Squall line 14.3.2010

Sem můžete přidávat vaše pozorování v roce 2010.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Takže Praha 14.03.10 krátce po 23 hodině první letošní bouřka. Náhlé zvýšení síly větru a silné sněžení s mrznoucím deštěm. taková krupice se sněhem. Asi pět blesků. Tři údery žižkovský vysílač. fialové světlo + akustický doprovod do 1s. Takže myslím že tento den většina z nás má první letošní bouřku. Je to moje první pozorovaná od srpna 09! :clap:
Uživatelský avatar
Václav Sedláček
Příspěvky: 220
Registrován: 06 čer 2007 17:34
Bydliště: Praha Barrandov, 302 metrů nad mořem
Kontaktovat uživatele:

Na Barrandově už je po všem. Vše trvalo jen 10 minut, spadl asi cm sněhu a ochladilo se z +1 na -3 stupně celsia.
Nejsilnější pozorovaný nebezpečný jev? Přívalový déšť.
Oblíbená bouřka? Noční MCS.
Uživatelský avatar
Prdek
Příspěvky: 138
Registrován: 10 čer 2009 19:55
Bydliště: Litomyšl - 360 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Taky mam prvni letosni zarez...mel jsem stesti, zrovna kdyz jsem vybenul ven zmerit vitr, tak se krasne zablesklo a za chvily byl slyset i hrom, podle radaru CG+ :) Jinak lajna prisla ve 23:15 a vitr na cele bourky kolem 15 m/s, ale rychle zeslabl na nejakych 7 m/s; ted huste snezi a na zemi uz lezi souvisla vrstvicka...takovahle zimni vecerni bourka cloveku udela radost :D
Naposledy upravil(a) Prdek dne 14 bře 2010 23:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ondris
Příspěvky: 542
Registrován: 25 čer 2007 15:25
Bydliště: Praha 6 - Řepy (360 m n.m.) / Opařany - okr. Tábor (460 m n.m.)

Tak nakonec se přeci jen vydařilo. :) 1 CG a 1 CC blesk ve vzdálenosti cca 2 km a potom 3 vzdálenější blýskavice (odpovídalo by to úderům do Ž. vysílače) Následně bílá tma a nyní asi 2 cm sněhu a teplota -2,5°C. Hodně povedený večer! :clap:
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
Administrátor
Příspěvky: 212
Registrován: 26 kvě 2007 13:33
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Tu je zachycen úder blesku do Žižkovského vysílače webkamerou ČHMÚ na Libuši.
Přílohy
zizkovsky_vysilac_blesk.jpg
zizkovsky_vysilac_blesk.jpg (25.11 KiB) Zobrazeno 34664 x
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Super nářez!!! Tady přešla parádní bouřka. Asi 15 pozorovaných záblesků, z toho tak 5 až 7 blesků ve vzdálenosti 1 až 2 km, jeden snad i pod kilák. Hromy byly slušný, pěkně z blízka. Na radaru je vidět, jak v době přechodu byly srážky nějintenzivnější z celý lajny přibližně nad náma. Zřejmě nějlepší zimní bouřka co pamatuju.
Nejdřív jsem se šel podívat ven na kopec s tím, že si možná připíšu vzdálenou blejskavici. Tak to taky začalo, když se na severu několikrát blýsklo se spíše slabým hromem. Pak to asi na 15 minut vypadlo.
Byla úplná tma, ale přesto bylo jasně vidět, kde je srážkové pole, protože krásně zhasínaly světla jednotlivých měst tak, jak je sněhová clona zakrývala. Pak zhasly i poslední lampy, zvednul se silný vítr a začla lítat krupice. Pěknej hukot na střeše blízký továrny. Pak se blejsklo tak silně až jsem se lekl a další blesky už přicházely skoro co minutu. Snad jen úhrn srážek moc nepřekvapil - jen půl cm.
Takže také první zářez, a na naše měřítka srovnatelný s letními bouřkami.
Tomáš.Malek
Příspěvky: 89
Registrován: 23 bře 2009 23:26
Bydliště: Praha - Vinohrady

