliká, jsem si z posledních sil doběhl pro jednu rozmazanou fotku. Další šanci jsem už nedostal.
5.9. Poslední facka. Návštěva u kamaráda v Řevnicích se potkala se zajímavou předpovědí ESTOFEXu. Jenže Berounka a Brdy jako osvědčený nakopávače pro změnu totálně selhaly, tudy prošla jen přeháňka s náznakem šelfu a to hlavní naskákalo až na východě za Prahou.

To byla truchlohra. Letos snad už nový dno hledat nebudeme.
Desktop2.jpg
Desktop3.jpg
Desktop4.jpg
Desktop5.jpg
Desktop6.jpg
Měsíční duha 10.2.
Měsíční duha 10.2.
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Málem bych zapomněl. 14.8. celkem povedená blesková taškařice u Lán. Zřejmě ideální podmínky pro trigger, protože z těch několika málo blesků zůstaly na kartě skoro všechny.
Přílohy
Desktop7.jpg
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Uživatelský avatar
Matěj Grék
Příspěvky: 158
Registrován: 22 bře 2009 15:58
Bydliště: Ostrava-Bělský les

Tak se tedy taky přidám. Už jsou to tři roky, co pracuju jako meteorolog pozorovatel na letišti v Mošnově. A lepší místo jsem si asi nemohl přát, dohledy jsou daleké a bouřky jsou poměrně časté. Takže pak to zhodnocení taky tak vypadá - stačí se důkladně podívat na snímky a člověk zjistí, že je na většině z nich vidět přistávací dráha :).
  • 1. 5.9.2020 Mošnov - bezpochyby nejlepší blesková show, kterou jsem zažil. Stíhat vydávat METARy a SPECIny a mezitím fotit byl náročný úkol. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem foťák i se stativem umístil na malou "terásku," kterou používáme k výhledu do okolí letiště. Výhodou bylo, že vůbec nepršelo, takže byl foťák v bezpečí.. a já taky, protože teráska je celá z kovu. Nejbližší úder, který je právě zachycený na obrázku, byl rovných 1090 metrů. O pár dní později jsem byl totiž schopen najít místo úderu, které mě poněkud překvapilo. Kromě pár uhlíků nepřeživší kůry stromu byl jeho zbytek téměř v naprostém pořádku, upadla mu jen jedna středně velká větev.

    2. 1.7.2020 Helštýn (Valmez) - velice vydařený pozdně večerní výjezd. Bouřková aktivita se přesouvala od JV z Rakouska směrem na západní část Beskyd. Já ji vyjel naproti a byl jsem rád, že jsem tak učinil. Bouřková jádra procházela velice blízko, jedno z nich přímo trefilo kopec na kterém jsem pozoroval. To jsem však přečkal v bezpečí auta a po přechodu jádra opět zbrkle vystrkoval stativ s foťákem.

    3. 17.6.2020 Ostrava - zřejmě jeden z nejrychlejších a nejkratších "lovů." Po denní službě na Mošnově jsme se s Tomem Daňkem sbalili s úmyslem zastihnout nevýraznou bouřkovou lajnu někde u Děhylova. Jenže služba se lehce protáhla a lajna byla moc rychlá. Nakonec jsme to zakempili u Krásného pole v Ostravě.

    4. 19.7.2020 Ostrava - úžasná blesková show, kterou jsem si mohl nacvakat z pohodlí domova. Cégéček bylo požehnaně, některé z nich určitě pozitivně nabité, protože dokázaly zaklepat s celým panelákem.

    5. 28.7.2020 Mošnov - přesně z tohoto důvodu mám Mošnov tak rád. Díky němu se mi totiž naskytl pohled na tuto krásnou supercelu, šinoucí si to až od Olomouce přes Odry a následně ke hranicím se Slovenskem, kde postupně zanikla. I když jsem byl moc severovýchodně a s jejím přibližováním se mi lehce zakryl pohled na wall cloud s RFD (pokud tedy byl vůbec vyvinut, jednalo se nejspíš o supercelu modifikace LP), byl jsem jej schopen následně cvaknout i ze zadní strany. Na obrázku je však zachycena v její přibližně nejsilnější fázi.

    6. 24.5.2020 Mošnov - na Ostravsku jsou shelfy při svižném severozápadním proudění poměrně časté. Po přechodu tohoto shelfu bylo úžasné sledovat změnu rychlosti a směru větru na automatizovaném leteckém meteorologickém systému, který nám slouží pro tvorbu pravidelných zpráv.

    7. 5.7.2020 Mošnov - kromě bouřek je z Mošnova skvělý výhled i na noční svítící oblaka. Prvně jsem si myslel, že si je v tento den neulovím, neboť se nad západním obzorem delší dobu držel otravný stratocumul, ale ten zmizel právě v tu nejlepší dobu.
zhodnoceni.jpg
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“