Stránka 1 z 1

Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 09 čer 2007 11:10
od David Rýva
Konvekce 9.června 2006, POSS TSTMS.. bouřky možné ale na méně než 10% uzemí.

V nevýrazném tlakovém poli na jižním okraji anticyklony se středem nad severním Atlantikem k nám proudí mírně labilní vzduch od V. Hodnoty instability by však neměli přesáhnout 1000J/kg a střih větru DLS je praktický nulový stejně jako tah konvektivní oblačnosti. Lze očekávat vznik velmi ojedinělých krátkodobých Cb s možnou bouřkou a to převážně nad vysočinou a horskýmy oblastmi.

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 11 čer 2007 16:01
od Tomas Pucik
ObrázekNo musim povedat, ze v poslednych dnoch sa burky predpovedaju priserne. Modely menia predpovede v kazdom termine, su obrovske problemy s instabilitou, vacsina model uplne podhodnocuje najma pre horske oblasti. Synopticky je to absolutne nevyrazne, strih vetra nulovy, vacsinou vsetko miestne burky, ktore lpia na prehrievani zemskeho povrchu a mnozstve vlhkosti v spodnych hladinach. Tak ci onak, situacia pre severne Slovensko - BURKA TAKMER KAZDY KAZDUCICKY DEN za posledne tyzdne.

Predpoved na zajtra 12.6.2007 ISLD SLGT pre : Z. Cechy
Nad Skandinaviou je plytka tlakova niz, brazda s nou spojena bude postupovat aj cez nase uzemie smerom na V. Instabilita v rozsahu od 500 do 1500 J/kg. Strih vetra velmi slaby, takze organizovane burky urcite nebudu. Ale, v pripade vyraznej instability a podpory od brazdy, mozeme ratat v silnejsich zhlukoch burok s krupobitim, silnymi narazmi vetra okolo 20 m/s alebo uhrmi zrazok okolo 30-45 mm /h. Nechcem byt velkym optimistom ale v poobednajsich hodinach by som ani nevylucil MCS postupujuci cez Z. Cechy. Pre ostatne regiony CR a sever Slovenska ostaneme pri ISLD TSTMS.

Predpoved na 13.6.2007 Zatial to vyzera, ze vyraznejsie hodnoty instability by sa mohli utvori v ramci severnej Moravy a severneho Slovenska. Tam sa predpokladaju aj vyraznejsie uhrny zrazok a celkom rozsiahla iniciacia burok. Preto pre tieto regiony predbezne ISLD SLGT .

Vzhladom na velmi tazko predpovedatelnu situaciu...radsej nevydavam predpoved pre dalsie dni

Konvekce 12.06.2007

Napsal: 12 čer 2007 11:24
od Tomas Pucik
Z/JZ Čechy: Sounding z Prahy z 6:00 UTC ukazuje 700 J/kg MLCAPE, zaroven sa vzduch rychlo prehrieva a na JZ Cechach naskakuju prve izolovane bunky. Instabilita by sa mala este lepsie vyjadrit v priebehu dna, SBCAPE by mohla lokalne prekracovat 1000 J/kg. Zaroven cez nas postupuje brazda s vystupnym prudenim na jej periferii. Strih vetra je takmer nulovy, preto ocakavame prevazne izolovane multicelularne burky, s ojedinele silnymi doprovodnymi javmi kvoli vyssim hodnotam CAPE. Ojedinele krupy alebo uhrny zrazok nad 30 mm/h. ISLD SLGT

Stredne a Vychodne Čechy: nizsie hodnoty instability a lokalnejsie burky, avsak vysoke hodnoty teplotneho gradientu v strednych polohach a suchsi vzduch vo vyske podporia moznost silneho narazoveho vetra v ramci burok. POSS SLGT

Severne Slovensko : Instabilita predpovedana modelom je relativne slaba, avsak pozorovane hodnoty MLCAPE okolo 600 J/kg z 00 UT z aerologickeho vystupu tuto domnienku zavrhuju. Preto mozeme ocakavame vyvoj ojedinelych burok najma v ramci horskych oblasti. Vzhladom na silny teplotny gradient v strednych hladinach a relativne suche podmienky v hladine nemozeme vylucit silny narazovy vietor v ramci jednotlivych buniek. POSS SLGT

