Kooperace AMS, z.s. a ESWD

Informujte nás, jaké počasí je právě u Vás.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

VÝZVA VŠEM AMATÉRSKÝM POZOROVATELŮM !!!

Vzhledem k tomu, že se AMS, z.s. stává partnerem ČHMÚ při plnění Evropské databáze extrémních jevů (ESWD) za Českou republiku - a vzhledem k současnému výskytu těchto jevů na našem území, chtěli bychom Vás tímto požádat o spolupráci:

Pokud budete svědky výskytu následujících jevů:

- tromba
- tornádo
- přívalové srážky (vysoká intenzita nebo celkový úhrn)
- krupobití (kroupy nad 2 cm nebo celká vrstva krup)
- úder blesku s destruktivním následkem
- náraz větru nad 25 m/s nebo s prokazatelným destruktivním účinkem

vložte prosím sami report na adrese http://essl.org/cgi-bin/eswd/eswd.cgi?a ... lang=cz_60 nebo (pokud se vám tamější formulář zdá příliš složitý) pošlete zprávu na e-mail info@amaterskameteorologie.cz (zpracujeme ho my). Ideálně zašlete mail i v prvním případě - důvod najdete uvedený o něco níže.

Zpráva by měla obsahovat informaci o druhu jevu, čase a místě jeho výskytu (nebo odkud byl pozorován) a ideálně fotografii (u krup s měřítkem). Čím více informací, tím lépe

V průběhu času bychom chtěli vytvořit vlastní formulář (nebude nutno posílat žádný mail) propojený přímo jak s databází ESWD, tak s naší interní - a zkvalitnit tak informace vkládané do ESWD za naší republiku ze strany amatérské meteorologické obce. AMS, z.s. je jakožto důvěryhodnému partnerovi státní meteorologické instituce (ČHMÚ) umožněno vkládat / kontrolovat / upravovat informace v databázi za ČR a přidělovat jim kódy kvality QC0+ (reálnost ověřena) a QC1 (důvěryhodný zdroj). ČHMÚ pak může případně zvýšit hodnocení až na QC2 (plně potvrzené). Primárně je hlášení vkládáno s kvalitou QC0 (jak bylo vloženo, bez ověření)

Děkujeme za pozornost a těšíme se na, doufejme plodnou, spolupráci.

P.S. Případně dotazy zodpovíme zde nebo na mailu.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Proč podávat hlášení do ESWD?

Cílem ESWD je sběr a poskytování detailních informací (spolu s kontrolou kvality) týkajících se nebezpečných jevů vázaných na konvektivní bouře v Evropě. Ve spolupráci s národními meteorologickými službami, dobrovolnými pozorovateli (např. evropské komunity Skywarn) a veřejností byly již získány desetitisíce hlášení. Výsledky si lze prohlédnout na www.eswd.eu.

Tento systém funguje velice dobře v západní Evropě (Německo, Rakousko, Francie, Benelux, Spojené království). Ve střední Evropě je to poněkud slabší (a není to tím, že by tu bylo klidnější počasí) a nastal čas to změnit. Každý, kdo se dívá na oblohu (a nemusí mít zrovna meteostanici) se může zapojit a přispět svým dílem.

Jaké extrémní projevy počasí lze reportovat, jaké údaje u nich uvádět?

V současnosti databáze ESWD shromažďuje údaje o následujících jevech:

A) tornádo - jakýkoliv atmosférický vír (spojený s konvektivní oblačností) s prokazatelným kontaktem s povrchem země. Uvést místo (odkud byl pozorován a v jakém směru), datum, čas, trvání, foto/video, případně popis způsobených škod.

B) tromba (funnel cloud) - atmosférický vír bez prokázaného kontaktu s povrchem země. Uvést místo (odkud byl pozorován a v jakém směru), datum, čas, trvání, foto/video.

C) prachový vír (rarášek) - atmosférický vír, který není spojený s konvektivní bouří, vyvíjející se od zemského povrchu směrem nahoru. Uvést místo (odkud byl pozorován a v jakém směru), datum, čas, trvání, popis/foto/video.

