Extrémní bouřky 15. a 16.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:Takže si užije jen východ republiky. To jádro na hranicích už bleskově slábne, ale jdou za ním další, takže se necháme překvapit. Na nějaký tornado outbreak to ale moc nevidím. Kéž bych se nemýlil.
To bude spíš tornejdou brejk než autbrejk :-)
Naposledy upravil(a) Tomáš Psika dne 15 srp 2008 21:12, celkem upraveno 1 x.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Vypadá to tam na vertikálně mohutnou buňku. Postup je ale SSV takže si užije východ Moravy. A to ještě možná.

Brno je ze hry. Chčije a chčije.
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:
MajdaLa píše:NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Nevím jak jinde, ale tady je totální deka "rychle se pohybujících" (od SZ) stratocumulů a neumím si představit, že přes tuto deku vyplodí nějaká bouřka tornádo, navíc při slábnoucí instabilitě. Jinak dle očekávání "rakouské" bouřky rychle slábnou...

Má někdo z Moraváků menší úhrn srážek než já - to jest 0,3 mm? Ale právě začíná pršet...
leda by se to celé hlo na západ SZ a byly jiné podmínky ... mno tu je už hotový podzim zataženo nízkou oblačností slabě mrholí a teplota 13°C
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

Štěpán Krejsek píše:Vypadá to tam na vertikálně mohutnou buňku. Postup je ale SSV takže si užije východ Moravy. A to ještě možná.

Brno je ze hry. Chčije a chčije.

jj pokud pod tím nejsou ještě ty které nevidíme, ale už bych to taky trocha viděl na slábnutí.
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

5íkám jen ojediněle. A bouřky sice slábnoucí..ale být by mohly.
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

storm_ice píše:
gerykm píše:
MajdaLa píše:NO, já to vidím takhle: na trojec to podle mého skromného úsudku už nebude. Jo, bouřky nejspíš ještě budou, ačkoliv v průběhu noci to bude slábnout a budou se spíš rozpadat. Jestli budou tornádické, to těžko říct. Myslím, že ojediněle by se nějaké objevit mohlo...uvidíme Ale trojku bych tu na to nedávala.
Nevím jak jinde, ale tady je totální deka "rychle se pohybujících" (od SZ) stratocumulů a neumím si představit, že přes tuto deku vyplodí nějaká bouřka tornádo, navíc při slábnoucí instabilitě. Jinak dle očekávání "rakouské" bouřky rychle slábnou...

Má někdo z Moraváků menší úhrn srážek než já - to jest 0,3 mm? Ale právě začíná pršet...
leda by se to celé hlo na západ SZ a byly jiné podmínky ... mno tu je už hotový podzim zataženo nízkou oblačností slabě mrholí a teplota 13°C
tak 13°C je už fakt dost málo. Tady se to asi motá ještě kolem těch 17°C
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Koukněte na družici. V hloubi Rakouska je nějaký bouřkový komlex či co. A vypadá docela silně.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:Koukněte na družici. V hloubi Rakouska je nějaký bouřkový komlex či co. A vypadá docela silně.
Z toho nejspíš bude ten silný déšť v Orlických h... Zde něco nad 15°C a blesk. aktivita slábne...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

hasi píše:no to já to zas beru tak že pokud to jádro již existuje a najede do té helicity a střihu větru tak se na nějakou instabilitu může vyprdnout. Ale možná si to představuju blbě ...
Ono to není až tak mimo mísu, ale obyčejně bez nějaké mezní hodnoty instability v nějaké vrstvě atmosféry nebo vtoku vzduchu s menší hustotou do bouře to moc nejde. Horní výška bouřkové oblačnosti se třeba může snížit. Ale dál už nic o takových situacích nevím.
Uživatelský avatar
hasi
Příspěvky: 206
Registrován: 25 čer 2007 23:00
Bydliště: Sloup v Mor. krasu (okres Blansko)