Predpoved: 15.06.2007

Napsal: 14 čer 2007 22:17
od Tomas Pucik
Tlaková níž nad západnou Európou, spolu so studeným frontom postúpi cez územie ČR na V. Pred frontom, na prednej strane brázdy bude prenikať veľmi teplý a vhlký vzduch od JZ. Teploty v 850 hPa prekročia na celom území 15C. Zároveň sa front pri postupe nad ČR začne vlniť. Pod vplyvom brázdy, dobre vyjadrenej na frontálnej zóne v hladine 850 hPa začne silnieť prúdenie a dosiahne rýchlosti zhruba 15-20 m/s. V teplom prúdení a pod vplyvom prehrievania zemského povrchu očakávame rozsiahlu destabilizáciu, pričom hodnoty SBCAPE môžu dosiahnuť hodnôt 1000-1500 J/kg, najmä stredné Čechy. Front výrazne podporí tvorbu búrok a to najmä v oblasti Z.Čiech, na ostatnom území bude hrať výzanmnú rolu zrejme orografia a rozdielne prehrievanie zemského povrchu.

Západné Čechy: POSS MDT ( FEW ISLD ) - pravdepodonosť intezívnych doprovodných javov v rámci búrok
V rozsiahlom poli instability môžeme očakávať rozvoj popoludňajších búrok. Zároveň večer postúpi od západu front, ktorý prinesie zosilnené prúdenie a strih vetra v rozmedzí 10-15 m/s. Keďže prúdenie sa bude stáčať v rámci vlny na studenom fronte, stúpnu hodnoty helicity a to lokálne na 100-300 m2/s2. Zároveň silné výstupné prúdenie na fronte by mohlo podporiť rozsiahly rozvoj búrok, ktoré, by mohli dosiahnuť stupeň organizácie do silných multiciel. Najmä model GFS dáva signály na rozvoj výrazného MCS, ktorý by mohol postúpiť od JV na SZ najmä cez hraničné oblasti s Nemeckom. Keďže strih vetra sa orientuje na nižšie hladiny a zároveň sú hodnoty helicity menej výrazné a je otázne, či budú korelovať s polom instability, možnosť superciel zostáva málo pravdepodobná. Avšak dobre organizované multicely a systém MCS by mohli priniesť intezívne doprovodné javy a to najmä krupobitie ( priemer krúp aj nad 2 cm) alebo prívalové zrážky ( najmä pri prechode MCS ), v rámci MCS potom možno aj silný nárazový vietor. Keďže dráha MCS a celkový rozsah búrok zostáva neurčitý, zostaneme pri stupni POSS.

Stredné, Východné Čechy, Morava, Slovensko: ISLD SLGT , ojedinele silné búrky.

Na týchto miestach bude vplyv frontu neurčitý. Avšak očakávame výraznú destabilizáciu ovzdušia, hodnoty CAPE by mohli najmä v stredných a východných Čechách prekročiť značne 1000 J/kg. Strih vetra bude nevýrazný, lokálne potom ( najmä nad Moravou a Slovenskom) by mohol dosiahnuť 10 m/s, hodnoty helicity okolo 100 m2/s2. Tiež vyššie hodnoty Delta Theta-e a suchšia vzduchová hmota v strednej troposfére naznačujú potenciál pre downbursty a silný nárazový vietor v rámci silnejších búrok a to ojedinele s nárazmi okolo 20-25 m/s. V silnejších multicelách nemožno vylúčiť krupobitie alebo vyššie úhrny zrážok ( okolo 30 mm). Búrky by mali vznikať sprvu najmä v horských oblastiach, postupne potom na outflow-e z predošlých buniek a ich pokrytie bude vzrastať. Najvýraznejšia aktivita je predpokladaná pre severné Čechy a stredné Slovensko.

