Zdravím.
Tak já jsem měl dvouletou zkušenost s
Canonem 350D a musím říct, že když jsem upgradoval na vyšší model, tak jsem se s 350D hodně nerad loučil. Na svou dobu (před dvěma roky) to byl vynikající přístroj a myslím, že i dnes má ještě stále řadu spokojených uživatelů. Byl to můj první krok do pořádné digitální fotografie a jsem tak tomuto přístroji potažmo Canonu vděčen za spoustu kvalitních zkušeností. Přestože je 350D "amatérská" DSLR, najde se na ní asi jen málo negativ, vezmeme-li v potaz cílovou skupinu uživatelů. Zde jsou
mé uživatelské postřehy a případné srovnání s jinými modely.
1) 350D má plastové tělo, ale plast je tvrzený, kvalitní, a tak nikde nic nevrzalo ani po dvou letech. Dílenské spracování tedy v rámci svého zařazení na jedničku.
(Na to, že nemá být odolný vodě a prachu, tak 350D vydrželo víc než dost... především vodou jsem ho moc nešetřil.... deště a tak
Stačilo vždycky jen osušit povrch a kolem spár a při troše péče bylo vše v pohodě.)
2) Ergonomie byla trošku problematičtější... 350D není až tak velký přístroj a tak se může někomu hůře držet. Já jsem to vyřešil battery gripem a bylo po problému. Sice přístroj nabral na váze i objemu, ale úchop byl rázem mnohem lepší. Malíček tak už nevisel ve vzduchu, ale měl pevnou oporu v podobě gripu. O tom, že se dvojnásobně prodloužil chod na baterie ani mluvit nemusím
Ještě jedna věc je na gripu skvělá. Má vertikální spoušť (výborně se s tím fotí na výšku)i druhé ovládací kolečko + ještě další dvě tlačítka... na uzamčení a konpenzaci expozice. Prostě bravurní nápad.
(Podotýkám, že třeba battery grip pro řadu Canon xxD mi přijde konstrukčně o něco horší
... mám ho, ale dlouho jsem se mu bránil)
Další věc související s ergonomií je rozmístění tlačítek i použití stavového displeje nad hlavním LCD (Člověk se až diví, kolik foťáků to dneska nemá a kolika lidem to vůbec nechybí). To byl například hlavní důvod, proč jsem nakonec koupil 40D místo původně plánované 450D. Tu když jsem viděl zezadu poprvé, tak jsem myslel, že se v Canonu někdo zbláznil.
Ani 40D není v tomto směru ideální... řada tlačítek pod LCD není prostě úplně nejlepší. Vlevo od LCD to považuji za naprosto nejvhodněji umístěné. Pro upřesnění se tu teď bavíme o tlačítkách "menu", "jump", "prohlížení fotek" a "mazání".
3) Foťák jako předposlední ze série xxxD používá
Compact Flash karty. Nemůžu si pomoct, ale CFka jsou pro mě stále naprosto nejlepší karty. Pravda, moc "kompaktní" nejsou, ale upřímně... že by se vám do kapsy nevešly???
CF karty nabízejí jednak daleko největší kapacity... dnes již 64 GB
, s rychlostí na tom taky nejsou vůbec špatně a jako jediné karty na mě působí solidním dojmem, že by mohly něco vydržet. Lepší značky nabízejí karty kovové a to máte pak teprve pocit, že jsou vaše fotky v naprostém bezpečí. A do foťáků se fakt vejdou... na CF karty byl tenkrát i můj stařičký maličký kompakt Canon IXUS 500
.
4) Rychlost. Necelé 3 snímky za sekundu jsou, myslím, celkem obstojné. Pravda, vyrovnávací paměť není až tak veliká, aby se takhle dalo nasekat řada fotek neřkuli v RAWu, ale stačí to.
5) Šum. Úroveň šumu odpovídá době, kdy byla tato DSLR uvedena na trh. I ISO 1600 bylo použitelné. Pravda, dneska jsou na tom aparáty ve stejné třídě o něco líp. Koneckonců s každým novým medelem (400D,450D) úroveň šumu na shodných ISO klesá, ale jak říkám... především oproti kompaktům je to stále i dnes trošku někde jinde
6) Rozlišení 8 MPix je podle mě dostatečné. (Když vezmene v potaz, že dnes mají některé kompakty stejné nebo i vetší rozlišení na pidi čipu oproti full frame Canonu 5D (12 MPix), tak je to k nevíře)
Aby to bylo fér, zde je i pár více či méně podstatných
nedostatků:
1) Ani na LCD ani v hledáčku se nezobrazuje info o nastaveném ISO - lehce tak zapomeneme na původní nastavení vysokého ISO a zbytečně tak ryskujeme nežádoucí šum
2) Již zmíněná horší ergonomie bez použití battery gripu (podotýkám, že to je můj subjektivní pocit) Někdo má třeba menší ruce a vadit mu to nebude. Každopádně doporučuji vyzkoušet a osahat tak i tak, než koupíme.
3) Nepřítomnost jakékoliv ochrany nebo pomůcky proti prachu na čipu. (Ani mechanické ani softwarové) Jediná možnost je čistit si to sám, nebo zajít do servisu,ale to stojí peníze.
4) tohle není tak úplně negativum, ale osobně doporučuji použití objektivů pro Full frame, protože objektivy jen pro APS-C formát při použití filtrů značně vinětují.
Tak... snad to bude pro začátek stačit. Momentálně mě nic dalšího nenapadá, ale klidně se na 350D ptejte