Zvláštní oblak

Vše co se týká oblaků nejen bouřkových.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

V neděli 20.6. jsem byl svědkem krásné podívané, ten den foukal silný vítr a já na obloze objevoval zvláštní utvary.... objevil jsem oblak podobný wallcloudu kde jsem viděl snad i mírnou rotaci (ale to blbost asi...co by dělal wallcloud v takových podmínkách). A dále jsem objevil něco skvělého, uviděl jsem mrak který byl jakoby spojen s vyššímy mraky ( s cirrostratusy?)...vypadalo to jako hora, ale hlavou vzhůru... dám se fotku :lol:
HM?
HM?
Snad se sezóna 2012 povede...
djwiktor
Příspěvky: 130
Registrován: 16 čer 2009 15:05
Bydliště: Šaľa - Slovenská Republika
Kontaktovat uživatele:

Ja si myslim ze je to nejaky hybrid medzi Ns a As, je tam z kazdeho viac prvkov.. keby si k tomu dal viac popisu, tak by sa to dalo lepsie rozobrat.. Samozrejme prenecham to na nazory skusejsich. Orografiu by sme nemuseli uplne vylucit, fenovy efekt by mohol vytvorit nieco taketo, kedze pises ze cely den slusne fukalo,potom by mi do uvahy pripadala nejaka lokalne zvysena vlhkost, mozno z tohto lesa co je dole.
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Když jsem to fotil musel jsem využít 5x optický zoom, bylo to trošku dál. Jinak ten jev měl několik stádií, nejdříve to byl obyčejný mrak a poté se začal spojovat...
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Je to stratokumulus, odhaduju tak ve výšce 3 km, takže možná už altostratus. Ten mrak co je pod tim, je kumulus, jehož základna/spodní část se rozpadla. Ten mrak do toho nejspíš zespoda prorostl.
Cirrostraty nejsou nikdy černé. (Nebo alespoň ne když se nekoukáš proti sluníčku) Nimbostrats nemá takhle ostrou základnu.
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

No abych to tak upřesnil, bylo to proti sluníčku a všechny mraky byly takové tmavé...
Snad se sezóna 2012 povede...
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Ten den jsem viděl taky něco zvláštního, jel jsem brzo ráno (6:00) z fesťáku z Milovic a jak jsem tak spal za volantem, viděl jsem nejspíš altocumuly co měly základnu vytvarovanou větrem že to vypadalo jako slušný wallcloud na Cb. Jenže na fesťáku jsem nemohl mít zrcadlovku a měl jsem jen starého kompakta. Jak se dalo zastavit, udělal jsem pár fotek a pak ještě jak jsem dojel domů, tak jsem vyběhl na terasu se zrcadlovkou, ale to už nebylo tak výrazný... Ani jsem to nechtěl moc publikovat. Ale když už se tady o tom píše, tak sem ty fotky večer nahodím :)
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Zajímavý oblak, ta základna předpokládám asi nebyla tak tmavá že?
Já jsem ten obrázek co jsem sem házel vubec neupraoval, protože to bylo proti sluníčku, takže to udělalo své. Ale jo pěkný... ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Amerika
Příspěvky: 1145
Registrován: 08 srp 2007 19:30
Bydliště: Slaný

Zajímavé altokumuly. Ta rozvlněná základna, to se občas stává, hlavně u Ac castallanus. Několikrát už jsem to pozoroval, ikdyž u izolovaných altokumulů asi jen jednou. Je to stejný jev, jako na těch fotkách, které jsou označovány "Asperatus".
Tomáš Římský
Příspěvky: 485
Registrován: 09 čer 2007 13:59
Bydliště: Bohuňovice u Olomouce
Kontaktovat uživatele:

Stormík píše:Zajímavý oblak, ta základna předpokládám asi nebyla tak tmavá že?
Já jsem ten obrázek co jsem sem házel vubec neupraoval, protože to bylo proti sluníčku, takže to udělalo své. Ale jo pěkný... ;)
Nene základna taková tmavá nebyla, já to tak upravuju aby z fotky byl větší dojem :D
Uživatelský avatar
Stormík
Příspěvky: 177
Registrován: 27 úno 2010 13:13
Bydliště: Chomutov, Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Jasně... je to na vás jak se vám to líbí... Tedy já osobně fotku někdy upravím, jelikož tím doladím ten pocit, který byl na místě, jinak to není ono ;)
Snad se sezóna 2012 povede...
Uživatelský avatar
Prcek203
Příspěvky: 40
Registrován: 18 črc 2011 15:15
Bydliště: Zahořany, okr. Litoměřice, 174 m n. m.

Zvlastni oblak, to je to spravne tema, take se mi dnes podarilo neco vyfotografovat, nazval bych jej oblak "uvozovka".

Foto z mobilu:
Obrázek
22.08.2011/15:12
Odpovědět

Zpět na „Oblaka“