Ondris píše:Tak nakonec se přeci jen vydařilo. :) 1 CG a 1 CC blesk ve vzdálenosti cca 2 km a potom 3 vzdálenější blýskavice (odpovídalo by to úderům do Ž. vysílače) Následně bílá tma a nyní asi 2 cm sněhu a teplota -2,5°C. Hodně povedený večer! :clap:
To ti můžu potvrdit. A opět jako loňský 24 březen tři zásahy. První jsem viděl periferním viděním jako fialovou skvrnu v okně do druhýho jsem se přímo díval takže jsem pak asi minutu nic neviděl a třetí opět tak na pul oka od počítače. Pěkný začátek sezony. No ale ještě si budem muset počkat nejmín měsíc protože tohle byla první vlaštovka která ještě jaro nedělá.
wosicz
Příspěvky: 152
Registrován: 26 kvě 2009 19:49
Bydliště: Vranová Lhota / okr. Svitavy (303m)

Gratulace do Čech! Nám to tu hodně rozbily ty naše hory.. takže to vypadalo spíš jako silnější sněhová přeháňka. Ale kdo si počká, ten se dočká 8-)
Můj ZATÍM největší úlovek - F0 z velké vzdálenosti -> http://www.chmi.cz/torn/cases/20080515/20080515.html
Pár mých blesků -> http://wosicz.rajce.idnes.cz/
Přeji bouřlivý den nově z okolí Bouzova :)
Uživatelský avatar
Instabiliter
Příspěvky: 386
Registrován: 04 srp 2008 09:38
Bydliště: Toužim (Karlovarský kraj) / Plzeň Skvrňany

Tak tady také první bouřka, nebo spíš blýskavice!!! Nejdřív pozorováno asi 5 slabých záblesků nad KH, blesková aktivita ale pak ustala, pak jsem se vydal čekat na příchod SQL a "blizzardu" s ní spojeného a skutečně. Město svými světly umožnilo pozorovat blížící se sněhovou stěnu, s jejím příchodem značně zesílil vítr. Potom jsem viděl záblesk z CG+ několik desítek km na JV (dle detekce), pak jsem viděl ještě jeden blízký asi CC záblesk bez hromu, ten ale na detekci jaksi chybí. Udělal jsem si opět malou procházku, tentokrát řádně oblečen a připravem, jsem si razil cestu bílou tmu. :D Ke konci chumelenice ještě jsem viděl jeden velmi slabej dvojitej záblesk na jih od nás, také ale neni vidět na detekci, asi vše nezachytí. Všude kolem padaly popelnice, ozývá se randál, někde podle táhlého skřípání asi někde povolily plechy na střeše. Vše mám natočeno, jen ty záblesky asi nebudou tolik vidět, byly spíše slabé a nešly natočit.
Dnešek se mi zdá kopíruje loňský 23.březen, i rozmístění detekovaných úderů blesků je velmi podobné, tedy Sasko, sever Čech, Polabí vedou. Loni to ale u nás mělo ostřejší náběh, kratší trvání a více blízkých úderů.
Taktéž gratuluju všem kdo měl pořádnou buřinu a ten kdo ne tak aspoň pořádnou chumelenici na té SQL, což dneska bude snad skoro každý. ;)
Z Toužimi nebo Plzně zdraví Honza Džugan :-)
Uživatelský avatar
Jan Drahokoupil
Administrátor
Příspěvky: 543
Registrován: 26 kvě 2007 15:07
Bydliště: Brandýsek, okr. Kladno
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,
v Brandýsku to mělo dost podobný průběh jako u Michala (Amerika) ve Slaném. První záblesky jsem začal pozorovat někdy po půl jedenácté. Byla to dobrá příležitost prvně vyzkoušet StrikeAlert a alespoň jsem si ověřil, že přístroj funguje :D . Sice jsem uvnitř domu chytal dost ruchů a výhled jak pro mě, tak pro přístroj byl značně omezený, ty nejbližší blesky bral spolehlivě. Po vypnutí PC jsem ještě narychlo dával foťák do okna ve snaze zachytit první letošní blesky, ale jen na jedné fotce mám prozářenou oblačnost od blesku.

