Převod kartézských souř. mapy na zeměpisnou délku a šířku
- petrcervinka
- Příspěvky: 52
- Registrován: 21 úno 2008 20:05
- Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)
Zdravím, nevíte někdo náhodou jakým způsobem lze vypočítat zeměpisnou délku a šířku z kartézských souřadnic gnomonické mapy? Na stránce prohlížeče radarových dat http://www.chmi.cz/meteo/rad/updated_show.php je například použitý opačný algoritmus. Lze tam zadat šířku a délku místa a podle toho se nastaví navig. kříž. Marně se snažím zjistit nějaký vzorec pro inverzní převod a z té funkce lonlat2xy(), kterou tam mají v JS použitou, jsem schopen odvodit maximálně vzorec pro ten konkrétní výpočet. Pokoušel jsem se ji otočit, ale marně.
- Lukáš Ronge
- Administrátor
- Příspěvky: 212
- Registrován: 26 kvě 2007 13:33
- Bydliště: Trutnov
- Kontaktovat uživatele:
Tady je vše potřebné: http://mathworld.wolfram.com/GnomonicProjection.html
- petrcervinka
- Příspěvky: 52
- Registrován: 21 úno 2008 20:05
- Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)
Díky za bleskovou odpověď. Přiznám se, že z toho moc chytrý nejsem. Tento problém jsem diskutoval už nejméně s 20 lidmi, než jsem ho napsal sem. Pokud někdo věděl, napsal mi odkaz na nějaký web, na kterém to ale moc popsáno nikdy nebylo.
- petrcervinka
- Příspěvky: 52
- Registrován: 21 úno 2008 20:05
- Bydliště: Olomouc (228 m n. m.)
Zkusil jsem si napsat podle těch vzorců nějakou funkci, ale nevrací očekávané hodnoty. Navíc se v těch vzorcích nepočítá ani nikde s poloměrem země, s kterým by se asi taky mělo počítat. Nevím. Asi to sám nedám dohromady.Lukáš Ronge píše:Tady je vše potřebné: http://mathworld.wolfram.com/GnomonicProjection.html
Úprava: Tak super, fakt moc dík za ten odkaz. Už mám přesně inverzní funkci k té lonlat2xy() (teda až na nepřesnost při výpočtu). Přesně to jsem potřeboval.