jo teď jsem se díval na meteosat. V rakousku pod dohledností našeho radaru je všude mohutná k nám postupující oblačnost. Jsou to bouřky ? Kukněte někdo kdo to zná.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Na Přerov se ženou slábnoucí bouřky a já jdu spát... :roll:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
hasi píše:no to já to zas beru tak že pokud to jádro již existuje a najede do té helicity a střihu větru tak se na nějakou instabilitu může vyprdnout. Ale možná si to představuju blbě ...
Ono to není až tak mimo mísu, ale obyčejně bez nějaké mezní hodnoty instability v nějaké vrstvě atmosféry nebo vtoku vzduchu s menší hustotou do bouře to moc nejde. Horní výška bouřkové oblačnosti se třeba může snížit. Ale dál už nic o takových situacích nevím.
Ano, z definice CAPE se dá říct, že se nevytvoří tak vysoká oblačnost, ale ostatní jevy mohou být stejné; třeba i silné SC. Limitující to snad může být pro kroupy, ale jen polemizuju... :)
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše:Na Přerov se ženou slábnoucí bouřky a já jdu spát... :roll:
Za dnešek jistě spokojenost?! :|
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

hasi píše:jo teď jsem se díval na meteosat. V rakousku pod dohledností našeho radaru je všude mohutná k nám postupující oblačnost. Jsou to bouřky ? Kukněte někdo kdo to zná.
Měla by být. Teplota vrchní hranice oblačnosti se shoduje s Polskými bořkami. Takže možná stejná intenzita.
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

U nás se stále blíska a to čím dál blíž. Hromy už jsou také silnější. :-)
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Jestli teď klekne radar, tak je to jasné.
Uživatelský avatar
MajdaLa
Člen AMS
Příspěvky: 183
Registrován: 31 kvě 2007 13:39
Bydliště: Bohumín-Záblatí

No, uvidíme co to udělá... lidičky já bych spala... a už tu ani bouřka není...
Think like a proton: always positive. :-)
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Štěpán Krejsek píše:Jestli teď klekne radar, tak je to jasné.
Tak humor, jak vidno, ještě neodešel! :lol:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

hasi píše:jo teď jsem se díval na meteosat. V rakousku pod dohledností našeho radaru je všude mohutná k nám postupující oblačnost. Jsou to bouřky ? Kukněte někdo kdo to zná.
No koukám tedy jako blázen. Spíš bych řekl, že se levá část toho přicházejícího komplexu z větší části rozpadne a ta východní část bude pak řádit na Slovensku. Jak to teď vlastně vypadá na Slovensku?
Uživatelský avatar
Lukin
Příspěvky: 91
Registrován: 25 čer 2008 19:05
Bydliště: Hodonín

Jak už jsem psal, tak hodně nadějí vkládám do toho, co vzniklo na Maďarsko-Rakouských hranicích. Stále to roste - neslábne. No každopádně je to poslední možnost rpo tornáda, o kterých píše ESTOFEX.
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Janek píše:
Štěpán Krejsek píše:Jestli teď klekne radar, tak je to jasné.
Tak humor, jak vidno, ještě neodešel! :lol:
Bouřky přicházejí, bouřky odcházejí, ale humor zůstává :-).
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

hasi píše: tak 13°C je už fakt dost málo. Tady se to asi motá ještě kolem těch 17°C
od 17h je teplota 12,5 až 13,5°C a to ještě neprší jinak by bylo možná 11°C
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Teď existují jen dvě možnosti: a) vyjde předpověď estofexu
b) nevyjde
pak:
a) stormchaseři se dočkali nejhoršího
b) stormchaseři čekali na nejhorší
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak optimismus se zvýšil s pohledem na A-HU-SK hranice. Ta situace je nejasná. Třeba ta možná SC u Vídně odpoledne šla SSV a pak šla ta SQL směrem SV-VSV...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Radar nekleknul. Rakouské bouřky se zdají být masivní. Ale jak nekleknul radar. Chcípne to. To je ověřená pranostika. Na chcíplého radara běhala po obloze divá bára (supercela).
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“