Předpověď : Červenec 2009

Kdokoliv z Vás se může podělit o svoje znalosti.
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Nechci nijak zpochybnovat predpoved skywarn, ale situace je docela porad zajimava pro celou Moravu, kde bych hodil c.1. Uz ted po ranu zde mame velmi vysokou vlhkost a rosny bod opet atakuje 20°C. Obloha je temer vymetena a prohrivani vzduchu vali velmi rychle :)

Kontroloval jsem letmo aladina a ten hodil pro vychodni cast CAPE az k 3000 J/Kg a take srazky, ktere dava i SK aladin.

Z meho pozorovani, ktere zde provadim nekolik let zde cekam ve Zlinskem kraji opet privalove srazky, ktere budou vazany na hory a pri postupu dal se rozpadnou a bourky, ktere vydrzi zustanou spise na Jizni Moravu.

Shrnuto - bude to stejna situace jako v utery a v pondeli :lol: Tudis u nas trochu dal od hor...zadne bourky :@
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Při zemi je vlhko, ale na Moravě bude jinak nižší vlhkost ve spodní troposféře než v Čechách a výška CCL bude až kolem 2 km, což je výš než v minulých dnech. ALADINU bych až tak nevěřil - sázím jako SKYWARN na GFS... ;)
Jinak řečeno čekám dnes na Moravě bouřek o dost méně než v Čechách (a než v minulých dnech), ale ojedinělé downbursty (příp. i kroupy) bych nevyloučil.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tomas Pucik
Člen AMS
Příspěvky: 470
Registrován: 02 čer 2007 12:57
Bydliště: Poprad, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:Nechci nijak zpochybnovat predpoved skywarn, ale situace je docela porad zajimava pro celou Moravu, kde bych hodil c.1. Uz ted po ranu zde mame velmi vysokou vlhkost a rosny bod opet atakuje 20°C. Obloha je temer vymetena a prohrivani vzduchu vali velmi rychle :)

Kontroloval jsem letmo aladina a ten hodil pro vychodni cast CAPE az k 3000 J/Kg a take srazky, ktere dava i SK aladin.

Z meho pozorovani, ktere zde provadim nekolik let zde cekam ve Zlinskem kraji opet privalove srazky, ktere budou vazany na hory a pri postupu dal se rozpadnou a bourky, ktere vydrzi zustanou spise na Jizni Moravu.

Shrnuto - bude to stejna situace jako v utery a v pondeli :lol: Tudis u nas trochu dal od hor...zadne bourky :@

Ahoj, predpovede CAPE podla Aladina su nerealne, ich parametrizacia nie je spravna a ako sa den za dnom ukazuje, hodnoty ich MUCAPE su nadhodnotene neuveritelnym sposobom. Ak MUCAPE dosiahne v tychto dnoch lokalne 2000 J/kg, bude to dost a nie 4000 J/kg ako to bezne vidime v poslednych dnoch.

Dalej, stupne, ktore su vydavane, su zalozene na pravdepodobnosti - Morava ma dneska mensiu pravdepodobnost silnych burok ako napriklad Cechy. Preto sa to odrazi aj v stupnoch. To samozrejme, neznamena, ze sa aj v oblasti mimo Stupen 1 nemoze ojedinele vyskytnut silnejsia burka, ako je uvedene aj v samotnom texte predpovede.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Vladimír měl kurňa pravdu... :y: ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Už je sice červenec, ale kvůli tomuhle příspěku nebudu nic zakládat.
Chci říct, že každej den je to úplně stejnej scénář. Bez ohledu na modely a předpovědi, jsou bouřky silnější vždycky ve východní polovině ČR, než v západní. Hlavní bouřky začínají vždycky na východě, pomalu postupují na západ, kam už většinou nedorazí, protože už je večer. Nechápu co to je za jev.
Myslim že na bouřky má vliv hlavně terénní a krajinný faktor. Ostatní věci asi zas tak nerozhorujou. Vysvětlovalo by to, že největší bouřky jsou v Polsku, pak na východě a nejslabší na západě ČR.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Určitě to tak není... ;) Možná teď v této V-SV cyklonální situaci ano, ale jestli to není tím, že málo organizované bouřky "uvnitř vzduchové hmoty" zasáhnou jen menší část republiky a hodně stormchaserům (včetně mě) se zdá, že má na bouřky hrozný pech.
V Radostovicích byla promítnuta sumace bleskových výbojů v ČR tuším od roku 2002 a jednoznačně vedou Z-SZ a střední Čechy (ale ono je to i kvalitnějšími detektory v Čechách a v okolí).
Loni sice na výboje podle promítnuté sumace vyhrála Morava, ale "bouřky roku" 25.6. byly v Čechách.

