Tak sem si procházel nějaký recenze na ten Boltek, já bych si, dovolí li to finanční situace, určitě časem rád pořídil ten LD-250. Sice je dražší ale u PC-card verze někteří uživatelé popisovali občasně rušení některými PC komponentami. Výhodou LD-250 je i snadná přenosnost přijímače, v případě dočasného výpadku detekce CELDN a radaru ho můžu vzít do auta a připojit k notesu třeba.
Každopádně shrnutí obou verzí:
Přesnost sice není tak vysoká jako u CELDN, je to dáno odhadem vzdálenosti z jednoho místa a nikoliv výpočtem z několka detektorů současně. Ten systém myslím vychází z podobného principu jako v SSSR vyráběné tzv. "pelengátory bouřek" neboli zaměřovače bouřek. Ty uměli odahadovat vzdálenost blesku do cca 300km a zobrazovat je na obrazovce s pamětí, taková zařízení se používala v součinnosti s radarem. No docela bych si rád něco takového prohlédl ale kdoví jestli se někde nějaké funkční zachovalo. Ale zpět k Bolteku, samozřejmě to s tou nepřesností uvádí na svém webu i výrobce, u slabších bouřek často detektor zobrazuje blesky i o desítky % dále než jsou v reálu, zato u silných bouří je přesnost lokalizace prý znatelně lepší. Problémem v hustě průmyslových oblastech může být rušení. S tím se potýkám tady v Kolíně dost i při svých pokusech o stavbu vlastního detektoru blesků a částečně ho lze omezit použitím napájení z baterie namísto ze sítě po které se mnohé ruchy šíří. S rušením u Bolteku údajně může do značné míry pomoci kvalitní software na zpracování a zobrazování dat. I tak je doporučeno srovnat data vždy s profesionálními daty.
No abych shrnul dojmy z toho. Myslím, že v případě nedostupnosti oficiálních dat, ať už radaru nebo hlavně z detekce blesků, by to byla dobrá alternativa aby člověk nebyl "úplně slepý". Hlavně pak na bouřky v rámci okolí do cca 150km, protože v rámci asi takového území prý byla získaná data většinou poměrně přesná. Sice je možné zobrazovat i vzdálenější bouřky ale jak vyplynulo ze zkušenosti autorů recenze, tak nad cca 200mil(cca 300km) jsou již údaje většinou značně méně spolehlivé a nad cca 300mil(450km) již většinou nespolehlivé.
Každopádně co sem viděl porovnání s radarem tak mi ta přesnost, na to jak je to malá a relativně levná věcička, přijde opravdu pěkná, hlavně u bližších bouří(viz. obrázek).
Každopádně začal jsem intenzivně pracovat na vývoji vlastního kapesního detektoru blesků, jež by uměl krom detekce samotné i odhadovat vzdálenost blesku. Indikace by fungovala stejně jako u detektoru Strike Alert, tedy pomocí 4 LED diod jež se po výboji rozsvítí na asi vteřinu a případně i s možností zvukové indikace výboje
Náklady na takou věcičku budou rozhodně mnohonásobně menší než na originální StrikeAlert, který jsem nedávno na nějakém českém webovém obchodu viděl za nehorázné 4000Kč!!!! Zatím to jde dobře, už chybí jen ten předmět detekce někde venku v okolí
Edit: Tady je fajn vidět v reálu funkce toho LD-250
http://www.youtube.com/watch?v=zBFF7SGqYHk" onclick="window.open(this.href);return false; ...schválně to shlédněte celé, vypadá to fakt pěkně, hlavně ve druhé polovině toho videa je fajn vidět jak to kreslí ta blesky na mapu.