Slovenský radar

Máte na nás dotaz ohledně radarových / satelitních snímků ? Napište.
Odpovědět
Šeba
Příspěvky: 74
Registrován: 06 črc 2008 20:09
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, dnes jsem se díval na sk radar se záložkou trasovanie oblacnosti na tu včerejší bouřku v Olomouci a utvořilo se tam něco, co nevím, co znamená... už jsem to viděl víckrát u tohoto typu oblačnosti a dvakrát to přešlo do jasně viditelné spirály ze šipek. Proto si myslím, že to značí rotaci buňky. Může mi někdo k tomu něco říct, díky!

Snímek z radaru s označením Olomoucké buňky(je to ten černý kruh): http://atsebes.rajce.idnes.cz/radar_2.8./

PS: Promiňte, že jsem netrefil téma, já si nevšim, že hned nad pojmama je i téma na snímky, kdyžtak to přehoďte... :oops:

Edit: Přesunuto ;)
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Šeba píše:Zdravím, dnes jsem se díval na sk radar se záložkou trasovanie oblacnosti na tu včerejší bouřku v Olomouci a utvořilo se tam něco, co nevím, co znamená... už jsem to viděl víckrát u tohoto typu oblačnosti a dvakrát to přešlo do jasně viditelné spirály ze šipek. Proto si myslím, že to značí rotaci buňky. Může mi někdo k tomu něco říct, díky!

Snímek z radaru s označením Olomoucké buňky(je to ten černý kruh): http://atsebes.rajce.idnes.cz/radar_2.8./

PS: Promiňte, že jsem netrefil téma, já si nevšim, že hned nad pojmama je i téma na snímky, kdyžtak to přehoďte... :oops:

Edit: Přesunuto ;)
Myslím si, že to je obdoba českého Celltracku, který je vyvíjen Hankou Kyznarovou v ČHMÚ. To že tam je to kolečko pravděpodobně znamená, že buňka má již potřebnou odrazivost a velikost aby se dala sledovat pomocí použitého algoritmu.
Ale nějaké detaily k tomu nevím.
Šeba
Příspěvky: 74
Registrován: 06 črc 2008 20:09
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:
Myslím si, že to je obdoba českého Celltracku, který je vyvíjen Hankou Kyznarovou v ČHMÚ. To že tam je to kolečko pravděpodobně znamená, že buňka má již potřebnou odrazivost a velikost aby se dala sledovat pomocí použitého algoritmu.
Ale nějaké detaily k tomu nevím.

Dobře, díky za odpověď, ale pořád mi nedochází, k čemu to slouží?
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
roman21
Příspěvky: 182
Registrován: 06 bře 2008 07:34
Bydliště: SZ SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Šeba píše:
Lukáš Ronge píše:
Myslím si, že to je obdoba českého Celltracku, který je vyvíjen Hankou Kyznarovou v ČHMÚ. To že tam je to kolečko pravděpodobně znamená, že buňka má již potřebnou odrazivost a velikost aby se dala sledovat pomocí použitého algoritmu.
Ale nějaké detaily k tomu nevím.

Dobře, díky za odpověď, ale pořád mi nedochází, k čemu to slouží?
vyskusaj im napisat oni uz budu vediet preco to robia
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Šeba píše:Dobře, díky za odpověď, ale pořád mi nedochází, k čemu to slouží?
Jestli je to to, co si myslím, tak ten algoritmus najde bouřkové buňky (u celltracku bouřky s 44 dBZ nebo více), vypíše jejich parametry (maximální výška, maximální odrazivost, VIL, pravděpodobonost krup ad.) a pak je možné extrapolovat polohu bouřkové buňky v čase (u českého celltracku 30 minut) - jednoduše řečeno to vypočte pravděpodobnou polohu buňky za 30 minut, případně sledovat historii pohybu, vydat nějaké varování když buňka bude mít určité parametry (vysoké VIL, odrazivost, začne zatáčet apod.) :-)
Šeba
Příspěvky: 74
Registrován: 06 črc 2008 20:09
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Lukáš Ronge píše:
Šeba píše:Dobře, díky za odpověď, ale pořád mi nedochází, k čemu to slouží?
Jestli je to to, co si myslím, tak ten algoritmus najde bouřkové buňky (u celltracku bouřky s 44 dBZ nebo více), vypíše jejich parametry (maximální výška, maximální odrazivost, VIL, pravděpodobonost krup ad.) a pak je možné extrapolovat polohu bouřkové buňky v čase (u českého celltracku 30 minut) - jednoduše řečeno to vypočte pravděpodobnou polohu buňky za 30 minut, případně sledovat historii pohybu, vydat nějaké varování když buňka bude mít určité parametry (vysoké VIL, odrazivost, začne zatáčet apod.) :-)

Super, díky za odpověď. Pro jistotu jsem napsal na schmu.sk, tak uvidím, co mi na to řeknou oni... Každopádně by se to hodilo, vědět takovéto informace. Škoda je, že to je pouze pro východ republiky.
Jakub Šebesta http://stormchasing.kvalitne.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Rad by som sa k tejto teme vratil. Na shmu.sk ani nikde v ich intranete bohuzial uz nejestvuje Trasovanie burok. Na email neodpovedali do dnesneho dna. Rad by som sa spytal na trasovanie burok v CHMI, ci je niekde dostupne, a taktiez aky ma dosah, resp, ci pokryva aj zapadne Slovensko.. Diky moc :)
Odpovědět

Zpět na „Interpretace meteorologických dat“