Tož tak... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Tak to je úplně jasné při této situaci. Bouřky jsou vázány na orografii, a tedy: vzdálenost mezi Javorníky/Chřiby / Drahanské vrchoviny a Vysočinou je menší než mezi Vysočinou a kdesi až Brdy nebo Krušnými horami; a na severu zase Jesenicko, Kladsko + Podkrkonoší. Třeba zde se kromě včerejška (už před-) natáhla kovadlina až kdesi od polských Beskyd a byl vyřknut ortel nad tímto krajem. :D
Třeba ty bouřky, co jsou teď v Polsku, se vyvíjejí nezávisle na orografii a jsou velice silné, zajímavé... :idea:
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Danti
Příspěvky: 195
Registrován: 16 kvě 2008 19:31
Bydliště: Šternberk
Kontaktovat uživatele:

To co se děje v Polsku také moc dobře nechápu, bouřky se tam tvoří každej den a přitom je tam rovina. Ale možná právě velká plocha roviny děla podobný efekt, jako tady v horských oblastech. Jinak u nás na Hané jsem si všiml ještě jednoho efektu. Pokud jdou bouřky od východu, byť jen velmi pomalu, tak se tvoří nad Beskydami, ale jakmile se dostanou do Moravské brány, tak rychle slábnou a vytvoří se jen plachta. Další bouřky se pak tvoří až na západní Moravě, na stětě Drahan. Pokud je ovšem pohyb i mírně od jihu, tak se stěna vytvoří i nad Oderskými vrchami a bouřky tak zalijou většinu Hané.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Danti píše:To co se děje v Polsku také moc dobře nechápu, bouřky se tam tvoří každej den a přitom je tam rovina. Ale možná právě velká plocha roviny děla podobný efekt, jako tady v horských oblastech. Jinak u nás na Hané jsem si všiml ještě jednoho efektu. Pokud jdou bouřky od východu, byť jen velmi pomalu, tak se tvoří nad Beskydami, ale jakmile se dostanou do Moravské brány, tak rychle slábnou a vytvoří se jen plachta. Další bouřky se pak tvoří až na západní Moravě, na stětě Drahan. Pokud je ovšem pohyb i mírně od jihu, tak se stěna vytvoří i nad Oderskými vrchami a bouřky tak zalijou většinu Hané.
Na rovině může i v noci docházet ke konvergenci proudění ve spodní vrstvě vzduchu a tím za labilního zvrstvení k tvorbě bouřek, ale možná bude příčina i jiná - nechám si poradit. Samozřejmě své hraje i výtok studeného vzduchu z prvních bouřek, který může způsobit vznik bouřek nových.
A že bouřky slábnou v Moravské bráně a zesilují na západní Moravě je zřejmě způsobeno relativně chladnějším a sušším větrem od SV, který tady po většinu dní foukal a který téměř vždy rozbíjí základnu cébéček - dlouholetá zkušenost... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Od východu vidím tvořící se bouřku ostatně jako 4 dny zpět to samé a dnes bude stejný scénář do odpoledne nárust a jak to půjde k nám bude to zdechat cééébečka jsou to pěkná ale :lol:
Uživatelský avatar
storm_ice
Příspěvky: 1448
Registrován: 23 led 2008 09:50
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Michal Geryk píše: Na rovině může i v noci docházet ke konvergenci proudění ve spodní vrstvě vzduchu a tím za labilního zvrstvení k tvorbě bouřek, ale možná bude příčina i jiná - nechám si poradit. Samozřejmě své hraje i výtok studeného vzduchu z prvních bouřek, který může způsobit vznik bouřek nových.
A že bouřky slábnou v Moravské bráně a zesilují na západní Moravě je zřejmě způsobeno relativně chladnějším a sušším větrem od SV, který tady po většinu dní foukal a který téměř vždy rozbíjí základnu cébéček - dlouholetá zkušenost... :?
heh o tomhle jsme se bavili, oba se netěšili na nastávající situaci. I já bych to tipoval na chladný vzduch, který bere "žrádlo" pro Cb a ty se pak nakonec rozpadnou .. tohle znám u nás u studených front najaře, kdy je vzduch sušší a zejména když k nám začne přetékat přes Krušné hory ... jinak mám radost, že SV zeslábnul a konečně se daří bouřkám i u nás, byť je to s nima docela sázka do loterie, lokálně desítky mm srážek, zatím co o kus dále nemusí pršet vůbec. I v dalších dnech to vypadá slibně, srážkově lépe pro západ, tak uvidíme. Příští týden postupné Z-Sz proudění a zklidnění situace. Snad se to nestočí víc na severní, bo se obávám, že dávka studeného vzduchu do středomoří by mohla nadělat problémy v podobě další níže, obzvlášť pokud by byla blokovaná tlakovou výší na východě.
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

