Vzdálenost trasy bouřky do jejího zániku.

Vše ohledně výskytu bouřek nejen na území ČR.
Odpovědět
d.j.vlasta
Příspěvky: 1
Registrován: 25 srp 2011 21:34

Ahojky,zdravím všechny.

Mám dotaz,jsem tady na tomto webu ještě nováček,takže potřebuji ještě spoustu věcí objasnit.
Můj dotaz se týká jak dlouho může bouřka trvat a jakou je schopna urazit cestu do jejího zániku.

Bydlím na Příbramsku včera (24.8.2011) cca v 21.30 bylo vidět slabé blýskání někde za Brdskými kopci,toto blýskání trvalo ještě asi 2h bez zvukového doprovodu.Podíval jsem se na radar a toto slabé blýskání nebylo kupodivu na radaru ani zachyceno,zato jsem však zpozoroval,že přechází hranice z Německa bouřková stěna,dlouhá téměř od severu až na jih našeho území.Kolem půlnoci se bouřka přiblížila nad Brdské hřebeny a stále se jen blýskalo s intenzitou každé 3s bez hřmění.Po 5 minutách bylo již slyšet slabé hřmění a cca během 4 minut z úplného klidu,začal foukat silný nárazový vítr 20m/s a okamžitě začala silná průtrž.Bouřka byla dost dlouhou dobu provázená silným větrem až asi po půl hodině se vítr utišil a asi kolem 1:30 ustal i déšť.
Ráno jsem se díval na radar a zjistil jsem,že bouřka přešla střední Čechy,severním cípem zasahovala nad Liberecko a jižním někde nad Pardubicko a potom se stočila na severovýchod a někde v oblasti Orlických hor opustila republiku do Polska,ještě kolem poledne byl patrný rozpadající se zbytek z této bouřky v Polsku,již tak někde nad úrovní východního Slovenska.

V této souvislosti se chci zeptat jestli máte vypozorováno kolik kilometrů je až třeba schopná bouřka urazit do jejího zániku,když v tomto případě vznikla někde v Německu a dorazila až někam do východního Polska?Ještě o jaký typ bouřky se včera(24.8.2011) jednalo?

Předem díky všem za případné informace.
Vlasta.
Uživatelský avatar
marty
Příspěvky: 57
Registrován: 07 črc 2011 09:10
Bydliště: Považská Bystrica

Takže sem táto téma asi nepatrí ;)
No ale pokúsim sa Ti odpovedať. Nije nijak presne určené koľko jedna búrka asi urazí. Teda aspň ja o tom neviem. A prečo? Pretože ak sa vyskytuje veľmi slabé prúdenie, môže nastať situácia, že búrky sa viac menej nehýbu, podobne je na tom i back building storm a naopak Supercely niekedy dokážu počas svojho života uraziť aj 500 km, niekedy aj viacej.Takže skutočne sa to nedá určiť.
Závisí to od viacerých faktorov. Najdôležitejšie sú asi sila prúdenia a taktiež je to strih vetra, pretože dobre organizovaná búrka vydrží dlhšie a tak urazí väčšiu vzdialenosť než nejaká singlecela, ktorá skape za 20 min.
Možno keby sme to zobrali z hľadiska času to by sa už dalo, ale ona je to otázka omnoho zložitejšia ako by sa mohlo zdáť 8-)
Odpovědět

Zpět na „Bouřky a konvektivní jevy“