Každopádně jsem si mohl zapsat první tlustou čárku za první letošní bouřku u nás :D . Velmi milé překvapení.
Uživatelský avatar
goldy
Příspěvky: 175
Registrován: 30 zář 2007 22:20
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Tak i v Pardubkách jsem se včera dočkal. Kolem 23. hodiny to dorazilo i k nám, nejdříve se zvedl prudký nárazový vítr, poté začaly padat sněhové krupky, dále se během minuty asi dvakrát dost blízko zabýsklo, oba blesky byly pod jeden km, i když hromy byly dost ztlumené. A srážky se pozvolna změnily na sněhové, mohly napadnout tak 2 cm maximálně. ;)
Moje fotoúlovky na http://goldy82.rajce.idnes.cz/
Phoneix13
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2010 22:33

ahoj lidi , tak včera u nás sněželo spíš chumelilo , nic zajímavého ale do toho se blýskalo a hřmělo-divný!nikdy jsem nic takového neviděl.bylo to u Mnichova Hradiště.mohl by mi někdo vysvětlit jak je to možné že při sněžení jsou blesky a hřmí?vždyt není žádný dusno nebo teplotní rozdíl. :shock:
Uživatelský avatar
Nikki
Příspěvky: 268
Registrován: 01 kvě 2008 18:38
Bydliště: Pelhřimov 494 m.n.m - kraj Vysočina

Ahoj, koukám na net a tam píše jeden známej, že měli včera v Praze bouřku. No tiše Vám všem co jste už letos viděli blesk závidím. :)
moje pokusy něco vyfotit - http://nikki24.rajce.net
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 238
Registrován: 03 črc 2008 17:22
Bydliště: Třinec-Lyžbice-351 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Zdravím a hlásím první bouřku roku :lol: :lol: (tak přece jsem se jenom dočkal). Kolem 23:45 došla fronta i k nám, silné nárazy větru, jeden bych si troufl odhadnout i na 20 m/s. Zpočátku pršelo mírnější intenzity a pak hotová fujavica. Přesně ve 23:55 se zablýsklo a následně pak zahřmělo, úder byl asi tak kolem 2 km odtud, za minutu ještě jednou -taky hrom. Hodně mě to nadchlo :D :D ... zajímavost byla že po přechodu vítr absolutně ustal, žádné nárazy větru, nic. Jenom si tak pofukovalo. :shock:
Zdravím z Třince !!!
Uživatelský avatar
dobrmanek
Příspěvky: 746
Registrován: 23 čer 2007 09:56
Bydliště: Větřkovice, 480 m.n.m, okres Opava

Že já vůl si nešel lehnout a čekal jsem až přijde fronta. Nemám slov. Před frontou foukal vítr mezi 5 - 7 m/s, těsně před příchodem zeslabení větru na 3 - 4 m/s a na samotné frontě maximální náraz 4,5 m/s poté už vítr slábnul na průměrnou rychlost mezi 2 - 3 m/s. Teplota před příchodem fronty 2,2 °C, fronta začala přecházet v cca 23:10 a až 15 min před půlnocí se začlo citelně ochlazovat. O nějaké bouřce se mi mohlo leda zdát :?. Snad to bude příště o mnoho lepší, to už kdejaká blbá přeháňka vypotí víc. Sněhu na samotné frontě moc nespadlo, to až ráno na přeháňce, která dokázala vypotit náraz 6,7 m/s a skoro 2 cm sněhu. Po ránu bylo do 3 cm, ale nyní již nesouvisle, srážky 2,6 mm.