storm_ice píše:
Michal Geryk píše: Na rovině může i v noci docházet ke konvergenci proudění ve spodní vrstvě vzduchu a tím za labilního zvrstvení k tvorbě bouřek, ale možná bude příčina i jiná - nechám si poradit. Samozřejmě své hraje i výtok studeného vzduchu z prvních bouřek, který může způsobit vznik bouřek nových.
A že bouřky slábnou v Moravské bráně a zesilují na západní Moravě je zřejmě způsobeno relativně chladnějším a sušším větrem od SV, který tady po většinu dní foukal a který téměř vždy rozbíjí základnu cébéček - dlouholetá zkušenost... :?
heh o tomhle jsme se bavili, oba se netěšili na nastávající situaci. I já bych to tipoval na chladný vzduch, který bere "žrádlo" pro Cb a ty se pak nakonec rozpadnou .. tohle znám u nás u studených front najaře, kdy je vzduch sušší a zejména když k nám začne přetékat přes Krušné hory ... jinak mám radost, že SV zeslábnul a konečně se daří bouřkám i u nás, byť je to s nima docela sázka do loterie, lokálně desítky mm srážek, zatím co o kus dále nemusí pršet vůbec. I v dalších dnech to vypadá slibně, srážkově lépe pro západ, tak uvidíme. Příští týden postupné Z-Sz proudění a zklidnění situace. Snad se to nestočí víc na severní, bo se obávám, že dávka studeného vzduchu do středomoří by mohla nadělat problémy v podobě další níže, obzvlášť pokud by byla blokovaná tlakovou výší na východě.
Zrovna poslední výstup GFS naznačuje vznik další níže od jihovýchodu kolem 12.7. a spolu stim další srážkovej nářez. :o Jelikož je to ještě daleko, tak je velká šance, že se to ještě změní, třeba ten vpád studenýho vzduchu nebude tak výraznej a níže nevznikne, nebo se odsune nál na východ a bude to záležitost na jeden den. Taky teď GFS naznačuje spíš západní proudění s přeháňkama a semtam i s bouřkou, což by bylo fajn, protože bouřky od západu u nás bejvaj slušný, často převýší i některý bouřky na zvlněných studených frontách od jihozápadu (jako ta 16.června). Daleko horší to bude s letníma teplotama, nic se zatim v následujícím období nenaznačuje (snad jen bláboly pí Honsové). Prozatim tu byl nejteplejší letošní den stále 26.květen.
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

