Bouřky 8. 9. 2014

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2014.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosnič
Příspěvky: 182
Registrován: 22 bře 2014 15:58
Bydliště: Stochov

Jen sem hodím svůj příspěvek z fb, nebudu nic vymejšlet... :lol:

"Nad Kladnem přešla bouřka jako prase. Přívalák, napřed krupky <1cm, potom na zadní straně bouřky kroupy <2cm a příděl CG- blesků s množstvím úderů pod 1km. Bohužel bez fotek, chytlo mě to po cestě z autobusu, nicméně jestli má takhle skončit sezona, jsem pro :-) "

"A podle radaru to nebyla žádná vysrávka, ale krásnej, tmavě červenej odraz. Škoda, že až teď..."

Takže tak... :)
Z poslední výspy před kladenským okem zdraví Radek :-)
Nameless42
Příspěvky: 36
Registrován: 08 črc 2014 14:22
Bydliště: Veltruby (okres Kolín)

Zdravim.

Tak tady se taky konala pěkná bouřka, která dorazila po sedmé hodině večerní. Snad bych řekl i nejlepší v tomto roce. Původně jsem si myslel, že se nám to vyhne, tak jsem tomu moc nevěnoval pozornost. No nevyhlo se to a chytilo mě to zrovna když jsem venčil psa. Sotva jsem dobíhal domů a už se začal zvedat silný vítr (nárazy odhadem tak 15-20 m/s) a začalo pršet. Elektrická aktivita ta byla hodně bohatá s četnými CG a při odchodu i Anvil crawlery. Ve špičce hřmělo skoro nepřetržitě a nejbližší údery byly řádově ve 100 m od mého bydliště. Déšť byl taky hodně silný a k tomu ještě pěkně hnaný silným vítrem.
Co se týče struktury, tak ta byla docela pěkná. Základna byla jakoby ostře ohraničená a snad i nějaký nevýrazný arcus tam byl. Bohužel moc fotek nemám. Jen sem pořídil narychlo několik fotek, které teda zamoc nestály, ale nějaký jsem přece jen vybral.

http://dext3r.rajce.idnes.cz/Bourka_-_08.09.2014
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,

tak tento den byl opět poměrně velkým zářijovým překvapením... Že budou bouřky, se vědělo. Ale že to bude taková paráda, to jsme nečekali. Bohužel jsme s Dášou měli nějaké vyřizování na Kladně a přicházející bouřce jsme se začali věnovat až na poslední chvíli a spíš jsme před ní pak ujížděli, než abychom ji lovili. Nakonec se povedlo aspoň pár dokumentačních záběrů kousek od Brandýska. Zažili jsme poměrně dost blesků, které byly nepříjemě blízko a nejbližší byl asi v době, kdy jsme byli schovaní na benzínce u Stehelčevse... tam to byly maximálně desítky metrů. Tak blízké blesky jsem hooodně dlouho nezažil. Jen je škoda, že na focení to pak už moc nebylo, takže přikládám jednu fotku od Brandýska...

Zda bude článek, je otázka. Spíš bychom se přidali k někomu (Lukášovi R.), kdo měl z toho dne víc úlovků...
IMG_9821b.jpg
Uživatelský avatar
JirKrato
Příspěvky: 19
Registrován: 08 srp 2013 16:46
Bydliště: Brandýsek u Kladna
Kontaktovat uživatele:

http://www.in-pocasi.cz/fotogalerie/#ad-image-1

Odpoledne napíšu více :), ale bouřka pěkná :clap:
Brandýsek
Pentax K-5II + seťák WR + trigger po domácku vyrobeno od kamaráda :)
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

V září už sice bouřky nejsou tak běžné, ale vzhledem k přechodu studené fronty po nadprůměrně teplé periodě se jejich výskyt dal očekávat. Už po poledni bouřilo na polské straně Krkonoš, ale tyto bouřky "uplývaly" pryč a dění nad západem a středem Čech mě ponechávalo v klidu. Až relativně pozdě večer (na září) se bouřky rozhýbaly více na východ a v prostoru severovýchodních Čech vznikla jakási lokální squall line táhnoucí se od Trutnova k Chrudimi. Zpočátku to sice vypadalo, že nás linie klasicky opět podjede, ale nakonec zaúřadovaly Krkonoše a roztáhly "lajnu" až k hranici.
Před půl devátou se začalo blýskat, blýskavice prosvěcovaly kovadlinu a peň cébáku na západě, zatímco od východu ho ozařoval Měsíc téměř v úplňku. První hrom jsem slyšel asi na 25 km ve 20:35. Bouřkové pásmo se zvolna blížilo, ale zároveň i sláblo. Nejaktivnější buňka nás nakonec minula severně přes Trutnov, ale i tak nejbližší blesk uhodil okolo 2 km daleko. O půl desáté začalo slabě pršet, aby se o 10 minut později strhla pětiminutová průtrž o intenzitě ke 100 mm/h. I několik dalších blesků se přidalo. Vítr ale skoro nefoukal. Po desáté hodině ještě párkrát zahřmělo, o půl jedenácté zablikalo pár blýskavic na severovýchodě a bylo po všem.

Po půlnoci pak dorazila od JZ druhá vlna srážek, už ale s vyhaslou elektrickou aktivitou.

Report: http://report.bourky.cz/index.php?page= ... ow&id=1465
misa12
Příspěvky: 76
Registrován: 10 kvě 2012 19:09
Bydliště: Trutnov okr. Trutnov (Královehradecký kraj) 431 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

Ten večer u nás byla nádherná noční blesková show, kterou jsem si samozřejmě musel natočit: https://www.youtube.com/watch?v=yDX20ow6eEk
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Tenhle den se to tady docela semlelo. Né sice tak jako u kolegů jižně - Kladno a Brandýsek, ale taky tady docela slušně zabouřilo. Bouřky byly dvě, první vznikla těsně za náma, u nás z ní sprchlo jak pár mm. Druhá vznikla před náma a ještě se spojila s dalšími buňkami nachylujícími se od jihu i severu, takže to bylo trošku větší. Asi 15 mm a docela dost blesků ve vzdálenosti kolem 2 km. Ale bez krup.
Nějaké velké nadšení ale nesdílím. Je sice pravda že 4 Cb dny po sobě v září je pěkný výkon, ale sezóna stála za prd a aby se aspoň trochu něco napravilo, bylo by potřeba kvalitnější bouřkovou situaci a to i fotegenicky.
Uživatelský avatar
Sheik
Příspěvky: 56
Registrován: 13 kvě 2012 11:09
Bydliště: Kladno

Zdravím, nedávno se ke mně dostala fotografie od kolegy z práce. Byl na Slovensku a vyfotil tohle
P1040191.JPG
Podle mého se jedná o trombu, souhlasíte?
Vyfoceno v Ústí Račkové Doliny na Slovensku
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
Administrátor
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2007 13:41
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Ano, jednoznačně tromba.
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2014“