Snad to příště bude lepší ..... :)
Ze Slezska Vás zdraví Zbyněk Černoch
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ja tu frontu prospal, a ani nejak moc nefoukalo(anemometr mam sice na strese, ale okolni kopce dokazaly ten vitr pekne utlumit). Az dneska odpoledne se mi zadarilo. 2 krasne snehovo- krupkove prehanky a narazy vetru kolem 5 m/s (nejvetsi naraz 7 m/s). Ted je tady zatazeno a na sz dalsi prehanka.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

16: 19- silna snehova prehanka, napadlo 0,3 cm snehu za 5 minut. Rychle to taje.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
Štěpán Krejsek
Příspěvky: 839
Registrován: 11 črc 2008 13:19
Bydliště: Brno - Žabovřesky

V Brně napadl asi 1 cm sněhu, přechod fronty byl dle svědectví spolužáka doprovázen silným nárazovým větrem.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 124
Registrován: 14 bře 2010 09:54
Bydliště: Buchlovice, Zlínský kraj, 270mnm

u nás dnes po třetí hodině zřejně nejsilnější letošní sněžení....přidám nějaké fotky, za necelých 20 minut 2 až 3cm a to při teplotě docela vysoko nad nulou, těsně před ní jsme dosáhli dnešního maxima +4,5°C; během přeháňky se ochladilo na 0,5°C..

zde pár fotek :arrow: http://metlak.rajce.net/15.3.2010

co se týká noci, tak u nás se obešlo bez výraznějších projevů, pouze zesílil vítr a po ránu nám tady ležel na zemi poprašek z krupek..teplota spadla na -1°C, večerní fronta už se nám formuje :hai:

takže kolega z Hradiště prej zaznamenal zahřmění na té vydatné přeháňce, i když detekce blesků nic nezobrazila
brejlobara
Příspěvky: 74
Registrován: 17 kvě 2008 07:17
Bydliště: Pardubice

Přesně jak řiká goldy,mě to vzbudilo něco málo po půlnoci,bylo to docela silné zahřmění,tak jsem si hned stounul k oknu a vyhlížel,bohužel jsem nic neviděl ani odraz od nějakého okna ale zahřmělo asi čtyřikrát možná i víckrát. ;)
Nech to řádně bouří!
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Jsem z Chomutova. Sledoval jsem to i na radaru, ale nejdříve jsem si myslel že je to snad chyba, ale když to přišlo tak docela dost velký nárazy větru a hustý sněžení, před naším panelákem stojí tři stromy a ty se ohybali jak jen mohli. Ješte jsem viděl asi 5 záblesků, vše u mě začalo v 22:27 a teplota v tu chvíli byla 0.4 C, potom se náhle ochladilo. Ale teda sem naprosto dojat!!!
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
JURAJk6
Příspěvky: 387
Registrován: 09 čer 2009 21:22
Bydliště: Černotín (okr Přerov) 310 m. n. mořem
Kontaktovat uživatele:

Tak ty moje prehanky byly oproti tomuhle slabe.
Halové jevy, duhy a bouřky, to já rád. Ale nesnáším, když není co pozorovat.
LOVU ZDAR!
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Dnes bola tromba v Nitrianskom kraji, ale nemám povolenie autora šíriť foto, tak Vám ho nemôžem ukázať. :cry:
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 884
Registrován: 30 kvě 2007 19:42
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Já ne sice trombu - těch jsem už viděl hodně (minulý rok 3 :) ) -, ale možná ještě zajímavější útvar: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/15._3._ ... nnus_velum.../ (jakýsi Cumulonimbus pannus velum) 8-)
Naposledy upravil(a) Janek dne 15 bře 2010 19:09, celkem upraveno 1 x.
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
meteo.estranky.sk
Příspěvky: 167
Registrován: 13 dub 2009 11:26
Bydliště: Košické Oľšany (277 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

A mňa veľmi zaujíma, že čo sprevádzalo včerajšie búrky v Česku. Aké boli zrážky - dážď, sneh, krúpy, alebo niečo iné? Má niekto aj nejaké foto alebo video? :D
Odpovědět

Zpět na „Pozorování v roce 2010“