V letech 1997 a 2002 přišly 2 povodňové vlny s několikadenní (-týdenní) pauzou a trochu se tohoto bojím i letos, ale charakter letošních povodní je jiný. Pro opakování "povodňových" synoptických situací nemám fyzikální zdůvodnění, ale strach přiznávám... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Michale nechci nijak strasit, ale noc z utery na stredu bude hodne nebezpecna co se tyce srazek. Koukal jsem se na GFS i aladina a bude to docela zajimave sakra :roll:
Naposledy upravil(a) vecerapl dne 06 črc 2009 15:08, celkem upraveno 1 x.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

vecerapl píše:Geryku nechci nijak strasit, ale noc z utery na stredu bude hodne nebezpecna co se tyce srazek. Koukal jsem se na GFS i aladina a bude to docela zajimave sakra :roll:
Taky jsem se teď díval na Aladina a jsme na okraji těch vydatnějších srážek jinak asi bych radši oslovoval Michale než Geryku :D přijde mě to přátelštější než oslovovat příjmením aspoň teda pro mě ;) ...
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Mně to nevadí... ;-)

Jinak ještě je brzo lokalizovat onu frontální vlnu a nemusí z toho být nic anebo to půjde třeba přes Slovensko... Až zítra budou k dispozici modely z 12h UTC a budu vidět radarové odrazy ze stř. Evropy, tak to začnu brát vážněji.

30 mm za noc (ne za pár desítek minut) nebude žádná katastrofa i přes nasycená povodí, ale nad 50 mm to už může být o něčem jiném.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
vecerapl
Příspěvky: 365
Registrován: 04 bře 2008 12:37
Bydliště: Zlín

Vyrazna studena fronta dnes (7.7) z noci na stredu (8.7) prinese vydatne srazky a silny vitr. Sice zrejme blesku moc nebude, ikdyz myslim si, ze snad neco jo :lol: Tak tahle fronta prinese hlavne vydatne srazky az k 40 az 60 mm/6hod a do toho silny narazovy vitr, ktery muze v narazech dosahnout (dle aladina) az kolem 30 m/s. Model aladin prestreluje az na hodnoty pres 35 m/s, presneji jih Moravy kolem 38 m/s, sever Moravy 37 m/s.

Aladin urcite tyto hodnoty prestreluje, protoze tohle neni vubec mozne.
Amatérská meteorologická stanice Napajedlaci.cz
puyol
Příspěvky: 38
Registrován: 06 čer 2009 10:35
Bydliště: Jeseníky,Zlaté Hory

Ahoj zakládám nové téma ani když něco nezačalo.Mě by spíš zajímalo propč aladin předpovída takové neuvěřitelné hodnoty srážek.To má jako spadnout z nake bouřkove bunky? nebo s te ktera se prave nachazi pod ceskou republikou??
Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 260
Registrován: 19 úno 2009 21:19
Bydliště: Holasice u Rajhradu JMK (Brno)
Kontaktovat uživatele:

Bude přecházet výrazná studená fronta spojená s frontální vlnou která přechod zpomalí a tudíž jsou předpokládané tyto srážky ale jsou to jen modely podle mě je v Aladinu "předpověď srážek" počítáno i s bouřkami ale je otázka jestli budou takže vše se uvidí až to bude přecházet ale určitě naprší poměrně hodně.Já bych toto přehodil do ostatní předpovědi myslím si že je to na dnešek zbytečný zakládat když se nic neděje zatím
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Myslím, že ALADIN s větrem totálně přestřelil - viz GFS... V 850 hPa bude vítr kolem 10 m/s (až ráno o něco zesílí) a že by se konaly noční downbursty se mi vůbec nezdá s ohledem na dost vysokou vlhkost v celé troposféře, navíc bude poměrně malý teplotní kontrast a synoptická dynamika a také bude nízko položená CCL.

