Bouřky 9.8.2008
Napsal: 09 srp 2008 11:00
V Brně slabá bouřka. Jeden hrom a mírně prší - zahradní deštík.
Teď druhý hrom.
Teď druhý hrom.
Meteorologické fórum skupiny pozorovatelů konvektivních bouří
https://forum.bourky.cz/
Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.Instabiliter píše:...Mimochodem nevíte někdo jakej bejvá průměrnej počet bouřkovejch dní v srpnu a září? U nás je to většinou za srpen 3-5 bouřek a v září 0-2 spíš slabších bouřkek.
Jednou si na Mostecku na konci září (někdy před rokem 2005) pamatuji na situaci, kdy se tam opřela a zastavila zvlněná studená fronta a byly tam docela silné bouřky a několik lijáků s krátkými přestávkami. Fronta se tam postupně rozpadla. Napršelo tehdy dost přes 50 mm během asi 3 hodin.gerykm píše: Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.
Silných zářijových bouřek mám zaznamenaných víc, ale hlavně se jednalo o množství srážek než o jiné bouřkové projevy. Občas tu byl denní úhrn i 40 mm a třeba 3.9.1988 spadlo téměř 50 mm srážek...
Pokusim se to říct, ať mě kdyžtak někdo opraví. Z teorie i mejch pozorování CG+ probije mezi vrcholem bouře a zemí, CG- mezi zemí a základnou. CG+ musí bejt tedy mnohem silnější. Pokud vidíme CG+ blesk jakoby vyjít ze základny (ve skutečnosti probije skrz celým oblakem od zhora dolů), lze ho rozeznat podle daleko delší doby trvání a jasnějšího výboje než klasický CG-.karas píše:Tak dnes som sa konečne dočkal aj ja: v Galante dve menšie búrky v priebehu troch hodín od SZ, pozoroval som aj tri CG blesky-vzdialenosť cca 5km (mám perfektný výhľad z ôsmeho poschodia ).Mimochodom nevie niekto ako sa dá vizuálne rozlíšiť blesky CG+ a CG-? Podľa radaru boli medzi nimi aj CG+.
Díky za vysvetlenie, a zas sme o niečo múdrejší. .Zdá sa mi že som jeden blesk CG+ dávnejšie zachytil (http://sk.fotoalbum.eu/karas/a110998/00000004) ten naľavo.Instabiliter píše:Pokusim se to říct, ať mě kdyžtak někdo opraví. Z teorie i mejch pozorování CG+ probije mezi vrcholem bouře a zemí, CG- mezi zemí a základnou. CG+ musí bejt tedy mnohem silnější. Pokud vidíme CG+ blesk jakoby vyjít ze základny (ve skutečnosti probije skrz celým oblakem od zhora dolů), lze ho rozeznat podle daleko delší doby trvání a jasnějšího výboje než klasický CG-.karas píše:Tak dnes som sa konečne dočkal aj ja: v Galante dve menšie búrky v priebehu troch hodín od SZ, pozoroval som aj tri CG blesky-vzdialenosť cca 5km (mám perfektný výhľad z ôsmeho poschodia ).Mimochodom nevie niekto ako sa dá vizuálne rozlíšiť blesky CG+ a CG-? Podľa radaru boli medzi nimi aj CG+.
v r.1999 byla první polovina září slunečná a bylo dost teplo, na studené frontě pak v bouřkách spadlo v tušimicích myslim 50 mm ale třeba i předloni byla začátkem září hodně slušná bouřka ... el. aktivita úchvatná - několik blesků za sekunduTomáš Psika píše:Jednou si na Mostecku na konci září (někdy před rokem 2005) pamatuji na situaci, kdy se tam opřela a zastavila zvlněná studená fronta a byly tam docela silné bouřky a několik lijáků s krátkými přestávkami. Fronta se tam postupně rozpadla. Napršelo tehdy dost přes 50 mm během asi 3 hodin.gerykm píše: Nemám po ruce všechny statistiky, ale vzpomínám si na přelom září a října 1991, kdy 30.9.1991 bylo na Moravě a ve Slezsku polojasno s prudkým J-JZ větrem, s maximem téměř +30°C a v noci na 1.10.1991 přišla silná bouřka s větrem a úhrnem srážek kolem 30 mm - někde to bylo určitě víc.
Silných zářijových bouřek mám zaznamenaných víc, ale hlavně se jednalo o množství srážek než o jiné bouřkové projevy. Občas tu byl denní úhrn i 40 mm a třeba 3.9.1988 spadlo téměř 50 mm srážek...