Downburst 4.8.2001 Východ ČR

Diskuze o silných bouřích v historii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Na tento den vzpomínám dodnes, a to mi tehdy bylo pouhých 7 let, kdy do Holešova, a nejen zde, přišla nejsilnější bouřka, pokud dobře pamatuji, tak v historii nejsilnější. Jednalo se o Downburst, kde vše podrobně popisuje svědek bouře také z Holešova. http://www.meteo-holesov.cz/zajpozo04.html

Z mého pozorování mohu říci, že si pamatuji, že pro Moravu, konkrétně tedy pro Holešov, byly hlášeny velmi silné bouřky. Jako dítě jsem se cákal v bazénu a nic hrozného neočekával. Co si ale pamatuji, bylo podezřelé ticho a velmi těžký horký vzduch. Bylo takzvané ticho před bouří, a to silnou.
Kolem 18. hodiny se temně zatáhla obloha a postupně se jakoby zvedal vítr, jako při každé bouřce. Ale v tu chvíli to udeřilo. Vypnula se elektřina a začal ten pravý rachot, opravdu doslova rachot. Velmi silný vítr (podle informace na stránce a holešovské meteostanice) až 127km/h, prudká průtrž deště, ale do toho ještě kroupy o velikosti zhrůba 3 cm, i více.
Všechno burácelo tak silně, že jsme nevěděli, co v okolí udělá více škod, jestli 127km/h silný vítr, který se pod oblaky doslova roztrhnul dolů, nebo kroupy. Pamatuji si, jak jsme se sestrou stáli v obývacím pokoji a zacpávali si uši a měli jsme strach.
Viděli jsme přes okna, jak prarodiče drží venku nábytek, který létal všude, jak se silnými nárazy větru vylévá voda z bazénu, jak kanály nestíhají pozřít vodu, která se valila z mohutných mračen, jak kroupy ničí větve stromů, květiny a vše, co venku rostlo. A náš skleník? Ten byl celý vysklený. Co si ještě pamatuji, je, že jsem po bouři ihned vyletěl ven a viděl jsem dolosva hromady krup, zničené všechno v okolí, a to ať u sousedů či u nás, zkrátka všude.
Bylo hlášeno obrovské množství škod, vyvrácených stromů a zničených předmětů z větru a krup.
Na tento den nikdy nezapomenu, i když si jej pamatuji matně, to, že se jednalo o downburst, jsem dohledal až v posledních letech...

Takovéto bouřky se snad vyskytují už i někde na západě či v USA.
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Obrázek
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tahle bouře je vedena jako HP supercela v databázi.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
DavidDizzer
Příspěvky: 66
Registrován: 11 srp 2011 13:51
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Tak to nevím. Podle mě supercela to být i mohla, ale charakteristiku to mělo jako downburst. A to proč? Mělo to typický průběh jako u downburstu - tedy nahromaděný studený vzduch s kroupami díky vzestupným proudům, se nahoře hromadil tak dlouho, až nakonec byl tak těžký, se se pod mraky protrhnul a doslova svou rychlosti rozlití do okolí způsobil škody. Jak jsem řekl 120 Km/h, a pokud se podíváte na videa na youtube o downburstu, uvidíte, že se jednalo o stejný průběh.
Nevím, kdo uvádí danou bouři jako supercelu, ale ti, co to zažili na vlastní kůží vědí, že downburst je přesně takovým průběhem doprovázen. Tedy klid klid, a najednou během pár vteřin obrovská vichřice, kdy všechno lítá a padá, kroupy ničí vše a vidíte jen bílou mlhu z toho všeho, co se propadlo studeným vzducehm dolů , který se rozlil po okolí.
Opravdu se musel studený vzduch nahromaděný nahoře prudce uvolnit a rozlít po okolí a to způsobilo obrovské škody.
Downburst!
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Downburst je u HP supercel častým jevem. I velikost krup by odpovídala.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Odpovědět

Zpět na „Silné bouře v historii“