D) nárazový vítr - nárazy větru konvektivního i nekonvektivního původu o rychlostech nad 25 m/s nebo nárazy větru prokazatelně působící výrazné škody (bez znalosti přesné rychlosti větru) - poškození budov, vegetace. Uvést místo, datum, čas, trvání, odhad rychlosti, foto/video, případně popis či jiný záznam způsobených škod.

E) přívalové/trvalé srážky - déšť velké intenzity a obvykle krátkého trvání a malého plošného rozsahu. Do této kategorie však spadají i vysoké úhrny srážek za delší časová období. Hranice jsou zhruba od 30 mm/h, u trvalejších srážek pak přibližně od 70 mm/24 hodin. Lze reportovat i srážkové události bez přesné znalosti srážkového úhrnu, jejichž následkem byly škody na majetku - zaplavení budov, komunikací, škody v zemědělství... Uvést místo, datum, čas, trvání, úhrn/odhad, foto/video, případně popis či jiný záznam způsobených škod.

F) silné krupobití - kroupy mající v průměru (nebo v nejdelšim rozměru) alespoň 2 centimetry a/nebo množství menších krup, které vytvoří vrstvu 2 cm a více na plochých částech zemského povrchu -ne splavených deštěm na jedno místo! Uvést místo, datum, čas, trvání, odhad velikostii, foto/video - ideálně se srovnávacím měřítkem, popis/foto/video způsobených škod.

G) škody bleskem - údery blesku s následným poškozením dopravních prostředků, budov nebo zraněním zvířat či osob (i požáry způsobené bleskem). Uvést místo, datum, čas, popis/foto/video způsobených škod.

Jakým způsobem uvádět požadované údaje?

Datum - ve formuláři se vybírá pomocí kalendáře
Čas - uvádí se vždy v UTC - tj. SELČ - 2 hodiny (14 SELČ = 12 UTC) a SEČ - 1 hodina (14 SEČ = 13 UTC)
Místo - stačí zadat obec a formulář by si měl sám z mapové databáze sám dohledat souřadnice (kontrola)
Upřesňující údaje - podle pokynů formuláře
Foto/video - nejlépe nahrát na web a uvést odkaz nebo poslat report e-mailem na info@amaterskameteorologie.cz (umístíme ho na vyhrazené místo webu a prolinkujeme)

Jakým způsobem lze podat hlášení o výskytu extrémního projevu počasí do Evropské databáze extrémních jevů (ESWD)?

Momentálně existují 2 možné způsoby:

A) vložit report přímo pomocí formuláře na stránce ESWD - http://essl.org/cgi-bin/eswd/eswd.cgi?a ... lang=cz_60 (stránka je v češtině)

B) poslat report e-mailem na info@amaterskameteorologie.cz, kde bude následně zpracován a vložen do databáze ESWD pověřenými členy AMS - o.s.

Jak jsou data v ESWD zpracována a ověřena?

Po vložení neregistrovaným uživatelem je záznam automaticky hodnocen stupněm QC0 - tj. jak bylo vloženo, bez dalšího ověření. Tento záznam pak může být ověřen v podmínkách České republiky buď pověřenými členy AMS - o.s. a následně mu může být přidělen stupeň QC0+ tj. věrohodné (nejedná se o zjevný nesmysl), případně QC1 tj. potvrzené (existují naměřené hodnoty nebo průkazné svědectví - foto/video). Pověření pracovníci ČHMÚ pak mohou zvýšit hodnocení reportu až na stupeň QC2 tj. plně ověřené (pokud není pochyb o naměřených hodnotách či svědeckých materiálech)

K čemu data v ESWD slouží?

Data v databázi ESWD slouží k různým výzkumům týkajících se evropského počasí, případně mohou být využívána i k nowcastingu národními meteorologickými službami (v případě, že uživatelé jsou schopni posílat reporty v takřka reálném čase).
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí z Vašeho kraje“