!! Predpoved bude zajtra dopoludnia zrejme upresnena !!

Za Skywarn predpovedný tím: Tomáš Púčik

15.06.2007 - Vyvoj situacie

Napsal: 15 čer 2007 08:57
od Tomas Pucik
Vzhladom na vyvoj situacie...prechod MCS od JZ do zapadnych Ciech zostava velmi otazny. Modely sa nezhoduju v tejto otazke, avsak, zvysene hodnoty SREH a strihu vetra by mali pokryt rozsiahlejsie uzemie nez sa predpokladalo a preto, vydavame docasne predpoved ISLD MDT pre tak zapadne, ako aj stredne a vychodne Cechy, kedze hodnoty instability by mali prekracovat lokalne 1500 J/kg ( Vystup z Prahy-Libuse naznacuje 900 J/kg MLCAPE o polnoci ), takze v tychto regionoch nevylucujeme potencial pre velke krupy a downbursty v silnejsich multicelach. Naviac, v zapadnych Cechach stale pretrvava riziko privalovych zrazok v ramci rozsiahlejsich zhlukoch burok.


Slovensko, Morava : Vystup z 00 UTC Popradu-Ganoviec naznacuje 1000 J/kg MLCAPE, teda instabilita je lepsie vyjadrena, ako sa predpokladalo. Vzhladom na rozsiahle a vyznamne pole instability, silny teplotny gradient v strednej troposfere nevylucujeme krupobitie a downbursty v ramci silnejsich burok. Taktiez, prudenie by sa malo priebezne zrychlovat v suvislosti s prichodom brazdy od Z. To by mohlo zabezpecit lepsiu organizaciu burok. Ak sa potvrdi vyznamna destabilizacia v tomto regione, ocakavame zvysenie stupna na POSS MDT pre Moravu, zapadne, stredne a severne Slovensko.

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 16 čer 2009 20:40
od Amerika
Dovolil bych si lehce zkritizovat, nebo spíše podat připomínku k předpovědím SkyWarnu.
Zejména v poslední době se objevuje takový trend předpovedi předčasně sundavat - v době, kdy bouřky ještě jsou, nebo dokonce jen polevily z maximální intenzity... Tím se považuje situace za odepsanou? Zrovna dneska začly největší bouřky teprve teď a mapa už je zelená... :?

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 16 čer 2009 21:20
od Michal Geryk
Já zelenou po otevření stránek SkyWarnu nevidím - stále svítí žlutá. Pouze v náhledu (třeba na http://www.bourky.com ) žlutá mizí, ale snad se někdo kompetentní vyjádří.

Cituji z "home" stránky: Předpovědi bouřek se vztahují rovněž k jeden den trvajícímu intervalu ale platnost předpovědi je vždy od 6 hodin UTC příslušného dne do 6 hodin UTC dne následujícího( tj. v 7 hodin SELČ se ještě jako dnešní zobrazí předpověď bouřkových jevů jež je platná od včerejšího rána!!) .

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 16 čer 2009 21:49
od Amerika
No jasně, tim prokliknutim se dostanu na oficiální předpověď vydanou k určitýmu dni. Ale to, že z pohledu stránek ASS v určitou dobu (není to v 6 UTC) mapa "zezelaná", jsem chápal jako, že vzhledem k aktuální situaci už pozbývá platnosti, tedy jakýsi update...

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 17 čer 2009 08:48
od David Rýva
Amerika píše:Dovolil bych si lehce zkritizovat, nebo spíše podat připomínku k předpovědím SkyWarnu.
Zejména v poslední době se objevuje takový trend předpovedi předčasně sundavat - v době, kdy bouřky ještě jsou, nebo dokonce jen polevily z maximální intenzity... Tím se považuje situace za odepsanou? Zrovna dneska začly největší bouřky teprve teď a mapa už je zelená... :?
Nic nestahujeme předčasně, není za co kritzovat. Ešli to mizí na webu ASS tak bude možná nějaká chybka tam, optám se na to Lukáše. Spíš bych si dovolil tak trochu rejpnout já. Jak může někdo soudit co sme vydaly nebo ne základě náhledu mapy aniž by četl outlook??? :o

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 17 čer 2009 11:00
od Tomas Pucik
Takato situacia nastat moze, v pripade, ze predpovedajuci uzna za vhodne, ze sa uz na uzemi nic nevyskytne. V takomto pripade ale bude stale vlozeny text s povodnou predpovedou a pod nim napisany UPDATE: xxx....