Bude se nejspíše jednat o vydatnější stratiformní srážky s vnořenou konvekcí a se slabšími bouřkami. Povodně nečekám, ale opět se zvýší nasycenost povodí a kdo ví co bude dál... :?

EDIT: Vidím na SkyWarnu, že Tomáš Púčik (ahoj ;-)) je ohledně možného silného větru podobně zmatený jako já... :) Já jsem ale dost podcenil dynamiku v rámci celé troposféry, ale stejně mi zbývá říct jen že "uvidíme"... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Lancaster
Příspěvky: 19
Registrován: 04 čer 2009 16:04
Bydliště: okr. Považská Bystrica, Slovensko, 372 m n. m.

Michal Geryk píše:V letech 1997 a 2002 přišly 2 povodňové vlny s několikadenní (-týdenní) pauzou a trochu se tohoto bojím i letos, ale charakter letošních povodní je jiný. Pro opakování "povodňových" synoptických situací nemám fyzikální zdůvodnění, ale strach přiznávám... :?
To je taký ten siedmy zmysel meteoamatéra, aj ja ho mávam ;) Tiež si myslím, že pri takomto ráze leta je možná ešte jedna až dve vlny povodní, aj keď rozsahovo snáď nie ako v roku 1997. Zaujímavým faktom je, že takýmto upršaným a nestabilným vlhkým letám (viac ako obvykle) predchádzava často suchý apríl či jar všeobecne (aj 1997 aj teraz), nie je to však pravidlom.
Lepšie je byť občas nechápavý ako večne nepochopený...
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Pokud si dobře pamatuju, tak Tomáš Prouza zveřejňoval záznamy z dubna roku 1996, (rok 1996 byl z velký části taky studenej a nestabilní) ale podle jeho záznamů bylo tehdy v dubnu stabilní a teplý počasí, stejně jako letos, jinde na foru jsem zas vyčetl že nejteplejší den toho roku byl už 13. červen a pak nastaly hodně studený prázdniny, hlavně červenec, studenej podzim, hlavně září a časnej nástup zimy s velkým množstvým sněhu. Sám si ten rok nepamatuju, (bylo mi 6 let). Mám tušení, že letošek dopadne stejně, hlavně v září bude obzvlášť chladno, jako roku 1996 a stejně tak brzo přijde zima. Taky bouřek do konce roku už moc nečekám, tak 5 a spíš mírných. Je to ale jen můj pesimistickej tip. :?
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tak to čím dál tím víc vypadá, že nejsilnější, spíše stratiformní, srážky zasáhnou JV-V Čech a Z-SZ Moravy a Slezska. U nás na východě asi tolik pršet nebude, ale je zase větší naděje na noční bouřky, parametry totiž nejsou až tak nejhorší.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Michal Geryk
Člen AMS
Příspěvky: 1443
Registrován: 30 kvě 2007 05:50
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Hmm... :o Že by v nadcházejícím týdnu přišel letošní stormacherský vrchol sezóny? Po většinu týdne to vypadá VELMI zajímavě, ale nerad bych to zakřiknul a zároveň si nepřeji žádné živelné pohromy. Konkrétnější pokus o předpověď raději dělat ještě nebudu, ale už zítra by to ojediněle mohlo "vypuknout".
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

No stormchaserský vrchol nevim nevim. Pro Z polovinu to zatím tak nevypadá a na pátek to spíše vypadá, že nás to vyj*be všechny... :? Ale tak ještě uvidíme, jak to vůbec bude... :)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní předpovědi uživatelů“