![Wondering :?](./images/smilies/emoticon-0112-wondering.gif)
U maximálních teplot ALADIN hodnoty podle mých zkušeností trvale podhodnocuje, snad jen u větru mu to jakš takš vychází.
Taky mám dlouhodobě pocit, že GFS nadhodnocuje konvektivní srážky. Aladina při bouřkových situacích nesleduji vůbec. Ale na vrstevnaté srážky je podle mě hodně dobrý.Tomas Pucik píše:Ja sa zastanem Aladina lebo podla toho, co som robil predpovede pre celu Europu, tak ani spracovanie GFS nedopadlo moc dobre a mnoho krat znacne o den skor nadhodnotilo mnozstvo zrazok alebo precenilo iniciaciu konvekcie. Takze je mozne, ze to je aj v zlozitosti situacie, ktora panuje ( hodne zalezalo teraz na malych vlnovych disturbanciach v ramci strednej casti troposfery - ich vplyv je znacny ale predpovedat pohyb je narocne)
Jj, na vrstevnaté je král. Namísto 150 třeba ukáže 90 mm, ale je to slušné. Bouřky naopak předpovídá poměrně špatně...Tomáš Psika píše:Taky mám dlouhodobě pocit, že GFS nadhodnocuje konvektivní srážky. Aladina při bouřkových situacích nesleduji vůbec. Ale na vrstevnaté srážky je podle mě hodně dobrý.
no mám pocit že ta poslední verze stojí za ...gerykm píše:No já se spíš ptám, jestli někdo z vás ví o nějakých změnách v tomto modelu (dřív podle mě fungoval lépe), ale to se asi z ČHMÚ ven těžko dostane.