Vcera vsak naozaj nikto z nas zelenu mapu nevkladal do updatu. Pokial viem, ani ziadny nebol. Preto radsej pre istotu nabehnite priamo na stranku skywarnu, kym sa tento maly technicky detail nevyriesi.

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 17 čer 2009 12:02
od Amerika
Dík za objasnění,
Šlo mi jen o to, jestli změna mapy v náhledu z ASS nese nějakou informaci. Když tedy ne, tak je to skutečně jak řikáš jenom technickej detail a nevidim to jako vážnější nedostatek hodnej rychlý nápravy.

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 17 čer 2009 13:22
od stormchaser
David Rýva píše:
Amerika píše:Dovolil bych si lehce zkritizovat, nebo spíše podat připomínku k předpovědím SkyWarnu.
Zejména v poslední době se objevuje takový trend předpovedi předčasně sundavat - v době, kdy bouřky ještě jsou, nebo dokonce jen polevily z maximální intenzity... Tím se považuje situace za odepsanou? Zrovna dneska začly největší bouřky teprve teď a mapa už je zelená... :?
Nic nestahujeme předčasně, není za co kritzovat. Ešli to mizí na webu ASS tak bude možná nějaká chybka tam, optám se na to Lukáše. Spíš bych si dovolil tak trochu rejpnout já. Jak může někdo soudit co sme vydaly nebo ne základě náhledu mapy aniž by četl outlook??? :o
Obávam sa toho, že chyba ani na webe A.S.S. nie je... ono ten obrázok berie z http://www.skywarn.cz/actual_tstms.php?d=0 a zrejme tam bude chyba... Pretože ono to automaticky odstraňuje (myslím, že po 18h) aj na iných stránkach... ;)

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 17 čer 2009 16:51
od David Rýva
stormchaser píše:
David Rýva píše:
Amerika píše:Dovolil bych si lehce zkritizovat, nebo spíše podat připomínku k předpovědím SkyWarnu.
Zejména v poslední době se objevuje takový trend předpovedi předčasně sundavat - v době, kdy bouřky ještě jsou, nebo dokonce jen polevily z maximální intenzity... Tím se považuje situace za odepsanou? Zrovna dneska začly největší bouřky teprve teď a mapa už je zelená... :?
Nic nestahujeme předčasně, není za co kritzovat. Ešli to mizí na webu ASS tak bude možná nějaká chybka tam, optám se na to Lukáše. Spíš bych si dovolil tak trochu rejpnout já. Jak může někdo soudit co sme vydaly nebo ne základě náhledu mapy aniž by četl outlook??? :o
Obávam sa toho, že chyba ani na webe A.S.S. nie je... ono ten obrázok berie z http://www.skywarn.cz/actual_tstms.php?d=0 a zrejme tam bude chyba... Pretože ono to automaticky odstraňuje (myslím, že po 18h) aj na iných stránkach... ;)
Aha, juknul jsem na to pro jistotu, ten script je přecijen už dost starý a fakt tam je chybka v podobě špatnýho znamínka u 6 hodinovýho posunu. Místo aby to přehodilo předpověď na další den až v 6 UTC ráno tak to udělal už v 18UTC kdy ještě není vydaná předpověď na druhý den. Takže se omlouvám, už je to snad v pořádku ;) Btw nic to ale nemění na mojem doporučení opravdu si to rozkliknout a pročíst ten outlook, protože jen z mapky nejde objektivně na cokoliv usuzovat.

Re: Předpovědi konvekce_Convective outlooks(AC)

Napsal: 04 pro 2009 17:50
od alb123456
hello i'm new member