Bouřky 9.8.2008

Vše co se týká o zpozorovaných jevech v roce 2008.
Odpovědět
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně slabá bouřka. Jeden hrom a mírně prší - zahradní deštík.

Teď druhý hrom.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Jinak teď tam maj Rakušáci slušnou lajnu, tipoval bych nárazy větru a shelf cloud.
Mimochodem nevíte někdo jakej bejvá průměrnej počet bouřkovejch dní v srpnu a září? :oops: U nás je to většinou za srpen 3-5 bouřek a v září 0-2 spíš slabších bouřkek.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:...Mimochodem nevíte někdo jakej bejvá průměrnej počet bouřkovejch dní v srpnu a září? :oops: U nás je to většinou za srpen 3-5 bouřek a v září 0-2 spíš slabších bouřkek.
Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.

Silných zářijových bouřek mám zaznamenaných víc, ale hlavně se jednalo o množství srážek než o jiné bouřkové projevy. Občas tu byl denní úhrn i 40 mm a třeba 3.9.1988 spadlo téměř 50 mm srážek...
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Kéž by se to opakovalo i letos! :lol: :lol:
Letos je tu srpen docela katastrofa ze řeč stojí tu jen 7.srpen se svou noční bouřkou. :cry:
To loni to bylo vo něčem jinym. Pět bouřek za srpen, mám dokonce ze dne 22. a 23. srpna podezdření hned na 4 supercely v okolí!! Jinak bouřky v září, co si pamatuju tu byly např. silné v roce 2002 a 2005, vždy s přívalákem, koncem září "často" se tu vytvoří lajna se silným větem s pár výboji. Září už holt neni pravidelnej bouřkovej měsíc aspoň tady u nás. :(
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Tomáš Psika
Příspěvky: 346
Registrován: 17 črc 2008 17:12
Bydliště: Rakovnicko, 425 m. n. m.
Kontaktovat uživatele:

gerykm píše: Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.

Silných zářijových bouřek mám zaznamenaných víc, ale hlavně se jednalo o množství srážek než o jiné bouřkové projevy. Občas tu byl denní úhrn i 40 mm a třeba 3.9.1988 spadlo téměř 50 mm srážek...
Jednou si na Mostecku na konci září (někdy před rokem 2005) pamatuji na situaci, kdy se tam opřela a zastavila zvlněná studená fronta a byly tam docela silné bouřky a několik lijáků s krátkými přestávkami. Fronta se tam postupně rozpadla. Napršelo tehdy dost přes 50 mm během asi 3 hodin.
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

Já mám v paměti loňské září. 22.8. se vyskytly docela silné bouřky na Z od Brna. Ze vzdálenosti snad 30 km jsem pořídil asi 60 fotek.
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Tak dnes som sa konečne dočkal aj ja: v Galante dve menšie búrky v priebehu troch hodín od SZ, pozoroval som aj tri CG blesky-vzdialenosť cca 5km (mám perfektný výhľad z ôsmeho poschodia ;) ).Mimochodom nevie niekto ako sa dá vizuálne rozlíšiť blesky CG+ a CG-? Podľa radaru boli medzi nimi aj CG+.
Uživatelský avatar
Michal Koupý
Příspěvky: 113
Registrován: 23 črc 2007 05:03
Bydliště: Blansko, 290 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

-
Naposledy upravil(a) Michal Koupý dne 03 zář 2008 02:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Ač jsem měl původně v plánu jet na Skalky, tak to dopadlo úplně jinak. Jel jsem do Prahy :? . Info ze včerejška jen prostřednictví otce. Okolo pul jedné se od SZ prudce setmělo a začlo prudce pršet. Protože byla nízká oblačnost, bylo to naprosto neočekávané a nebylo nic poznat, že by se něco blížilo. Toto trvalo cca 10 - 15 min, během této doby spadlo okolo 20 mm. Celkem za včerejšek 25,3 mm. Bouřka nebyla
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

karas píše:Tak dnes som sa konečne dočkal aj ja: v Galante dve menšie búrky v priebehu troch hodín od SZ, pozoroval som aj tri CG blesky-vzdialenosť cca 5km (mám perfektný výhľad z ôsmeho poschodia ;) ).Mimochodom nevie niekto ako sa dá vizuálne rozlíšiť blesky CG+ a CG-? Podľa radaru boli medzi nimi aj CG+.
Pokusim se to říct, ať mě kdyžtak někdo opraví. :roll: Z teorie i mejch pozorování CG+ probije mezi vrcholem bouře a zemí, CG- mezi zemí a základnou. CG+ musí bejt tedy mnohem silnější. Pokud vidíme CG+ blesk jakoby vyjít ze základny (ve skutečnosti probije skrz celým oblakem od zhora dolů), lze ho rozeznat podle daleko delší doby trvání a jasnějšího výboje než klasický CG-. ;)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
karas
Příspěvky: 91
Registrován: 05 srp 2008 00:06
Bydliště: Galanta - Podunajská nížina (JZ Slovensko)
Kontaktovat uživatele:

Instabiliter píše:
karas píše:Tak dnes som sa konečne dočkal aj ja: v Galante dve menšie búrky v priebehu troch hodín od SZ, pozoroval som aj tri CG blesky-vzdialenosť cca 5km (mám perfektný výhľad z ôsmeho poschodia ;) ).Mimochodom nevie niekto ako sa dá vizuálne rozlíšiť blesky CG+ a CG-? Podľa radaru boli medzi nimi aj CG+.
Pokusim se to říct, ať mě kdyžtak někdo opraví. :roll: Z teorie i mejch pozorování CG+ probije mezi vrcholem bouře a zemí, CG- mezi zemí a základnou. CG+ musí bejt tedy mnohem silnější. Pokud vidíme CG+ blesk jakoby vyjít ze základny (ve skutečnosti probije skrz celým oblakem od zhora dolů), lze ho rozeznat podle daleko delší doby trvání a jasnějšího výboje než klasický CG-. ;)
Díky za vysvetlenie, a zas sme o niečo múdrejší. ;) .Zdá sa mi že som jeden blesk CG+ dávnejšie zachytil (http://sk.fotoalbum.eu/karas/a110998/00000004) ten naľavo. :oops:
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tomáš Psika píše:
gerykm píše: Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.

Silných zářijových bouřek mám zaznamenaných víc, ale hlavně se jednalo o množství srážek než o jiné bouřkové projevy. Občas tu byl denní úhrn i 40 mm a třeba 3.9.1988 spadlo téměř 50 mm srážek...
Jednou si na Mostecku na konci září (někdy před rokem 2005) pamatuji na situaci, kdy se tam opřela a zastavila zvlněná studená fronta a byly tam docela silné bouřky a několik lijáků s krátkými přestávkami. Fronta se tam postupně rozpadla. Napršelo tehdy dost přes 50 mm během asi 3 hodin.
v r.1999 byla první polovina září slunečná a bylo dost teplo, na studené frontě pak v bouřkách spadlo v tušimicích myslim 50 mm :D ale třeba i předloni byla začátkem září hodně slušná bouřka ... el. aktivita úchvatná - několik blesků za sekundu
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2008“